Назад до каталогу статей
Новини

Локалізація на Prozorro. Законодавчі та функціональні зміни в закупівлях

16 Серпня 2022

Що таке локалізація в публічних закупівлях. Для яких товарів має застосовуватися критерій ступеня локалізації виробництва. Як працює локалізація на електронному майданчику E-Tender.

14 липня 2022 року набрали чинності зміни до закону “Про публічні закупівлі”, що обумовлені прийнятим Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" щодо створення передумов для сталого розвитку та модернізації вітчизняної промисловості” №1977 від 16.12.2021 року. Суть змін полягає в тому, щоб у публічних закупівлях хоча б частина товару, що закуповується, була вироблена в Україні. Таке нововведення стосуватиметься не всіх категорій товарів, а в основну торкнеться машинобудування, товарів на оновлення транспорту й техніки в різних сферах діяльності Замовника. Повний перелік міститься в Законі №1977.

перелік товарів, в закупівлях яких має застосовуватися ступень локалізації


Закон був прийнятий ще в кінці 2021 року і вже встиг отримати неформальну назву як «закон про локалізацію». Цей термін ми також використали в реалізації функціоналу на майданчику, адже зміни викликали додаткову необхідність відповідних доопрацювань в системі. Про це окремо буде розказано в статті.

Законом тимчасово, з 2022 року строком на 10 років, встановлюються такі особливості здійснення процедур закупівлі, якщо вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень.

Замовник здійснює закупівлю товарів, визначених Законом №1977, виключно якщо їх ступінь локалізації виробництва дорівнює чи перевищує:

ступінь локалізації по рокам


Що таке локалізація в публічних закупівлях Прозоро

Згідно з пунктом 29-1 частини першої статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» ступінь локалізації виробництва - це показник місцевої складової у питомій вазі вартості сировини, матеріалів, вузлів, агрегатів, деталей, складових частин і комплектуючих виробів, робіт, послуг та інших складових вітчизняного виробництва у собівартості товару, що є предметом закупівлі.

"Для того, щоб замовник міг купити товар, що підпадає під закон про локалізацію, необхідно, щоб хоча б якась його частина, окремий елемент, наприклад, якась деталь, була виготовлена на території України. Не важливо, чи цей елемент виробляється безпосередньо виробником цього товару, чи він використовує матеріали, деталі, вузли, агрегати тощо, виготовлені іншими вітчизняними виробниками. Головне, щоб у 2022 році доля вартості саме українських елементів товару, тобто ступінь локалізації, складала не менше 10% від загальної собівартості товару."


Вебінар, приясвячений темі локалізації в Prozoro

Спеціально для наших читачів ми також підготували відео семінар, на котрому Наталя розповідає як Замовнику проводити закупівлі із локалізацією та деталі, які потрібно при цьому врахувати.


Ступінь локалізації виробництва визначається самостійно виробником товару, що є предметом закупівлі, та підтверджується Уповноваженим органом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за відповідною формулою.

Уповноважений орган формує та веде перелік товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва, який оприлюднюється на його офіційному веб-сайті та здійснює моніторинг дотримання вимог щодо ступеня локалізації виробництва предметів закупівлі, внесених до переліку товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Наразі Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 02.08.2022 №861, якою затверджено вищезазначені порядки.


Як це вплинуло на роботу майданчика

Такі законодавчі зміни потребували доопрацювання функціоналу на Prozorro в цілому і в кабінетах користувачів Е-Tender, зокрема.

Для кращого розуміння ознайомтеся із схемою процесу додавання локалізованого товару виробника в системі.


Як це виглядає в особистому кабінеті на E-Tender

Форма кваліфікації виробника


Форма додавання товаруСписок доданих товарів


Веб-портал ДП «Прозорро»

На веб-порталі уповноваженого органу з питань закупівель вже реалізовано відображення переліку локалізованих товарів.

На головній сторінці з’явився окремий розділ “Локалізація”, де Замовники зможуть в процесі здійснення закупівель перевіряти чи додано товар, як предмет закупівлі, що пропонується учасником, до переліку.


Окремо звертаємо увагу на те, що спосіб підтвердження учасником наявності товару в переліку та необхідність застосування норм Закону щодо локалізації, Замовник зазначає в тендерній документації/умовах закупівлі самостійно та у відповідності до прийнятих нормативних актів.

Якщо у вас залишилися запитання, телефонуйте за номером 0 800 30 77 55 (безкоштовно в межах України) або пишіть на e-mail support@e-tender.ua

Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Новини
В електронному каталозі Прозорро Маркет для замовників з'явиться можливість завантажувати проєкти договорів та використовувати готові шаблони договорів
Новини
В системі Прозорро.Продажі та E-Tender оголошені перші аукціони з продажу непрацюючих кредитів державного банку АБ “Укргазбанк”. Це продаж прав вимог за кредитними договорами, що забезпечені заставою (іпотекою), а придбати їх можуть лише фінансові установи.
Новини
До уваги замовників! Внесли зміни до Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну № 309. Прокоментували, що саме замовнику врахувати