Назад до каталогу статей
Корисні статті

ЧИ ВИЗНАЄ ТПП КАРАНТИН – ФОРС-МАЖОРОМ? Відповіді на найпоширеніші запитання для бізнесу

27 Березня 2020

Карантин, форс-мажор, торгово-промислова плата, ТПП

У зв’язку із веденням в країні карантину, окрім запитань щодо участі в електронних торгах у системах Прозорро та Прозоро.Продажі, у бізнеса виникає чимало запитань щодо того, чи є карантин форс-мажором та інші подібні запитання щодо цього. Далі надаємо відповіді ТПП  на найпоширеніші запитання для бізнесу.

ТПП визнає карантин як форс-мажор. Так, на рівні держави було прийнято зміни до ч. 2 ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні». ТПП може розглядати заяви засвідчення форс-мажорних обставин у разі неможливості користування приміщеннями у зв’язку із введеними на рівні державної влади обмеженнями або заборонами для суб’єктів господарювання у відповідних сферах.

Та бізнесу слід врахувати, що відповідно до міжнародної практики обставина форс-мажору, в тому числі карантин, автоматично не звільняють від відповідальності. Необхідно розуміти, яким чином певна обставина, в тому числі карантин, обмежує виконання певного зобов’язання.

Чи виправдовує карантин, у зв’язку із внесенням до переліку форс-мажорних обставин, неможливість сплати за договорами оренди?

На законодавчому рівні відсутність грошей не вважається форс-мажором, тому неможливість сплати не можна віднести до форс-мажорних обставин, якщо немає підтвердження технічних обмежень здійснення сплати.

Чи можливо без отримання сертифіката про форс-мажор урегулювати питання без застосуваня штрафних санкцій і бути звільненим від відповідальності?

Так, можливо – у разі, якщо сторонами буде внесено зміни до договору мирним шляхом. Ми рекомендуємо застосувати процедуру урегулювання відносин сторін за договорами шляхом укладання відповідних доповнень до договору щодо перенесення строків зобов’язань, що в свою чергу автоматично усуне порушення строків виконання договірних зобов’язань та не буде потребувати засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) ТПП України або уповноваженою нею регіональною ТПП та отримання відповідного сертифіката про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), який є підставою для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов’язань на території України.

Також, якщо відповідними нормативно-правовими актами буде передбачено звільнення від відповідальності або ненарахування штрафних санкцій/пені у відповідній сфері діяльності, що вважатиметься нормою прямої дії, яка не потребує додаткового підтвердження.

Чи можна визнати форс-мажором призупинення діяльності підприємства у зв’язку з відмовою працівників виходити на роботу в умовах карантину?

Ні. У разі відсутності на це розпорядження на рівні держави, яке зобов’язує підприємство призупинити діяльність, у тому числі через масові звільнення, така обставина не може бути засвідчена як форс-мажор.

Також зверніть увагу, що у зв’язку з введеним карантином, жодний нормативний акт не передбачає можливість відмови у виході на роботу без оформлення відпустки, лікарняного, одержання згоди керівництва працювати за дистанційним графіком без шкоди для роботи.

Джерело: ucci.org.ua

схожi новини

Корисні статті
Як державному замовнику передбачити невідкладні потреби організації у товарах, роботах та послугах на наступний рік? Як, у разі необхідності, внести зміни до річного плану? У Мінекономіки опублікували рекомендації, де роз'яснено, як правильно вчинити у різних суперечливих ситуаціях.
Корисні статті
Як визначати правильний код з єдиного закупівельного словника щодо предмету закупівель? В роз'ясненні Мінекономіки на типових прикладах показано як визначається такий код для товарів і послуг, робіт, послуг з поточного ремонту, лікарських засобів, послуги з виконання науково-технічних робіт, окремих лотів.
Корисні статті
Деякі нормативні акти, що регулюють оренду державного та комунального майна, ще не опубліковані. Проте, органи місцевого самоврядування вже мають можливість оголошувати лоти у системі Prozorro.Продажі.