Назад до каталогу статей
Корисні статті

КВАЛІФІКАЦІЙНІ КРИТЕРІЇ ПРОЦЕДУРИ ЗАКУПІВЛІ: ЩО ВИМАГАТИ ВІД УЧАСНИКА ТЕНДЕРА, ПОЯСНЮЄ - E-TENDER.UA. частина 2

06 Лютого 2023

Розповіли про те, які кваліфікаційні критерії визначають замовники до учасників торгів за Законом України «Про публічні закупівлі» та Постановою № 1178, яка затвердила Особливості проведення закупівель у воєнний час. Аналіз статті 16 Закону про закупівлі, читайте на сайті - E-tender.ua

У першій частині статті ми говорили про вимоги тендерної документації, пояснили, які із них замовник:

 • визначає обов'язково,  
 • визначає на свій розсуд,  
 • не може визначати, бо заборонені закупівельним законодавством.  

У цій статті поговоримо про статтю 16 Закону про закупівлі, яка зазнала деяких змін з початку набрання чинності постановою Уряду «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» №1178 від 12.10.2022 (далі - Особливості та Постанова №1178).

У період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування замовники здійснюють державні закупівлі відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон про закупівлю) з урахуванням Особливостей.  


Що таке кваліфікаційні критерії у закупівлях Прозорро

Це вимоги, які замовник встановлює до учасників державних закупівель. Вони допомагають замовнику пересвідчитися, що учасник може належно надати конкретні послуги чи виконати роботи, або ж вчасно доставити необхідні товари у потрібному замовникові обсязі. Встановлення таких кваліфкритеріїв визначає стаття 16 Закону про закупівлі.  

Як визначає закупівельне законодавство, у процедурах закупівлі, зокрема, й у відкритих торгах з Особливостями, учасники мають проходити кваліфікацію. Таким чином, замовник має право вимагати від них відповідні документи.


Кваліфікаційні критерії до учасників торгів за Законом України «Про публічні закупівлі»

Нагадаємо, які кваліфікаційні критерії визначає стаття 16 Закону про закупівлі -

наявність в учасника процедури закупівлі:

 • обладнання, матеріально-технічної бази та технологій;
 • працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;
 • документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів);
 • фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.

Далі ми розберемо кожен із цих критеріїв детальніше.


Яку кількість кваліфікаційних критеріїв можна висунути до учасників  

Часом замовники ставлять запитання: скільки кваліфікаційних критеріїв можуть і треба висувати до учасників тендерів? Відповідь віднаходимо у статті 22 Закону про закупівлю, яка говорить нам про те, що у тендерній документації замовник зазначає один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 Закону про закупівлю. Як бачимо, Закон про закупівлі надає замовнику право обрати самостійно яку кількість кваліфікаційних критеріїв для перевірки надійності учасника йому слід визначити. Практика торгів показує, що буває, достатньо встановити один із  критеріїв, а іноді й більше -все залежить від специфіки предмету закупівлі.  

Кваліфікаційні критерії за Постановою №1178 (за Особливостями)  

Постанова № 1178 визначає особливий підхід до встановлення кваліфікаційних критеріїв до учасника та надає замовнику можливість не застосовувати їх. Та це стосується лише у разі закупівлі товарів.

У разі проведення відкритих торгів з особливостями за такими предмети закупівлі, як:

 • тверде паливо;
 • бензин;
 • дизельне паливо;
 • природний газ;
 • газ скраплений для автомобільного транспорту;
 • газу скраплений для комунально-побутового споживання та промислових цілей;
 • електроенергії.

Зважте, Особливості передбачають, що до цих товарів замовник під час відкритих торгів не встановлює до учасників такі кваліфікаційні критерії:

 • наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій;
 • наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід.  

Читайте також нашу статтю на Е-Тендер про відкриті торги.

А ось решта два кваліфікаційних критерії замовник може застосовувати за власним бажанням, а саме:

 • наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів),
 • наявність фінансової спроможності.

У разі закупівлі робіт та послуг встановлюйте один або декілька з кваліфікаційних критеріїв, як того вимагає частина 2 статті 16 Закону про закупівлі.

Положення абзацу 1 частини 3 статті 16 Закону про закупівлю замовникам слід застосовувати тоді, коли визначають кваліфікаційний критерій фінансової спроможності — для предметів закупівлі з урахуванням винятків, що передбачає пункт 29 Особливостей.


Наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій в учасника

Визначаючи у тендерній документації такий критерій, зважте, на специфіку свого предмета закупівлі. Оскільки не усі вони передбачають застосування технологій, а відтак цей критерій не буде доречним.

Приклад встановлення кваліфікаційного критерія в тендерній документації

У тендерній документації замовник тендеру на Прозоро може, наприклад, передбачити надати учасником довідку довільної форми про наявність у нього обладнання, матеріально-технічної бази, технологій, необхідних для надання послуг, виконання робіт, які визначені у технічних умовах, із зазначення кількості та правової підстави, на основі якої учасник має право володіння ними.

Учасник має надати такі документи на підтвердження такого критерію:

 • документ, який засвідчує його право власності,
 • або договір оренди,
 • або інший документ, який засвідчить таке його право на МТБ.  

Шаблон довідки:


Наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід

Замовник має право перевірити наявність в учасника працівників відповідної кваліфікації з необхідними для виконання роботи знаннями та досвідом.  

Визначаючи такий критерій та вимогу подати підтвердні документи, замовник та учасник має врахувати,  що йдеться про тих працівників, які працюють за трудовим договором та тих, що є кадрами субвиконавців/субпідрядників.

Приклад встановлення кваліфікаційного критерія в тендерній документації

У такому критерію, приміром, замовник може вимагати від учасника надати таку інформацію для підтвердження:

Довідку у довільній формі про наявність працівників відповідної кваліфікацію, які мають необхідні досвід та знання. Зазначаючи їхні ПІБ, посади, стаж роботи, освіту. Також в довідці зазначають підставу, на якій працюють працівники - трудовий договір чи договір цивільно-правового підряду. Учасник, підтверджуючи інформацію, також має надати копії:

 • свого штатного розкладу,
 • наказу про призначення кожного працівника,
 • або ЦПД.  

Якщо учасник залучає інших суб'єктів господарювання, як співвиконавців чи субпідрядників, тоді має на таких осіб подати окрему довідку із зазначенням кожного працівника (їхніх ПІБ, стаж роботи, освіту та посади), а також правові підстави, на яких він з ними працює. Також замовник може передбачити й надання учасником підтвердження від суб’єкта господарювання виступати у ролі субпідрядника чи співвиконавця. Наприклад, це може бути договір між ними або гарантійний лист від них про те, що у разі виграшу на тендері, вони будуть залучені до виконання договору про закупівлю.  

Шаблон довідки:


Наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного за предметом закупівлі договору

Цей критерій допомагає замовнику переконатися, що учасник вже виконував подібні договори і зможе впоратися із договором про закупівлю за оголошеним предметом.

Складність полягає у тому, що закупівельне законодавство не дає визначення поняття «аналогічний договір». Так саме не визначає чіткої кількості таких договорів та не визначає документи, які учасник може подати замовникові, аби підтвердити виконання аналогічного договору.

Якщо замовник формує такий критерій у тендерній документації, має врахувати три моменти:

 • маєте право вимагати від учасника не один, а декілька аналогічних договорів;

Радимо замовнику не зловживати цією можливістю і вимагати розумну кількість договорів. Скажімо вимога про надання п'яти та більше аналогічних договорів можуть розцінити, як дискримінаційною і оскаржити вимогу тендерної документації до Колегії АМКУ.

 • має право вимагати документи, що підтверджують наявність такого досвіду;
 • аналогічним договір має бути тільки щодо предмета закупівлі, яку проводить замовник.

Тут мається на увазі, що учасник має подати саме договір за аналогічним предметом. Замовнику також радимо чітко визначати, що саме вважається аналогічним договором у його розумінні.

Приклад встановлення кваліфікаційнго критерії в тендерній документації

Наприклад, замовник може прописати вимогу надати учаснику довідку у довільній формі про наявність досвіду виконання аналогічного договору щонайменше 2 договорів за аналогічним предметом закупівлі. Для підтвердження яких учасник має також надати копію договорів із усіма його додатками та додатковими угодами.

Таким чином в тендерній документації замовнику недостатньо зазначити тільки кваліфікаційний критерій. Йому необхідно також визначити, яку саме інформацію та документи надати учаснику в складі тендерної пропозиції.

Шаблони довідок:


Наявність фінансової спроможності

Законодавець чітко визначив, що учасник має підтвердити такий критерій своєю фінансовою звітністю. Давайте розберемося, що таке фінансові звітність. І так, це поняття визначає Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV.  

Фінансова звітність — звітність, що містить інформацію про фінансовий стан та результати діяльності підприємства. Підприємства у розумінні цього закону є:

 • юридичні особи, створені відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності;
 • представництва іноземних суб’єктів господарської діяльності.

Також варто зважати, коли визначаєте такий критерій і про ФОП. Оскільки ця категорія учасників складають податкову звітність. Таким чином учасник-ФОП не зможе виконати вашої вимог надати фінансову звітність. Тож, якщо такі документи не передбачені для них Законом про закупівлі, тоді учасники-ФОП не подають у складі тендерної пропозиції такі документи. А відсутність поданих у складі таких документів не можу слугувати підставою їхнього відхилення.

Буває також так, що на тендер подаються учасники, які працюють на ринку менше року. У такому разі вони у складі тендерної пропозиції тоді мають надати документи для підтвердження фінансової спроможність за період своєї діяльності з дня державної реєстрації.

У застосуванні цього критерію, закупівельник має врахувати такі ключові акценти.


Три акценти у застосуванні критерію «Наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю»

 1. Визначайте самостійно  перелік документів та спосіб підтвердження фінансової спроможність. Закон про закупівлі не надає такого переліку.
 2. Не вимагайте в учасників надати підтвердження обсягу річного доходу/виручки у розмірі більшому, ніж очікувана вартість предмета закупівлі.
 3. У разі поділу предмета закупівель на частини, визначайте в тендерній документації надати підтвердження обсягу річного доходу/виручки у розмірі пропорційно очікуваній вартості лоту.

Якщо у вас залишилися запитання, телефонуйте за номером 0 800 30 77 55 (безкоштовно в межах України) або пишіть на e-mail support@e-tender.ua

Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Корисні статті
Надаємо відповіді на найпоширеніші запитання від замовників про закупівлі у воєнний час. Відповідаємо як застосовувати положення Особливостей про здійснення публічних закупівель на Е-Тендер
Корисні статті
Закупівля газу 2023 в електронному каталозі Прозорро Маркет. Відкриті торги на закупівлю газу та запит цін пропозицій
Корисні статті
Де взяти довідку про несудимість онлайн та безкоштовно. Алгоритм дій для отримання витягу про відсутність судимості, про це розповіли на сайті - E-tender.ua