Назад до каталогу статей
Блог

День як за рік або як придбати лоти ще швидше

02 Листопада 2017

Принципи голландської та англійської моделей аукціонів

Аукціон – це публічний ринок продажу товарів та майна. Англійська  модель аукціону найвідоміша, торги англійського аукціону – видовищні, і ви точно бачили їх не в одному фільмі. Проте голландська модель не менш цікава. Розглянемо дві основні моделі, а ви обирайте, яка з них вам більше до вподоби.  

Англійська класична модель

Англійська класична модель має сталу послідовність дій – називається початкова ціна лоту, учасники підвищують ставки, доки останню ставку не переб’є ще вища. В цьому випадку лоти мають особливий шарм та цінність для потенційних покупців, адже кожен новий лот – це бізнес, змагання та водночас гра.

Класична голландська модель аукціону

Класична модель голландськго аукціону навпаки побудована за принципом зниження ціни лоту від початкової ставки.

Виникає типове запитання, навіщо ж спускати ціну, якщо ціль продати лот і заробити на ньому?

Справа в тому, що до цієї процедури вдаються кампанії, економічний баланс котрих не дозволяє утримувати товар чи майно. Також, голландська модель у нагоді, в той час як кампанія кардинально змінює вид діяльності, або банкрутує і проходить процедуру ліквідації. Типові лоти –цінні папери, металобрухт, приміщення, або чиїсь зобов’язання, як от кредити.

Доречі, традиція голландського аукціону пішла від знаменитого Алсмерского квіткового аукціону в Нідерландах. Більше ста років в маленькому містечку щодня розігрують до 12 млн. квітів. Звідти партії квітів розходяться по всьому світу, і це не перебільшення, бо доля Нідерландів на світовому ринку квітів сягає 80%.

Скорочена процедура голландського аукціону в Україні

Нововведення полягає в скороченні часу на процедуру аукціону. Час розгляду складних лотів кампаній, фінансових груп та активів банків раніше тривало до року, вартість лота знижувалася по 10% на місяць, тепер торги тривають всього один день.

Перший етап починається з встановлення початкової ціни замовником. Далі діє таймінг, ціна автоматично знижується на 1% кожні 10 хвилин. Зниження ціни, можливе до 20% від початкової вартості лоту. Кожен учасник має можливість відстежувати інформацію онлайн і припинити падіння ціни в будь-який момент. В той час, як один з учасників натисне кнопку «Придбати» – ціна фіксується, падіння ціни припиняється. Ставку також бачать інші учасники аукціону.

Другий етап – можливість перебити цінову пропозицію з першого етапу. Пропозиція повинна бути вище зафіксованої в першому етапі аукціону.

Третій етап – визначення переможця аукціону. Учаснику, який зробив першу ставку на першому етапі надається можливість перебити ставки учасників з другого раунду.

На випадок, якщо аукціон не відбудеться, актив на торги виставляється вже в складі пулу. У складі пулу активи будуть торгуватися ще максимум два рази за тим же принципом автоматичного зниження ціни.

похожие новости
Блог
КОРОТКО ПРО НОВІ ПРАВИЛА РИНКУ
Блог
ДАСУ отримала технічну можливість проводити моніторинг тендерів