Назад до каталогу статей
Дайджест

Історія аукціонів

08 Червень 2018

Традиції стародавніх цивілізацій, продаж Римської імперії на аукціоні, пальто Леніна та інші факти про аукціони

Аукціон – публічний продаж товарів, цінних паперів, творів мистецтва або іншого товару покупцеві, що запропонував найвищу ціну за нього. Читайте далі – історичні факти про перші та найзнаменитіші торги, що увійшли в історію.

Торги наречених у Вавилоні

Історія аукціонів йде вглиб часів, так давньогрецький філософ Геродот у своїх роботах докладно описує аукціон наречених у Вавилоні 500 року до н. е. – дівчат збирали в одному місці і буквально продавали женихам. Знатні і красиві наречені були в ціні, за них батьки торгували великі суми, а за дівчат з вадами женихам навпаки доплачували. Видати заміж дочку за кого хочеш не дозволяли, також за правилами дівчина йшла в новий будинок з поручителем, завдання якого – з'ясувати настрої в новій сім'ї, якщо пара не ладнала один з одним, то відповідно до закону, батьки забирали наречену і повертали гроші.

Римська імперія з молотка

В часи стародавнього Риму на аукціонах торгували рабами, прянощами, шовком, коштовностями, нерухомістю, і трохи самою імперією. Так-так, все вірно ви прочитали – продали Рим на аукціоні. Під час жорстокої боротьби за владу в 193 році гвардійці вбили імператора Пертинакса, а потім сторгували за Рим та імперію новому володареві Дідію Юліану. Ціна влади Імперії коштувала 25 тис. Сестерціїв – сума п'яти річних заробітків в перерахунку на кожного з 10 тис. солдатів. Після падіння Імперії традиція прилюдних торгів не прижилась в інших державах, аукціони загубились та забулись на століття.

Відродження аукціонів в Європі

Аукціони знову відродилися тільки в середині 17-го століття в Амстердамі і були схожі на розпродаж – торги велися на зниження ціни. Боржники за безцінь продавали цілі маєтки, щоб швидко сплатити зростаючий борг. Принцип зниження ціни нідерландці досі застосовують. Наприклад, в квітковому бізнесі аукціон на зниження ціни допомагає швидко збувати постачальникам свіжі квіти.

Будинки аукціонів

У 1674 році засновано Стокгольмський аукціонний будинок, який і в наші дні укладає понад 70 угод на рік. Будинок продавав предмети мистецтва та антикваріат королям, письменникам і революціонерам. Достеменно відомо, що саме в Стокгольмському аукціонному домі Ленін купував собі старе пальто.

Ще одна подія в розвитку аукціонної справи в Європі відбулася в 1707 році у Відні. За наказом імператора відкрито аукціонний будинок Доротеум. З моменту заснування і наступні 70 років будинок функціонував як ломбард, потім торгувати заставним майном. Доротеум нині залишається найбільшим аукціонним будинком в центральній Європі, і щорічно організовує 600 торгів. До середини 18-го століття будинки для публічних торгів відкривають в усіх куточках Європи.

Лондонські Sotheby's і Christie's

Аукціонний будинок Sotheby's за формою власності – відкрите акціонерне товариство, якому належить світовий рекорд ціни на живопис в $ 104,2 млн. Christie's – закрите акціонерне товариство, чий контрольний пакет належить мільярдерові з Франції. Будинки аукціонів конкурували з часів заснування, але в останні десятиліття відмінності стерлися, і про колишню різницю нагадує лише антураж. У минулому відмінності були істотні – говорили, що Sotheby's, клуб торговців, які прагнуть здаватися джентльменами, а Christie's – клуб джентльменів, які прагнуть здаватися торговцями. Втім, риси від колишнього протистояння збереглися в перший сьогодні можна зайти в джинсах, у другому збереглися консервативні звичаї і людину, неналежно вдягнену можуть просто не допустити до торгів.

Електронні аукціони

Торгівля через процедуру аукціону залишається затребуваною і за часів цифрової революції. Так аукціон знайшов електронну форму і тепер доступний одночасно мільйонам користувачам на будь-якому континенті.

У США і країнах Європи поширені державні і приватні електронні торгові платформи. В Україні популярна торгова система Rialto, яка організовує конкурентні, прозорі і ефективні тендери для бізнесу без обтяжливих процедур пошуку клієнтів. У сфері державних торгів Україна організувала процес за допомогою проекту Prozorro.Продажі на основі трьох сторін – держава встановлює правила і забезпечує публічність, комерційні майданчики – організовують безпосередньо торги, громадянське суспільство має доступ інформації про торги державного і комунального майна.

Як бачимо, крізь століття кращим способом отримати максимум доходів від продажу майна залишається аукціон. Ті ж правила, нова форма і різноманітність платформ зробили аукціони ще більш масовими і відкритими для користувачів з будь-якими запитами. Торговельний майданчик E-Tender.UA пропонує клієнтам електронні системи, що включають процедури аукціонів на зниження та підвищення ціни.

Аукціони системи Prozorro.Продажі спеціалізуються на двох напрямках

  • Продаж майна збанкрутілих банків.
  • Продаж та оренда державного і комунального майна.

Аукціони системи Rialto організовують виключно для комерційного ринку, що дає змогу продати неліквідний для компанії товар або навпаки – придбати необхідний.

Телефонуйте нам

0 800 30 77 55

і ми розповімо як і що можна купити-продати на аукціонах

за вигідними для вас цінами і умовами!

похожие новости

Дайджест
Огляд новин з 10 – 16 лютого 2020. Об’єкти малої приватизації, які можна купити у держави в 2020-му. Оренда державної і комунальної власності: як було і як буде? Строки у закупівлях після 19 квітня: нові та змінені. Як замовнику працювати через Prozorro Market на E-Tender. ДАБІ запроваджує низку інструментів, які унеможливлять безпідставні відмови на дозволи з будівництва. Обговорення Порядку передачі в оренду державного та комунального майна. Інформація щодо порядків використання коштів державного бюджету та затвердження паспортів бюджетних програм. Із 28 квітня всі раніше зареєстровані юрособи зобов’язані повідомити про бенефіціарів. Скасована умова про обов’язкове отримання дозволу від ДАБі для капітального ремонту доріг.
Дайджест
Огляд новин з 03 – 09 лютого 2020. Закупівлі через Prozorro Market за новим законом «Про публічні закупівлі". Особливості довгострокових догорів про закупівлю: експертні поради. Важливі 15 фактів про закупівлі через ЦЗО. Е-Тендер та Прозорро.Продажі провели тренінг щодо приватизації у Запоріжжі. Зміни в оренді державного та комунального майна. Зміни для надрокористувачів: що нового? Необроблену деревину будуть продавати через Прозорро.Продажі
Дайджест
Огляд новин з 27 – 02 лютого 2020. Нові категорії товарів у PROZORRO MARKET. Спрощені закупівлі: що це, хто проводитиме та які її основні кроки. Велика приватизація 2020: правила продажу, електронних аукціонів та нові об’єкти. Як взяти участь в аукціоні з малої приватизації: відео-поради від майданчика Е-Тендер. Про основні зміни та нововведення в ДБН. «Зелені аукціони» проводитимуть через майданчик «Прозоро.Продажі». ProZorro.Продажі та Prozorro визнані найкращими державними проектами. Нові правила оренди державного та комунального майна. Субвенції на підтримку розвитку ОТГ: зміни до процедури отримання.