Назад до каталогу статей
Дайджест

ДОБОВЕ БАЛАНСУВАННЯ ПРИРОДНОГО ГАЗУ: що передбачає і як працює

06 Березня 2019

Умови роботи в режимі добового балансування. Реєстр та інформаційна платформа Оператора ГТС і т.д.


ДОБОВЕ БАЛАНСУВАННЯ ПРИРОДНОГО ГАЗУ: 

що передбачає і як працює

 

З 1 березня український ринок природного газу повністю перейшов з місячного на добове балансування. Це передбачає, що взаємодія між постачальниками, операторами ГРМ та споживачами здійснюється виключно через Інформаційну платформу Оператора ГТС.


У статті розкажемо про: 

• умови роботи в режимі добового балансування 

• Реєстр та інформаційну платформу Оператора ГТС 

• те, як користуватися онлайн-сервіс Укртрансгазу


Рекомендуємо також прочитати статтю:

«Закупівля газу: рекомендації щодо предмета закупівлі, типу процедури, ціноутворення» https://e-tender.ua/news/zakupivlya-gazu-rekomendaciyi-zakupivli-tipu-proceduri-cinou-216


Нагадаємо, правові засади функціонування ринку природного газу в Україні встановлені Законом № 329. Кожен споживач має право на вільний вибір постачальника його безплатну зміну. А ринок природного газу функціонує на засадах вільної добросовісної конкуренції, крім діяльності суб’єктів природних монополій – операторів газорозподільної системи та операторів газотранспортної системи. Діяльність суб’єктів природних монополій в частині встановлення тарифів на послуги у газовій.


Щодо нового режиму роботи, НКРЕКП нещодавно надало роз’яснення. Нижче коротко про дещо з нього.  


Добове балансування ринку газу – точне покриття попиту на газ його реальною пропозицєю протягом однієї доби.


В умовах добового балансування постачання природного газу споживачу здійснюють на підставі договору постачання природного газу. При цьому, його переукладати не потрібно. Але цей договір вносять до Реєстру споживачів постачальника на інформаційній платформі Оператора ГТС. І після вже здійснюють постачання.


ВАЖЛИВО

Для  забезпечення безперебійного постачання газу всім категоріям замовників, критично важливим є наповнення Платформи коректними даними та формування повного реєстру споживачів газу в Україні.


Зауважимо, аби не сталося ситуації відключення вашої компанії від газопостачання, потрібно перевірити включення установи до вищезазначеного Реєстру.


Що таке цей Реєстр та інформаційна платформа Оператора ГТС?

Наприкінці лютого Укртрансгаз запустив онлайн-сервіс для споживачів газу, який дає можливість миттєво отримати дані з Інформаційної платформи Оператора ГТС про своїх постачальників. А також перевірити наявність власного EIC-коду в реєстрах споживачів газу, в тому числі в Реєстрі на відключення від газопостачання. Цей інструмент допоможе споживачам газу попередити та уникнути ситуацій з помилковим чи безпідставним відключенням, унеможливить маніпулювання інформацією щодо функціонування Інформаційної платформи і захистить добросовісних учасників ринку.

Також  відтепер в онлайн-режимі можна відслідковувати кількість поданих номінацій, кількість споживачів газу в реєстрах.


Як користуються сервісом?

 Для того, щоб скористатися сервісом, достатньо ввести унікальний ЕІС-код споживача газу, який можна знайти в платіжці за газ або в укладеному з вашим оператором ГРМ Договорі на розподіл природного газу. EIC-код - це унікальний 16-значний енергетичний ідентифікаційний код, який присвоюється кожному суб`єкту на газовому ринку та формується комбіціями з цифр 0-9 і латинських букв A-Z. 

 У випадку відсутності у споживача ЕІС-коду або якщо в результаті онлайн-перевірки споживач виявив себе в Реєстрі на відключення, але при цьому планує продовжувати споживання  газу з 1 березня 2019 року, тоді йому необхідно якнайшвидше звернутись до газорозподільної компанії (оператора ГРМ) в його регіоні із запитом про створення ЕІС-коду та внесення відповідної інформації до Інформаційної платформи Оператора ГТС. 

 

ДО ВІДОМА

Добове балансування передбачає забезпечення розрахунку розмірів позитивного або негативного небалансу замовників послуг транспортування природного газу Оператором ГТС щодобово. Його мета– зробити ринок природного газу прозорим і конкурентним, а також уніфікувати роботу Оператора ГТС України з операторами країн Європи. Це, зокрема, дозволить нашій державі розширити економічні відносини з країнами ЄС і стати повноправним учасником газового ринку Європи.


У разі виникнення проблемних запитань щодо цього, учасники ринку можуть звертатись до кол-центру АТ «Укртрансгаз», який здійснює технічну підтримку користувачів інформаційної платформи: 044-461-20-78.


У статті використана інформація сайту АТ «Укртрансгаз» та НКРЕКПсхожi новини

Дайджест
Огляд новин з 12 по 19 жовтня 2020. Порушникам правил роботи на Prozorro Market відключатимуть доступ до каталогу. У Prozorro.Продажі оголошено аукціони з приватизації двох виробничих майданчиків ДП Укрспирт на Тернопільщині. Аукціони з оренди за новою процедурою: E-Tender на першому місці за кількістю поданих пропозицій та доходу. На майданчику E-Tender працює функціонал публікації об'єктів оренди у Прозорро.Продажі. Аналітичний матеріал Аліни Каневської: Приватизація спиртзаводів 2020. Верифікація у комерційних закупівлях на E-Tender. Секрети економії на комерційних закупівлях від ТВК "ЛЬВІВХОЛОД".
Дайджест
Огляд новин з 5 по 11 жовтня 2020. Оновлення на майданчику Е-Тендер: валідація кроку пониження ціни та інший відлік кінцевих термінів. Прийнято примірну методику визначення вартості життєвого циклу закупівлі у Prozorro. Роз`яснення Мінекономіки щодо застосування переговорної процедури у публічних закупівлях. Спецтехніка для транспортування молочної продукції та напоїв: розпродаж на Прозорро.Продажі. У Prozorro.продажі оголошено аукціон з приватизації Хоростківського МПД. У Prozorro.Продажі оголошено аукціон з продажу Лужанського виробничого майданчику ДП Укрспирт. У Prozorro.Продажі оголосять продаж 27 українських в'язниць. Фонд держмайна опублікував форму акту приймання-передачі держмайна в оренду.
Дайджест
Огляд новин з 28 жовтня по 4 вересня 2020. Приватизація Укрспирту: у ProzorroПродажі оголошено аукціон з продажу Бершадського МПД. Житомирський ЛГЗ підготують до приватизації. У ProzorroПродажі оголошено аукціон з приватизації Лопатинського спиртзаводу. Перші аукціони з оренди державного та комунального майна у Києві. Приватизація спиртзаводів у Prozorro.Продажі. Комерційні закупівлі на E-Tender: передача у фрахт пасажирських теплоходів