Назад до каталогу статей
Новини

ЛІБЕРАЛІЗАЦІЯ УКРАЇНСЬКОГО РИНКУ ЗЕМЛІ: to be or not to be

20 Листопада 2019

Сьогодні 37 млн га земель сільськогосподарського призначення під мораторієм. І все це може змінитися, якщо законопроєкт про його відміну Парламент прийме в другому читанні. 13 листопада за нього вже проголосували у першому читанні.

Основні гарантії права власності на землю визначені в Земельному кодексі. Ухвалений він був у 2001-му тоді, й ввели вперше мораторій на відчуження земель сільгосподарського призначення. Цей так звана «тимчасова» заборона в Україні вже 17 років. З моменту його першого ухвалення влада регулярно продовжувала мораторій. Останній раз – наприкінці 2018-го, і діятиме мораторій ще до кінця 2019-го.

Сьогодні близько 7 мільйонів українців-власників земельних паїв не мають право, по-справжньому, розпоряджатися своєю землею. А, якщо вірити дослідженню Світового банку, вільний ринок сільськогосподарських земель може дати Україні, приблизно, додаткові 1,6% приросту ВВП щороку. А також сприяло б виходу з тіньового ринку і корупційним моментам щодо цього.

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) вважає, що мораторій на продаж сільськогосподарської землі порушує права українців-власників цієї землі.

І зрештою, Україна – цивілізована країна, і повинна мати вільний ринок землі. У світі, окрім України, лише 5 країн, які не мають його: Північна Корея, Таджикистан, Конго, Венесуела, Куба.

Звісно, що поки зарано ще коментувати норми проєкту, оскільки його редакція може і буде зазнавати змін. Та, все-таки, основні ідеї ми обговоримо. І так, основне питання, яке турбує більшість, хто зможе купувати землю:

  • громадяни України;
  • юридичні особи;
  • територіальні громади;
  • держава.

Іноземні громадяни та особи без громадянства зможуть отримати землю у власність, якщо вони успадкували її. Проте вони будуть зобов'язані продати земельну ділянку впродовж року.

Ще одним питанням, що викликає цікавіть є обмеження щодо розпорядженням землі. У законопроєкті, зокрема, визначено переважне право орендаря на купівлю земельної ділянки.

Так, хто має фермерське господарство на землі, що належить їм за правом постійного користування чи успадкування, матимуть право викупити землю із розстрочкою у 5 років за ціною нормативної грошової оцінки, такої землі, без торгів. А ось купувати землю не зможуть ті фізичні чи юридичні особи, проти яких діють санкції і список яких вводиться рішенням РНБО, згідно із законом «Про санкції».

Прямої заборони на купівлю землі російським громадянам чи компаніям немає.

 І, звичайно, коли ж очікувати вільний ринок? Згідно із законопроєктом, мораторій може запрацювати вже з 1 жовтня 2020-го.

схожi новини

Новини
В електронному каталозі Прозорро Маркет для замовників з'явиться можливість завантажувати проєкти договорів та використовувати готові шаблони договорів
Новини
В системі Прозорро.Продажі та E-Tender оголошені перші аукціони з продажу непрацюючих кредитів державного банку АБ “Укргазбанк”. Це продаж прав вимог за кредитними договорами, що забезпечені заставою (іпотекою), а придбати їх можуть лише фінансові установи.
Новини
До уваги замовників! Внесли зміни до Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну № 309. Прокоментували, що саме замовнику врахувати