Назад до каталогу статей
Новини

Екологічні критерії у тендерних процедурах

16 Квітня 2018

Що означають для українських замовників екологічні критерії?

Екологічні критерії в зелених закупівлях

Все частіше фахівці публічних закупівель та природоохоронних органів обговорюють  впровадження екологічних критеріїв в тендерних процедурах. 2017 року громадська організація GoLOCAL спільно з ГО Slovak Centre for Communication and Development розробили освітній онлайн-курс для державних службовців. В середині квітня 2018 року в приміщенні ДП "Прозорро" відбулась презентація та анонс початку курсу. Організатори зазначили, що мета навчання —  популяризувати екологічні критерії та заохочувати державні органи керуватися ними при проведенні тендерних процедур.

Що таке зелені публічні закупівлі

ЗПЗ, або зелені публічні закупівлі — процес, за допомогою якого державні органи віддають перевагу товарам, послугам та роботам, які мають мінімальний вплив на навколишнє середовище протягом усього життєвого циклу. 

Державні закупівлі можуть визначати тенденції виробництва та споживання, а значний попит державних органів на “зелені” товари створить або збільшить ринки збуту екологічно чистих продуктів та послуг. Таким чином, це також стимулюватиме компанії розвивати екологічні технології.

Наприклад, європейські державні інституції витрачають еквівалент 16% валового внутрішнього продукту на придбання товарів, таких як офісне обладнання, будівельні деталі та транспортні засоби; послуги, такі як ремонт будівель, транспортні послуги, або послуги з прибирання та харчування. 

Більш стале використання природних ресурсів та сировини принесе користь як навколишньому середовищу, так і загальній економіці, створюючи можливості для виникнення “зелених” економік. Таке зрушення могло б також підвищити конкурентоспроможність промисловості, стимулюючи інновації в екологічних технологіях, які були визнані передовим сектором.  

Чому необхідно сприяти поширенню

практики зелених публічних закупівель? 

Оскільки в цьому процесі державні органи прагнуть до закупівлі товарів, послуг та робіт зі зменшеним впливом на навколишнє середовище протягом всього їхнього життєвого циклу — а отже, у наслідку, це має безпосередній вплив на поліпшення життя громадян як в короткостроковій, так і у довгостроковій перспективі. Це стійкий розвиток у його досить конкретній та типовій моделі, що діє в режимі реального часу.

Дослідження підтвердили наявність значних можливостей для економічно ефективних зелених публічних закупівель (ЗПЗ), зокрема в галузях, де “зелені” (екологічні) продукти не дорожчі, ніж альтернативні “не зелені” (з урахуванням вартості життєвого циклу продукту).  Як тільки “зелені” товари продемонструють ефект, який враховує увесь життєвий цикл товару чи послуги, ЗПЗ вплине на весь ланцюжок постачання, а також почне стимулювати використання зелених стандартів і у приватних закупівлях.

схожi новини

Новини
За останній місяця цього року до використання нашої платформи долучилися нові приватні компанії, що вже успішно проводять свої закупівлі
Новини
Уряд затвердив Порядок проведення електронних аукціонів для продажу об’єктів великої приватизації в системі Прозорро.Продажі. У статті розповіли коротко про те, як буде проходити аукціон
Новини
Уряд вніс зміни до Постанови № 1178, яка затверджує Особливості здійснення публічних закупівель. Що це за зміни, прокоментували у статті