Назад до каталогу статей
Корисні статті

АНОМАЛЬНО НИЗЬКА ЦІНА – ІНСТРУМЕНТ ПРОТИДІЇ ІЗ ДЕМПІНГОМ У ЗАКУПІВЛЯХ

19 Лютого 2020

Аномально низька ціна, економічно вигідна пропозиція, електронний аукціону, система Прозорро

У новому законі законотворці передбачили такий метод боротьби із демпінгом, як АНЦ. Для замовників це є додатковий інструмент захисту від недобросовісних постачальників. Та чи все так просто і чи все він вирішить. Розберемося далі.

Яка ціна є аномально низькою?

АНЦ визначають тільки в конкурентних процедурах закупівлі та її положення не застосовують до спрощених закупівель.

Якщо розібрати поняття у новому закону АНЦ, то можна зрозуміти, що вона може бути в двох випадках. А саме, коли ціна є меншою на:

  • 40 або більше % від середньоарифметичного значення тендерної пропозиції інших учасників на початковому етапі аукціону

та/або

  • на 30 або більше % від наступної пропозиції за результатами проведеного електронного аукціону.

Як замовнику розрахувати АНЦ?

Замовнику не потрібна робити будь-який розрахунок самостійно, адже це за нього зробить система Прозорро – вона автоматично виявлятиме АНЦ та сповіщуватиме про це замовника та учасника.

Які дії учасника, коли його пропозиція має АНЦ?

В учасника з АНЦ є один р.д. з дати визначення найбільш економічно вигідної пропозиції для надання обґрунтування в довільній формі щодо цін або вартості відповідних товарів, робіт чи послуг пропозиції.

Нагадаємо, що найбільш економічно вигідна пропозиція є та, яка була найнижчою в аукціоні. У такому разі днем визначення найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції буде день аукціону. Відповідно, від нього йде відлік одного р.д. протягом якого учасник має надати обгрунтування.

Обґрунтування цін: що визначив закон

Так, згідно із положеннями нового закону, обґрунтування АНЦ пропозиції може містити, а може і не містити інформацію про:

1) досягнення економії завдяки застосованому технологічному процесу виробництва товарів, порядку надання послуг чи технології будівництва;

2) сприятливі умови, за яких учасник може постачити товари, надати послуги чи виконувати роботи, зокрема спеціальна цінова пропозиція (знижка) учасника;

3) отримання учасником державної допомоги згідно із законодавством.

Коли відхиляти обов’язково, а коли ні?

У новому Законі немає вичерпного переліку відомостей щодо обґрунтування АНЦ та способу оцінки її замовником. Тому, аби мати змогу відхилити пропозицію, яка має АНЦ, замовнику слід описати зміст обґрунтування ціни відповідно до закону. Та й пам’ятати, що обґрунтування цін на товар, роботи чи послуги учасник надає у довільній формі. У разі, якщо обґрунтування учасника є неналежним, замовник може відхилити пропозицію учасника.

А у разі ненадходження такого обґрунтування протягом одного робочого дня з дати аукціону - обов’язково відхиляє аномально низьку ціну учасника.

Також зазначимо, що одним із наслідків АНЦ є неправильне планування очікуваної вартості предмета закупівлі, а саме її завищення. Тому, замовникам слід пильніше ставитися до визначення очікуваної вартості у закупівлях.

схожi новини

Корисні статті
Що таке велика приватизація, як працюють онлайн торги у Прозорро Продажі. Які умови участі в торгах великої приватизації. Лоти великої приватизації. Електронні торги великої приватизації на майданчику Е-Тендер
Корисні статті
Як учасникам Прозорро подати тендерну пропозицію на тендер, який обсяг інформації та вимоги до оформлення у воєнний час. Які права учасника у відкритих торгів з особливостями та що врахувати при подачі документів пропозиції
Корисні статті
До вашої уваги - інтерв'ю з Наталею Шимко, заступницею директора ДП “Прозорро”. Закупівельнику про закупівлі в електронному каталозі, законність такого способу, отримання потрібного товару та інші важливі нюанси закупівлі - послухаєте в нашій розмові, яку провела Іванна Занюк, директорка із розвитку публічних закупівель на Е-Тендер.