Назад до каталогу статей
Стаття від експерта

Електронні земельні торги: відповідаємо на актуальні питання

24 Січня 2019

Електронні земельні торги: як бізнес може дізнатися про оголошені до оренди земельні ділянки, як взяти участь в аукціоні з оренди землі, які суб’єкти беруть участь у торгах і т.д.

Аліна Близнюк, керівник проекту «Електронні аукціони» майданчика E-Tender.ua

ЕЛЕКТРОННІ ЗЕМЕЛЬНІ ТОРГИ: ВІДПОВІДАЄМО НА АКТУАЛЬНІ ЗАПИТАННЯ


Аліни Близнюк, керівник проекту «Електронні аукціони» майданчика E-Tender.ua


Стаття опублікована у журналі «Довідник економіста» № 1/2019 на сторінці 82. Журнал «Довідник економіста» - фахове видання для бізнесу. Висвітлює актуальні теми: аналіз і планування, управлінський облік, бюджетування, ціноутворення, оптимізація оподаткування, МСФЗ. У статтях максимально є числові приклади, таблиці, схемами та діаграмами. Розповідають також про автоматизацію повсякденної роботи економістів та фінансистів, практичне використання професійного програмного забезпечення (Місrosoft Excel, 1С та інші).

Окремо увага приділена і темам для аграрного бізнесу. Так, зокрема, обліку та аналізу витрат на проведення посівної кампанії, витратам на утилізації відходів сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарським дотаціям та оренді земель сільськогосподарського призначення.

Детальніше про видання та його передплату читайте за посиланням https://mediapro.ua/product/dovidnik-ekonomista-0?fbclid=IwAR1eI_yi_Q_By501D_35Xoh2MZzdM9-1D7K_0OrVrtulD8yOuqKDIgTl_-k


У статті дізнаєтеся про:

  • перехід із земельних торгів до сучасних електронних аукціонів

  • вартість участі в електронних земельних торгах

  • кількість учасників аукціону та його перебіг.


Що найголовніше для діяльності агрохолдингів? Звісно, це банк землі. А мета кожного агропідприємства — його збільшити. Але як отримати землю, де її знайти та на яких умовах? 

Для цього на підприємствах створюють окремі відділи земельних ресурсів та призначають відповідальних працівників. Саме вони шукають земельні ділянки сільськогосподарського призначення для оренди і подальшого використання. 

Одним із фондів земель для бізнесу є державні земельні ресурси, які перебувають у власності Держгеокадастру. Але процедура їх отримання, яку визначено в Земельному кодексі, мала би бути кращою. Уся інформація про учасників була зосереджена в одного суб’єкта, який і впливав на торги та ухвалював рішення про кваліфікацію учасників. Знаєте хто це? Виконавець земельних торгів. Цей суб’єкт, згідно з новою моделлю аукціонів, втрачає свою актуальність у процедурі. Чимало аграріїв саме через нього мали неуспішні аукціони та угоди, а головне — втрачену земельну ділянку як ресурс для своєї діяльності. 

Але настав час переформатувати земельні торги, змінити законодавство та перейти на сучасні електронні аукціони. Що для цього вже запропоновано бізнесу? Це перші електронні торги у системі «ProZorro.Продажі». Звертаємо увагу: вони відбуваються згідно із Земельним кодексом України, а тому реформують не юридичну процедуру, а форму проведення торгів, обмін документами та комунікацію між суб’єктами торгів. 


Як це було?

Як стало?

Аукціон з молотком у сільській раді або іншій місцевості

Електронний аукціон в онлайн-режимі та доступом за допомогою інтернету

Паперовий пакет документів

Електронний документообіг з доступом з будь-якого комп’ютера або іншого гаджету

Пошук оголошень у друкованих виданнях

Онлайн-оголошення на порталі «ProZorro.Продажі» з можливістю перегляду з гаджету


Як бізнес може дізнатися про оголошені до оренди земельні ділянки сільськогосподарського призначення?


Для цього достатньо перейти на портал «ProZorroо.Продажі» та обрати у фільтрі «ProZorroо.Продажі» (майно) та тип процедури «оренда землі». Користувач одразу побачить 10 ділянок, щодо яких вже в останні дні грудня будуть проходити електронні аукціони. Ділянки розташовані у Волинській, Івано-Франківській, Вінницькій та Черкаській областях.

Ці аукціони є пілотними. Їх мета — визначити готовність учасників ринку до нової процедури, а також чи зручно та комфортно їм працювати не з паперовими конвертами, а здійснювати всі дії та комунікувати з Держгеокадастром і виконавцем через систему документообігу, здійснювати підписи за допомогою ЕЦП, тим самим зберігаючи власний ресурс. 


Як взяти участь в аукціоні з оренди землі?


Відтепер першим партнером у земельних торгах для бізнесу є електронний майданчик, який реєструє учасника та надає можливість участі в торгах. Саме майданчик консультує далі щодо процедури, допомагає надіслати документи до виконавця земельних торгів та отримати аукціонний квиток. Цей квиток є гарантією набуття статусу учасника земельних торгів та подальшої участі в електронному аукціоні. 


Які суб’єкти беруть участь у торгах?


В електронних земельних торгах беруть участь Держгеокадастр, виконавець земельних торгів (у кожних торгах він різний та визначений умовами оголошення з торгів), електронний майданчик, ліцитатор — ДП «ProZorroо.Продажі» та головний суб’єкт — учасник, тобто орендар земельної ділянки.


Скільки коштує участь в електронних земельних торгах?


Витрати на земельні торги для учасника не збільшилися. Це реєстраційний внесок, визначений умовами оголошення. Такий внесок розміром 900 грн має сплачувати кожний учасник торгів. Крім того, виконавець земельних торгів має сплатити встановлену Земельним кодексом комісійну винагороду, яка становить 50 % річної орендної плати, але не більше 34 тис. грн. Комісійну винагороду сплачує тільки переможець торгів.

Додатково переможець має компенсувати вартість підготовки лоту до торгів. У кожному аукціоні ця сума різна, залежно від земельної ділянки. В середньому така сума становить від 8 до 15 тис. грн. 


Скільки учасників потрібно для проведення аукціону?


Якщо аукціон відбувається вперше, обов’язковою є наявність 2-х учасників, інакше аукціон не проходитиме. Втім, якщо це повторний аукціон, то достатньо й одного учасника. Але це буде учасник із зірочкою, тобто той, що був учасником першого аукціону, але не став переможцем, оскільки був єдиним його учасником на підставі невідповідності вимогам Земельного кодексу. Саме в ньому визначено, що переможцем другого аукціону може стати лише той учасник, що надав свою пропозицію до першого аукціону, але аукціон не відбувся з причини відсутності другого учасника. 


Як відбувається електронний аукціон?


Для земельних торгів розроблена нова модель аукціону. Це аукціон на підвищення ціни, з кратними кроками. Учасники мають роботи ставки кожного раунду. Один раунд триває три хвилини. Якщо ніхто не зробив крок протягом раунду, аукціон одразу ж завершується, а переможцем визначається учасник з найвищою пропозицією у попередньому раунді. 


За результатами перших 10 лотів майданчик отримає результат та зворотній зв’язок як від ринку, так і від розпорядника земель Держгеокадастру. Саме за результатом такого зв’язку будуть переглянуті результаті аукціонів та рівня конкуренції та прийнято рішення щодо наступних лотів у системі. 


Отже, саме від аграріїв  — учасників ринку, зацікавлених в оренді сільськогосподарських земель — залежить, чи будемо ми жити в умовах електронних земельних торгів, чи зможемо ми змінити Земельний кодекс, який потребує цього вже років з 10, та чи готові самі учасники змагатись за землю в умовах конкуренції. 

Шановні аграрії, долучайтесь до аукціонів, демонструйте свою готовність до змін та запровадження ринкових умов отримання земельних ділянок в оренду.Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Стаття від експерта
Оренда та продаж землі можуть приносити громадам мільярди гривень. Як правильно організувати процес?
Стаття від експерта
П'ять простих кроків до перемоги в земельних торгах на Е-Тендер
Стаття від експерта
Якщо предмет закупівлі є комплексним, держзамовники можуть оголосити мультилотову закупівлю, у якій кожен лот - окремий аукціон. Як запланувати і оголосити таку закупівлю? І що потрібно врахувати постачальнику під час подання пропозиції у мультилотову закупівлю?