Назад до каталогу статей
Корисні статті

ЕТИКА УЧАСНИКА ДЕРЖАВНОГО ТЕНДЕРА: ПРОСТІ ПРАВИЛА ДЛЯ ПЕРЕМОГИ

04 Грудня 2019

Правила поведінки для учасників публічних закупівель розробило Мінекономіки* як рекомендаційні. Настанови описують головне в етичній поведінці учасників, які варто дотримуватись впродовж закупівельного процесу. А ось недоречна етична поведінка суттєво впливає на результат тендера. Ба більше – призводить до порушень, за які настає відповідальність.

Державні тендера сьогодні проходять в електронній системі Прозорро. Саме завдяки електронному аукціону учасники можуть стати переможцями і отримати достойне замовлення. Та не варто думати, якщо тендери прозорро проходять онлайн, то й правил поведінки, окрім, звичайно, що законодавчо регламентованого порядку торгів, як таких, немає. Етична поведінка є в будь-яких правовідносинах. Тендера ProZorro – не виключення.

Так, під етичною поведінкою учасників публічних закупівель розуміють сукупність вчинків та дій, які відповідають принципам здійснення закупівель, а також нормам моралі, свідомості.

Правила поведінки можна використовувати в роботі, тим самим  учасники можуть продемонструвати свою надійність, доброчесність, а також сприяти чесним і прозорим торгам.


Фактори мінімізації конфліктності


Ними є:

  • Законність
  • Добросовісна конкуренція
  • Відповідальність та доброчесність
  • Взаємоповага.

Важливо дотримуватися Закону України «Про публічні закупівлі» та інших нормативно-правових актів.  Також учаснику рекомендується вчасно вживати заходів щодо запобігання та усунення порушень.

Добросовісна конкуренція є ще одним важливим фактором в публічних тендерах. Дотримання її правил та принципів, участь у торгах на засадах змагальності, досягнення конкурентної переваги  допоможе здобути перемогу та укласти договір про закупівлю.

Також в результаті укладення договору учасник має відповідально, своєчасно та якісно виконувати свої обов’язки за таким договором.

Під час участі у торгах, учасники також мають уникати погроз, залякувань і не допускати словесних образ. Натомість – виявляти повагу до інших учасників.


Що рекомендують для ефективної участі в тендерах


До початку участі в торгах 

Якщо перший раз учасник бере участь у публічних закупівлях, він має зареєструватися на електронному майданчику.

Реєстрація на майданчику Е-Тендер .

Аби дізнатися або підвищити рівень знань про законодавство, у сфері закупівель, учасники можуть пройти навчання, безкоштовні онлайн курси. Також можуть переглядати безкоштовні відео уроки щодо участі у закупівлях й на нашому майданчику в розділах «Вебінари» та «Навчання – Постачальникам ProZorro» .

Учасникам корисно також завчасно ознайомлюватися з річними планами замовників. Де вони показують усі закупівлі на рік. На нашому майданчику, учасник може це знайти в розділі «Плани ProZorro», див. Рис.


Радимо приймати участь у консультаціях, які проводять замовники до проведення процедур закупівель та/або ініціювати проведення таких консультацій. Та у разі проведення замовниками таких заходів не можна чинити тиск на останніх під час розробки технічної специфікації.


При підготовці тендерних пропозицій

Так, учасники можуть:

- користуватися правом щодо внесення змін до тендерної документації та/або надання роз’яснень замовником щодо неї в разі необхідності, у строки, встановлені законодавством;  

- готувати документи у складі тендерної пропозиції у чіткій відповідності до вимог тендерної документації, що зменшуватиме ймовірність дискваліфікації такої пропозиції;

- не допускати зазначення недостовірної інформації в тендерній пропозиції;

- уникати переговорів з іншими учасниками тендеру щодо цінової пропозиції, змісту тендерних пропозицій, оскільки зазначене може кваліфікуватися як прояв антиконкурентних узгоджених дій;

- не демпінгувати цінову пропозицію до рівня, що може викликати ризик неукладення, невиконання та/або неналежного виконання договору про закупівлю та його розірвання.

- аргументовано оскаржувати процедури закупівлі у разі порушення їх прав та законних інтересів. Учасникам не слід використовувати механізм оскарження, з метою умисного затягування та/або зриву процедур публічних закупівель.

Також деякі поради для участі читайте тут.

 

Етика під час укладання та виконання договорів


Під час укладання та виконання договорів про закупівлю учасникам рекомендують:

  • враховувати, що законодавство забороняє укладати такі, якщо вони не відповідають змісту тендерної пропозиції переможця;
  • не допускати змін умов договору, зокрема підвищення ціни, з підстав, що не передбачені ним;
  • належно виконувати умови договору (дотримуватися термінів та умов постачання товарів, виконання робіт і надання послуг; забезпечувати належну якість товарів, робіт та послуг відповідно до умов договору, тощо);
  • у разі неможливості виконання умов договору – завчасно повідомляти замовника про причини та дотримуватися умов щодо відповідальності сторін (у тому числі штрафів або відшкодування збитків), визначених у договорі.

*Лист Мінекономіки «Щодо етичної поведінки під час здійснення публічних закупівель» 3301-04/47784-06 від 15.11.2019 Та Настанови щодо етичної поведінки учасників/потенційних учасників під час участі в публічних закупівлях.

схожi новини

Корисні статті
Закупівлі через Prozorro Market набирають популярності. Придбати товари першого вжитку оперативно у час війни стало можливим саме завдяки електронному каталогу. Ми провели аналіз попиту та пропозиції, а також аргументували таку динаміку та навели плюси такого способу закупівлі для замовника
Корисні статті
Запрошуємо учасників на вебінар. Отримайте поради щодо складання тендерної пропозиції за вимогами Постанови № 1178 та підтвердження відсутності підстав для відмови у тендері
Корисні статті
10 наголосів про зміни до Постанови №1178, які замовнику слід знати