Назад до каталогу статей
Дайджест

Історія аукціонів

08 Червень 2018

Традиції стародавніх цивілізацій, продаж Римської імперії на аукціоні, пальто Леніна та інші факти про аукціони

Аукціон – публічний продаж товарів, цінних паперів, творів мистецтва або іншого товару покупцеві, що запропонував найвищу ціну за нього. Читайте далі – історичні факти про перші та найзнаменитіші торги, що увійшли в історію.

Торги наречених у Вавилоні

Історія аукціонів йде вглиб часів, так давньогрецький філософ Геродот у своїх роботах докладно описує аукціон наречених у Вавилоні 500 року до н. е. – дівчат збирали в одному місці і буквально продавали женихам. Знатні і красиві наречені були в ціні, за них батьки торгували великі суми, а за дівчат з вадами женихам навпаки доплачували. Видати заміж дочку за кого хочеш не дозволяли, також за правилами дівчина йшла в новий будинок з поручителем, завдання якого – з'ясувати настрої в новій сім'ї, якщо пара не ладнала один з одним, то відповідно до закону, батьки забирали наречену і повертали гроші.

Римська імперія з молотка

В часи стародавнього Риму на аукціонах торгували рабами, прянощами, шовком, коштовностями, нерухомістю, і трохи самою імперією. Так-так, все вірно ви прочитали – продали Рим на аукціоні. Під час жорстокої боротьби за владу в 193 році гвардійці вбили імператора Пертинакса, а потім сторгували за Рим та імперію новому володареві Дідію Юліану. Ціна влади Імперії коштувала 25 тис. Сестерціїв – сума п'яти річних заробітків в перерахунку на кожного з 10 тис. солдатів. Після падіння Імперії традиція прилюдних торгів не прижилась в інших державах, аукціони загубились та забулись на століття.

Відродження аукціонів в Європі

Аукціони знову відродилися тільки в середині 17-го століття в Амстердамі і були схожі на розпродаж – торги велися на зниження ціни. Боржники за безцінь продавали цілі маєтки, щоб швидко сплатити зростаючий борг. Принцип зниження ціни нідерландці досі застосовують. Наприклад, в квітковому бізнесі аукціон на зниження ціни допомагає швидко збувати постачальникам свіжі квіти.

Будинки аукціонів

У 1674 році засновано Стокгольмський аукціонний будинок, який і в наші дні укладає понад 70 угод на рік. Будинок продавав предмети мистецтва та антикваріат королям, письменникам і революціонерам. Достеменно відомо, що саме в Стокгольмському аукціонному домі Ленін купував собі старе пальто.

Ще одна подія в розвитку аукціонної справи в Європі відбулася в 1707 році у Відні. За наказом імператора відкрито аукціонний будинок Доротеум. З моменту заснування і наступні 70 років будинок функціонував як ломбард, потім торгувати заставним майном. Доротеум нині залишається найбільшим аукціонним будинком в центральній Європі, і щорічно організовує 600 торгів. До середини 18-го століття будинки для публічних торгів відкривають в усіх куточках Європи.

Лондонські Sotheby's і Christie's

Аукціонний будинок Sotheby's за формою власності – відкрите акціонерне товариство, якому належить світовий рекорд ціни на живопис в $ 104,2 млн. Christie's – закрите акціонерне товариство, чий контрольний пакет належить мільярдерові з Франції. Будинки аукціонів конкурували з часів заснування, але в останні десятиліття відмінності стерлися, і про колишню різницю нагадує лише антураж. У минулому відмінності були істотні – говорили, що Sotheby's, клуб торговців, які прагнуть здаватися джентльменами, а Christie's – клуб джентльменів, які прагнуть здаватися торговцями. Втім, риси від колишнього протистояння збереглися в перший сьогодні можна зайти в джинсах, у другому збереглися консервативні звичаї і людину, неналежно вдягнену можуть просто не допустити до торгів.

Електронні аукціони

Торгівля через процедуру аукціону залишається затребуваною і за часів цифрової революції. Так аукціон знайшов електронну форму і тепер доступний одночасно мільйонам користувачам на будь-якому континенті.

У США і країнах Європи поширені державні і приватні електронні торгові платформи. В Україні популярна торгова система Rialto, яка організовує конкурентні, прозорі і ефективні тендери для бізнесу без обтяжливих процедур пошуку клієнтів. У сфері державних торгів Україна організувала процес за допомогою проекту Prozorro.Продажі на основі трьох сторін – держава встановлює правила і забезпечує публічність, комерційні майданчики – організовують безпосередньо торги, громадянське суспільство має доступ інформації про торги державного і комунального майна.

Як бачимо, крізь століття кращим способом отримати максимум доходів від продажу майна залишається аукціон. Ті ж правила, нова форма і різноманітність платформ зробили аукціони ще більш масовими і відкритими для користувачів з будь-якими запитами. Торговельний майданчик E-Tender.UA пропонує клієнтам електронні системи, що включають процедури аукціонів на зниження та підвищення ціни.

Аукціони системи Prozorro.Продажі спеціалізуються на двох напрямках

  • Продаж майна збанкрутілих банків.
  • Продаж та оренда державного і комунального майна.

Аукціони системи Rialto організовують виключно для комерційного ринку, що дає змогу продати неліквідний для компанії товар або навпаки – придбати необхідний.

Телефонуйте нам

0 800 30 77 55

і ми розповімо як і що можна купити-продати на аукціонах

за вигідними для вас цінами і умовами!

схожi новини

Дайджест
З початком воєнного стану законодавець обмежив проведення земельних торгів щодо передачі в оренду земель с/г призначення. Але 19 жовтня 2022 року ці зміни були скасовані та земельні ділянки всіх категорій відтепер передаються в оренду через електронні аукціони в Прозорро.Продажі та E-Tender.
Дайджест
На електронному майданчику E-Tender важливе технічне доопрацювання щодо публікації звітів без використання ЕСЗ
Дайджест
Команда E-Tender продовжує здійснювати доопрацювання електронної системи закупівель для компаній приватного сектора. Пропонуємо вам ознайомитися із добіркою останніх оновлень.