Назад до каталогу статей
Дайджест

4 основних порад щодо використання електронного підпису в закупівлях

13 Листопада 2018

4 поради щодо використання ЕЦП у закупівлях: посилання на чинний закон, ЕЦП прирівнюють до КЕП, вимога про банківську гарантію з КЕП

ЕЦП  НА КЕП

АБО

4 ОСНОВНИХ ПОРАД ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ЕЛЕКТРОННОГО ПІДПИСУ У ЗАКУПІВЛЯХ


Діана Чайка і Любава Стефанюк, консультанти ПП «Центр публічних закупівель «Тендер-Експерт» 


У зв’язку із набранням 7 листопада чинності ЗУ «Про електронні довірчі послуги», замовникам слід взяти до уваги поради експертів для визначення у тендерній документації вимог щодо електронних підписів та їх використання у закупівлях, взагалі


Чотири поради від експертів:

1. Вимога про банківську гарантію з КЕП

Встановлюючи вимогу про надання учасниками забезпечення тендерної пропозиції у формі банківської гарантії, слід зазначити, що цей документ має бути скріплений уже не електронним цифровим підписом (ЕЦП), а кваліфікованим електронним підписом (КЕП). 

КЕП – є вид електронного підпису з високим рівнем довіри, що прирівнюють до власноручного.


2. Посилання на чинний закон

Слід уникати посилань на уже не чинний ЗУ «Про електронний цифровий підпис», натомість, можна посилатись на новий ЗУ «Про електронні довірчі послуги», а також на діючий ЗУ «Про електронні документи та електронний документообіг». Зокрема, саме ч. 4 ст. 18 ЗУ «Про електронні довірчі послуги» містить положення про те, що КЕП має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис. А також має презумпцію його відповідності власноручному підпису. 


Тому, саме цей вид електронного підпису можуть і мають застосовувати замовники та учасники публічних закупівель при складанні, оформленні електронних документів. А замовники при формулюванні відповідних вимог щодо електронного підпису в тендерній документації.


3. ЕЦП прирівнюють до КЕП

Слід мати на увазі, що ЕЦП, які були видані як замовникам так і учасникам до 07.11.2018 (дати набрання чинності ЗУ «Про електронні довірчі послуги») не втрачають своєї чинності до того моменту, доки не закінчиться строк дії посиленого сертифіката їх відкритого ключа, але не пізніше двох років з дня набрання чинності вказаним законом. 

Притому, на той час, поки вони є чинними, їх прирівнюють до КЕП та учасники можуть їх використовувати для виконання вимоги замовника про накладення КЕП. 


Таким чином, зараз отримати ЕЦП старого зразка уже неможливо, але користуватись ним до закінчення терміну його чинності - у якості КЕП, ще можна. І, якщо замовник у тендерній документації передбачить вимогу про накладення КЕП, учасники мають право:

а) скористатись новим КЕП, виготовленим уже після 07.11.2018;  

б) використати ще старий, але дійсний ЕЦП у якості КЕП та повністю виконати вимогу замовника. 


4. Вимога в ТД щодо накладення учасниками КЕП на усі документи

Замовникам варто передбачати у тендерній документації вимогу щодо накладення учасниками КЕП на усі документи, що у складі тендерних пропозицій, а не лише щодо банківської гарантії. Так, Законом України «Про електронні довірчі послуги» було внесено зміни до ст. 7 ЗУ «Про електронні документи та електронний документообіг», а саме, передбачено, що оригіналом електронного документа є його електронний примірник з  обов’язковими реквізитами, зокрема, з електронним  підписом  автора  або  підписом,  прирівняним до власноручного, відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги». 


Таким чином, КЕП є обов’язковим реквізитом електронного документа. похожие новости

Дайджест
Огляд новин з 20 – 26 січня 2020. Зміни до Закону «Про публічні закупівлі» в частині закупівлі лікарських засобів та медвиробів. Корисна функція для учасників закупівель на майданчику Е-Тендер. Відкриті державні реєстри 2020: які є, та де знайти інформацію про учасників тендера. Найдорожчі тендери в системі Прозоро за 2019 рік. Е-Тендер інтегрувався із системою Youcontrol. Дотримання бюджетного законодавства у сфері закупівель: що роз’яснило казначейство. ДП «Медичні закупівлі України» розпочне закупівлі ліків та медичних виробів вже у 2020. Оновлений перелік всіх об’єктів, що підлягають приватизації (мала приватизація)
Дайджест
Огляд новин з 13 – 19 січня 2020. Мінекономіки рекомендує Prozorro Market. Укрзалізниця у січні реалізує через Прозорро.Продажі 30 тис. вагонів. З 15 січня послуга в Prozorro Market стала платна. Відкриті державні реєстри для замовників: новий лист Мініекономіки. Учасники-користувачі майданчика Е-Тендер принесли значне поповнення до столичного бюджету. Розрахунок ціни на нафтопродукти та пальне: поради та роз’яснення Мінекономіки. Віртуальна кімната даних щодо об’єктів приватизації від Фонду Держмайна. МОЗ продовжує збирати заявки на закупівлю ліків за кошти державного бюджету 2020. Нова редакція Реєстру граничних оптово-відпускних цін на лікарські засоби за програмою «Доступні ліки». Комерційні закупівлі: рольова модель управління кабінетом закупівельника на майданчику Е-Тендер
Дайджест
Фонд держмайна запускає віртуальну кімнату даних щодо об’єктів приватизації. Про це детально далі