Назад до каталогу статей
Стаття від експерта

АУКЦІОНИ НА КАРАНТИНІ: ЯК ПАНДЕМІЯ ВПЛИНУЛА НА ДОХОДИ В ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ

14 Травня 2020

Закон «Про приватизацію державного та комунального майна», державні аукціони в Прозоро.Продажі, Фонд державного майна України (ФДМУ), мала приватизація, оренда майна, комерційні торги, покупка неліквідів, меблів, техніки, комерційна нерухомість, право вимоги за кредитними договорами, майданчик Е-Тендер

Аліна Каневська, керівник напрямку електронних аукціонів майданчики E-Tender

Державні аукціони в Прозорро.Продажі завжди були готові до карантину, адже проходять виключно в онлайн форматі й мінімізують фізичний контакт сторін торгів.

Дохід від аукціонів за квітень 2020-й знизився у порівнянні з аналогічним періодом в 2019-му на 7%. При цьому за цей рік кількість учасників за цей же період зросла на 37%, таке зростання забезпечили нові ринки: продаж необробленої деревини та майна боржників (банкрутів).

Не дивлячись на відносно оптимістичні показники, за нашими спостереженнями, значно змінилася структура лотів на аукціонах і ринків-лідерів.

Наприклад, розглянемо ТОП 5 категорій лотів і порівняння доходів з їхнього продажу за квітень 2019-й і 2020-й.


На діаграмі вказано ліс – це нова категорія, яка з’явилася тільки в лютому 2020-го, коли був запущений пілотний проєкт з продажу необробленої деревини в Прозоро.Продажі. Ліс впевнено займає ТОП позиції серед інших категорій в поточному році, адже за 3 місяці пілоту вже було продано деревини на 100 млн. грн.

На діаграмі видно, що основна категорія – нерухомість навіть зросла за поточний рік. Але зазнала змін з боку організаторів. Якщо в 2019-му, основним продавцями виступали: Фонд гарантування вкладів, органи місцевого самоврядування та Фонд держмайна, то зараз до цього списку приєдналися держпідприємства та арбітражні керуючі.

Давайте детально розглянемо зміни на основних ринках, де продається нерухомість в Прозоро.Продажі.

Оренда майна

На аукціонах можна не тільки продати, але і передати в оренду майно. Зараз основними організаторами таких аукціонів виступають:

● Укрпошта;

● Укртелеком;

● Укрзалізниця.

Вони здають в оренду комерційну нерухомість по усій території України. Наприклад, Укрпошта здає свої приміщення недіючих відділень, місця для розміщення банкоматів або ж просто окремі кабінети і приміщення. Це взаємовигідні аукціони, адже організатор ефективно управляє майном, а покупець має можливість за лояльною ціною орендувати місце для офісу, магазину чи торгової точки.

Дохід від торгів за оренду впав за квітень 2020-й лише на 7%. У цей же період 2019-му організатори отримали 699 тис., а в 2020-му – 652 тис. грн.

Це відмінний показник, враховуючи тенденцію зниження (і навіть зняття) орендної плати з орендарів на час карантину. Незважаючи на це, на аукціонах продовжують торгуватися за оренду комерційної нерухомості.

ТОП 3 найдорожчих лотів за квітень 2020

Резюме-оренда

ТОП 3 тенденції ринку оренди комерційної нерухомості:

➢ державні орендодавці перші йдуть на поступки і знижують або зовсім надаю орендні канікули для своїх орендарів на час карантину;

➢ усі орендарі готуються до запуску онлайн аукціонів з оренди державного та комунального нерухомого виключно через систему Прозоро.Продажі. Планово очікується запуск нової процедури протягом місяця;

➢ відносна стабільність ринку, але про результати варто судити ще після місяця, після того, як будуть успішно підписані договори оренди за результатами аукціонів.

Комерційні торги

Найпоказовіша картина на сьогодні в розділі комерційних торгів. На жаль, ще не всі приватні компанії знають про те, що на аукціонах в Прозорро.Продажі можна не тільки купувати, але й продавати майно, яке не використовує у своїй діяльності підприємства. Але ті, які вже застосували аукціони для продажу і оренди в своїй компанії – впроваджують новий бізнес-процес на підприємствах.

Основними предметами продажів на комерційних аукціонах є:

● неліквіди;

● товарно-матеріальні цінності (метал, інструменти, двигуни, обладнання);

● меблі, техніка;

● комерційна нерухомість;

● право вимоги за кредитними договорами, яке банки і фінансові компанії продають, слідуючи успішної практиці Фонду гарантування вкладів.

Саме цей ринок виріс в порівнянні з 2019-м. На діаграмі показаний дохід за період квітень 2019 і 2020 рр.


А відсоток успішних комерційних торгів у порівнянні з 2019-м зріс у 5 разів. Про що це говорить:

1. Бізнес довіряє свої продажі системі Прозоро.Продажі.

2. Приватні компанії проводять оптимізацію своїх активів, що вкрай важливо в умовах карантину та його економічних наслідків.

3. Прозорро.Продажі – універсальний інструмент для реалізації або здачі в оренду майна, і не важливо яка у нього форма власності: приватна чи державна.

ТОП 3 найдорожчі лоти за квітень 2020

Резюме – комерційні торги

ТОП 3 тенденції продажу майна приватними компаніями:

➢ підвищується інтерес компаній до онлайн аукціонів як інструменту ефективного управління своїм майном, тому що найчастіше компанія ще й несе витрати за його зберігання;

➢ компанії не мають бізнес-процесу з продажу майна й досі продають знайомим/товаришам/колегам або ж зберігають його на складах;

➢ компанії використовують голландські аукціони на зниження стартової ціни при продажі свого майно, що ще більш цікаво для потенційних покупців.

Мала приватизація

Двома стейкхолдерами малої приватизації є:

● Фонд державного майна України (ФДМУ);

● Органи місцевого самоврядування (ОМС).

Саме вони продають державне і комунальне майно. Їхні результати за квітень кардинально різняться і це пояснюється двома факторами:

● зростання доходу в ОМС – результат продажу мільйонних об'єктів в обласних містах: Львів, Київ, Одеса, Івано-Франківськ;

● одночасно зниження доходу ФДМУ викликано припиненням продажу великих лотів (які орієнтовно дорожче 1 млн. грн.). Натомість їм ФДМУ продає окреме майно по всій Україні (це окремі будівлі магазинів, лазень, гаражів і т.д.).


Але, не дивлячись, на припинення продажу майнових комплексів, які були анонсовані як масштабна приватизація 2020-го, у ФДМУ спостерігається зростання показника середнього підвищення ціни на аукціоні. Якщо в 2019-му він становив лише 40%, зараз це – 193%. Але і цей факт можна пояснити:

відповідно до ч. 4 ст. 22 закону «Про приватизацію державного та комунального майна» об'єкти малої приватизації стартують на аукціоні з ціною, яка дорівнює залишкової балансової вартості об'єкта. Найчастіше баланс далекий від реальної вартості об'єкта, так як не наводиться відповідно до ринкової ціни. Тому на аукціоні об'єкт знаходить свою ринкову вартість, при цьому демонструючи високий ріст ціни.

ТОП 3 найдорожчих лотів за квітень 2020

Резюме – мала приватизація

ТОП 3 тенденції ринку малої приватизації під час карантину:

➢ зупинка продажу єдиних майнових комплексів Фондом держмайна України;

➢ інтерес покупців до більш дрібним лотами в регіонах України;

➢ небажання окремими організаторами оголошувати лоти під час карантину, вони займаються підготовкою об'єктів до продажу і планують оголосити після карантину.

Аукціони та угоди за їхніми результатам мають свою інерцію (тому що оголошення карантину не скасували аукціони, а тому багато торгів ще в процесі завершення). Точний зріз наслідків карантину на купівельну спроможність можна буде повністю оцінити після закінчення першого півріччя цього року.

А поки покупці чекають масштабної приватизації, в лідери організаторів виходять відносно нові арбітражні керуючі і постійні лісокористувачі.

Нагадаємо, майданчик Е-тендер є офіційним і авторизованим в системі прозоро.продажі. Ми надаємо допомогу і консультуємо щодо організації торгів в системі прозорро.продажі і покупки в ній майна, активів та інших об'єктів від держави та органів місцевого самоврядування.

Звертайтеся:

(044) 390 52 46

(067) 223 11 93

support-auction@e-tender.ua

З повагою команда Е-Тендер!

Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Стаття від експерта
За наявності яких підстав законодавством дозволено правомірно вносити зміни до істотних умов договору про закупівлю. Як правильно зменшити обсяги закупівлі, змінити ціну за одиницю товару та продовжити строк дії договору, читайте у статті
Стаття від експерта
Як описати обставини непереборної сили в договорі про закупівлю на Прозорро. Які чотири нюанси підтвердження обставин непереборної сили. Коли заборонено укладати договір про закупівлю. Чи можна корегувати умови договору під час його укладення , пояснює E-Tender
Стаття від експерта
Строк дії договору є істотною умовою договору про закупівлю. І сторони договору мають розуміти, як правильно його сформувати . На що зважати при цьому, пояснив E-Tender