Основні гарантії права власності на землю визначені в Земельному кодексі. Ухвалений він був у 2001-му тоді, й ввели вперше мораторій на відчуження земель сільгосподарського призначення. Цей так звана «тимчасова» заборона в Україні вже 17 років. З моменту його першого ухвалення влада регулярно продовжувала мораторій. Останній раз – наприкінці 2018-го, і діятиме мораторій ще до кінця 2019-го.
Сьогодні близько 7 мільйонів українців-власників земельних паїв не мають право, по-справжньому, розпоряджатися своєю землею. А, якщо вірити дослідженню Світового банку, вільний ринок сільськогосподарських земель може дати Україні, приблизно, додаткові 1,6% приросту ВВП щороку. А також сприяло б виходу з тіньового ринку і корупційним моментам щодо цього.
Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) вважає, що мораторій на продаж сільськогосподарської землі порушує права українців-власників цієї землі.
І зрештою, Україна – цивілізована країна, і повинна мати вільний ринок землі. У світі, окрім України, лише 5 країн, які не мають його: Північна Корея, Таджикистан, Конго, Венесуела, Куба.
Звісно, що поки зарано ще коментувати норми проєкту, оскільки його редакція може і буде зазнавати змін. Та, все-таки, основні ідеї ми обговоримо. І так, основне питання, яке турбує більшість, хто зможе купувати землю:
- громадяни України;
- юридичні особи;
- територіальні громади;
- держава.
Іноземні громадяни та особи без громадянства зможуть отримати землю у власність, якщо вони успадкували її. Проте вони будуть зобов'язані продати земельну ділянку впродовж року.
Ще одним питанням, що викликає цікавіть є обмеження щодо розпорядженням землі. У законопроєкті, зокрема, визначено переважне право орендаря на купівлю земельної ділянки.
Так, хто має фермерське господарство на землі, що належить їм за правом постійного користування чи успадкування, матимуть право викупити землю із розстрочкою у 5 років за ціною нормативної грошової оцінки, такої землі, без торгів. А ось купувати землю не зможуть ті фізичні чи юридичні особи, проти яких діють санкції і список яких вводиться рішенням РНБО, згідно із законом «Про санкції».
Прямої заборони на купівлю землі російським громадянам чи компаніям немає.
І, звичайно, коли ж очікувати вільний ринок? Згідно із законопроєктом, мораторій може запрацювати вже з 1 жовтня 2020-го.