Назад до каталогу статей
Новини

ЛІБЕРАЛІЗАЦІЯ УКРАЇНСЬКОГО РИНКУ ЗЕМЛІ: to be or not to be

20 Листопада 2019

Сьогодні 37 млн га земель сільськогосподарського призначення під мораторієм. І все це може змінитися, якщо законопроєкт про його відміну Парламент прийме в другому читанні. 13 листопада за нього вже проголосували у першому читанні.

Основні гарантії права власності на землю визначені в Земельному кодексі. Ухвалений він був у 2001-му тоді, й ввели вперше мораторій на відчуження земель сільгосподарського призначення. Цей так звана «тимчасова» заборона в Україні вже 17 років. З моменту його першого ухвалення влада регулярно продовжувала мораторій. Останній раз – наприкінці 2018-го, і діятиме мораторій ще до кінця 2019-го.

Сьогодні близько 7 мільйонів українців-власників земельних паїв не мають право, по-справжньому, розпоряджатися своєю землею. А, якщо вірити дослідженню Світового банку, вільний ринок сільськогосподарських земель може дати Україні, приблизно, додаткові 1,6% приросту ВВП щороку. А також сприяло б виходу з тіньового ринку і корупційним моментам щодо цього.

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) вважає, що мораторій на продаж сільськогосподарської землі порушує права українців-власників цієї землі.

І зрештою, Україна – цивілізована країна, і повинна мати вільний ринок землі. У світі, окрім України, лише 5 країн, які не мають його: Північна Корея, Таджикистан, Конго, Венесуела, Куба.

Звісно, що поки зарано ще коментувати норми проєкту, оскільки його редакція може і буде зазнавати змін. Та, все-таки, основні ідеї ми обговоримо. І так, основне питання, яке турбує більшість, хто зможе купувати землю:

  • громадяни України;
  • юридичні особи;
  • територіальні громади;
  • держава.

Іноземні громадяни та особи без громадянства зможуть отримати землю у власність, якщо вони успадкували її. Проте вони будуть зобов'язані продати земельну ділянку впродовж року.

Ще одним питанням, що викликає цікавіть є обмеження щодо розпорядженням землі. У законопроєкті, зокрема, визначено переважне право орендаря на купівлю земельної ділянки.

Так, хто має фермерське господарство на землі, що належить їм за правом постійного користування чи успадкування, матимуть право викупити землю із розстрочкою у 5 років за ціною нормативної грошової оцінки, такої землі, без торгів. А ось купувати землю не зможуть ті фізичні чи юридичні особи, проти яких діють санкції і список яких вводиться рішенням РНБО, згідно із законом «Про санкції».

Прямої заборони на купівлю землі російським громадянам чи компаніям немає.

 І, звичайно, коли ж очікувати вільний ринок? Згідно із законопроєктом, мораторій може запрацювати вже з 1 жовтня 2020-го.

схожi новини

Новини
Чи вдалось виконати річні плани? Які об'єкти будуть виставлені на приватизацію у 2022 році? Про це розповідає начальник Регіонального відділення Фонду держмайна по місту Києву Яна Матієва
Новини
Розповідаємо як уникнути помилок на етапах оголошення аукціону, підписання протоколу та договору
Новини
Орендна плата за користування землею може стати одним з головних джерел доходу до бюджетів міських, сільських та селищних рад