Назад до каталогу статей
Новини

Мала приватизація та оренда держмайна у Києві - підсумки 2021 року

11 Січня 2022

Чи вдалось виконати річні плани? Які об'єкти будуть виставлені на приватизацію у 2022 році? Про це розповідає начальник Регіонального відділення Фонду держмайна по місту Києву Яна Матієва

 • Якщо порівняти з попереднім роком, які результати роботи регіонального відділення у 2021?

Яна Матієва: Регіональні відділення Фонду держмайна України організовують електронні аукціони за двома напрямами – мала приватизація (об'єкти до 250 млн гривень - ред.) та передача в оренду державного майна. Результати 2020 і 2021 років не зовсім коректно порівнювати, адже аукціони у Прозорро.Продажі з оренди були запущені у другій половині 2020 року.  Напрям оренди динамічно розвивається і у 2021 році ми провели в рази більше аукціонів і залучили в них більше учасників. За результатами аукціонів з 1 січня по 31 грудня 2021 року укладено 174 нових договорів оренди та продовжено 362 договори.

Завдяки максимальній відкритості, зрозумілості та прозорості також напрям приватизації рухається вперед. За результатами аукціонів з продажу об'єктів малої приватизації, проведених Регіональним відділенням ФДМУ по м. Києву у 2021 році, до держбюджету надійшло понад 388 млн грн, що перевищує показники минулого та  позаминулого років.

 • Як розвивається напрям електронних аукціонів з оренди?

Яна Матієва: Оренда держмайна забезпечила приблизно третину надходжень у 2021-му році. Завдяки прозорій оренді у місті Києві до держбюджету у 2021 році перераховано більше 180 млн грн. Київське регіональне відділення забезпечує 8-9% загального доходу від оренди державного майна - це один з найкращих показників серед усіх регіональних відділень ФДМУ.

Нами було організовано близько 700 аукціонів з оренди, з яких 87% завершились успішно. Середній показник успішності онлайн-аукціонів з оренди по Україні становить 73%.  

На наших аукціонах доволі високий рівень конкуренції, що впливає на ціну продажу права оренди. Середня кількість учасників онлайн-торгів – 1,4. Ціна в середньому зростала на 35% від початкової вартості.

Якщо розглядати окремо онлайн-аукціони з оренди нових обʼєктів, то середня кількість учасників таких торгів становить – 2,3. Змагання за нові обʼєкти оренди (два і більше учасників аукціонів) відслідковується у 50%. Під час таких конкурентних торгів ціна в середньому зростає у 127 разів.

В нашому арсеналі десятки успішних кейсів. ТОП-5 договорів оренди державного майна, укладених у 2021 році:

 1. Приміщення площею 214,8 м² у медичному корпусі Київського казенного експериментального протезно-ортопедичного підприємства (вул. Фролівська, 6/8) – лідер нашого рейтингу. На прозорому онлайн-аукціоні за об’єкт змагалися 3 учасники, а ціна зросла у 28 разів, зі стартових 7 982 грн до 220 тис. грн/місяць.
 2. Приміщення загальною площею 1273,3 м², що перебуває на балансі ДП «СПЕЦАГРО» (Жмеринська 2-А). На актив претендувало 7 учасників, які під час електронних торгів збільшили вартість оренди у 13 разів, зі стартових 16 тис. грн до 207 тис. грн/місяць.
 3. Приміщення площею 56,2 м² в адміністративній будівлі Басейнового управління водних ресурсів середнього Дніпра (вул. Ломоносова 28/41).  В аукціоні за право орендувати цей об’єкт змагалися 12 учасників, а орендна плата за результатами аукціону становить 99 тис. грн/місяць (зростання у 90 разів).
 4. Приміщення площею 350 м² у редакційно-видавничому корпусі державного видавництва «Преса України» (проспект Перемоги, 50). В онлайн-аукціоні взяли участь 6 претендентів, а ціна на торгах зросла у 84 рази, зі стартових 897 грн до 75 тис. грн/місяць.
 5. Приміщення для аптечного пункту площею 18,8 м² будівлі Національного інституту раку (вул. Ломоносова, 33/43). На відкритих торгах за об’єкт змагалися 7 учасників, які збільшили вартість оренди у 42 рази, зі стартових 1,5 тис. до 65 тис. грн/місяць.

 • Чи успішними були аукціони з малої приватизації?

Яна Матієва: За напрямом малої приватизації у 2021 році Фонд держмайна України встановив рекорд. Загалом по Фонду приватизаційні аукціони принесли 5,1 млрд доходу - це найкращий річний показник доходу за всю попередню історію.

Що стосується регіонального відділення по м. Києву, на початку 2021 року приватизаційне меню налічувало 62 об'єкти. Протягом року до Переліку об’єктів, що підлягають приватизації, включено ще десяток об’єктів. Активи дуже різні: автомобілі, об'єкти нерухомості, єдині майнові комплекси. За результатами онлайн-аукціонів 12 активів знайшли нових власників. П’ятірка найбільш успішних аукціонів з малої приватизації по м. Києву виглядає так:

 1. Беззаперечний лідер нашого рейтингу – окреме майно – адміністративна будівля літера А  (за адресою пров. Руслана Лужевського, 3), від приватизації якого бюджет поповнився на 90 млн грн. За п’ятиповерхову будівлю, розташовану в безпосередній близькості до метро Либідська, змагалися 4 учасники, а ціна збільшилася на 22,5%.
 2. Лабораторний корпус літера Б (виробнича будівля), що на вулиці Антоновича, 180. В аукціоні взяли участь 6 учасників, а вартість майна зросла у 66,8 разів, зі стартових 673 960 грн до 45 млн гривень.
 3. Адміністративна будівля літера В, що неподалік ТРЦ «Ocean Plaza» (пров. Руслана Лужевського, 3), опинилася на третьому місці. На актив претендували 5 учасників, ріст ціни – у 5,1 разів, зі стартових 7,35 млн до 37,95 млн грн.
 4. Об`єкт незавершеного будівництва – спецгараж на 50 автомобілів, розташований на вул. Охтирська, 5-17 у Солом’янському районі міста Києва. За право власності на актив на відкритих торгах змагалися 16 учасників, які збільшили ціну у 17,8 разів, зі стартових 1,4 млн грн до 25 млн грн.
 5. ЄМК ДП «Центр-Сервіс». Від приватизації об'єкта, що знаходиться у центральній частині Києва, в Урядовому кварталі (вул. Інститутська, 16), держбюджет наповнено на більш як 17 млн грн.

Максимальну конкуренцію спостерігали під час приватизації легкового автомобіля марки Infiniti –  17 учасників торгів. Ці кейси без зайвих слів демонструють рівень довіри до процесу прозорої приватизації в місті Києві.

Загальна кількість учасників онлайн-аукціонів з малої приватизації сягнула 207. В середньому, протягом року у торгах за столичну нерухомість брали участь 7,1 учасників.

Під час абсолютно прозорих онлайн-аукціонів ціна за об'єкти малої приватизації у Києві в середньому зростала на 91,9%. Цей показник вкотре доводить, що остаточну вартість об'єктів формує ринок, зрозумілі правила та чесна конкуренція.

 • Чим приваблюють учасників державні об'єкти?  Які є переваги, якщо порівняти з комерційними пропозиціями?

Яна Матієва: У сфері приватизації державного майна багато чого змінилось за останні роки. По-перше, покупцем сьогодні може стати кожний - фізичні особи, ФОПи, юридичні особи. Абсолютно кожен може взяти участь у прозорому аукціоні, адже ми реалізуємо гасло “кожен українець - інвестор”. Торги відбуваються на Прозорро.Продажі - це абсолютно відкритий процес.  Для учасників максимально спрощені усі реєстраційні процедури.

По-друге, учаснику легко знайти інформацію про об'єкт, оцінити його переваги та недоліки. Доступні кілька публічних ресурсів, на яких можна знайти усі умови. Зокрема, це можна зробити на сайті майданчику, що підключений до системи Prozorro.Продажі або на сайті privatization.gov.ua. В онлайн-каталозі об’єктів малої приватизації у місті Києві представлені дійсно унікальні об'єкти – єдині майнові комплекси, нерухоме та рухоме майно.

Нарешті, брати участь в аукціонах зручно і мобільно. Потенційні інвестори мають можливість взяти участь у електронних торгах в будь-який час з будь-якого куточка України та світу зі свого телефону або комп’ютера.

Таким чином, державне майно може повноцінно конкурувати з комерційним майном. Співпраця з державою є більш надійною та, у деяких аспектах, більш вигідною.

 • Державі також вигідно передати певні активи більш ефективному власнику, чи не так?

Мала приватизація - це не лише залучення інвестицій, а й поліпшення соціально- економічного стану регіону. Підприємці інвестують гроші в об'єкти з метою їх розвитку та в подальшому отримання прибутку. Як правило, приватні власники можуть краще розпоряджатися майном - модернізувати виробництво, налагодити бізнес-процеси. Держава від цього лише виграє. На кожну витрачену на купівлю активу гривню інвестор витратить ще 4-6 гривень на модернізацію об’єкта. З’являються нові робочі місця, зростає бізнес-активність.

Теж саме стосується й оренди. Але тут потрібно додати, що Фонд держмайна здійснює контроль над активами, які передаються в оренду. Якщо орендар порушує умови угоди, то ми маємо право розірвати укладений договір.

 • Як би ви охарактеризували систему Прозорро.Продажі? Наскільки це зручний та ефективний інструмент для продажу державного майна?

Яна Матієва: Модель реалізації майна через Прозорро.Продажі значно спростила процедурні моменти. По-перше, вся інформація зберігається в єдиній базі даних. Підробити чи приховати якісь дані, протиправно не допустити учасника до аукціону - таке  просто неможливо.  Ми як організатор впевнені в тому, що якийсь документ раптом не зникне чи не переробиться.

По-друге, продаж на англійських та голландських аукціонах - це продуманий механізм пошуку ринкової вартості активу. Відверто кажучи ми очікували, що продамо деякі наші об'єкти дорожче, але ринок сказав своє “слово”.  

Третє, навколо Прозорро.Продажі сформувалась мережа акредитованих майданчиків, які відіграють важливу роль. Через майданчики ми оголошуємо аукціони і реєструються учасники. Що робить організатор чи учасник, коли виникають питання щодо аукціону? Телефонує чи пише менеджерам майданчику. Між майданчиками існує своя конкуренція, що допомагає підвищувати рівень сервісу.

Ми співпрацюємо з усіма авторизованими електронними майданчиками. Хорошим досвідом комунікації були тренінги. Наприклад, менеджери E-Tender провели навчальні семінари для фахівців РВ ФДМУ по м. Києву по новій процедурі оренди щодо всіх доопрацювань, які реалізовувалися протягом 2021. На етапі коли цей інструмент тільки впроваджувався, це була корисна практика.

 • Розкажіть про плани на 2022 рік?

Яна Матієва: Новий рік – нові цілі. Інвестиційне меню міста Києва на наступний рік має широкий спектр вибору. У 2022 рік стартуємо із 68 об’єктами, включеними до Переліку об’єктів, що підлягають приватизації. Серед цікавих пропозицій: нежитлові будівлі, бази відпочинку, єдині майнові комплекси держпідприємств, пакети акцій і, навіть, техніка, автомобілі.

Зокрема, на приватизаційні онлайн-аукціони у січні вже виставлено такі активи: ЄМК ДП «Електронмаш» (вул. Кільцева дорога, 4), об'єкт незавершеного будівництва - лабораторно-експериментальний корпус (вул. Алма-Атинська, 8).

Єдиний майновий комплекс державного підприємства “Електронмаш”

Очікуємо, що 2022 рік буде не менш оптимістичним та насиченим у залученні інвестицій, а регіональному відділенню вдасться збільшити показники за основними напрямами роботи та поділитися новими успішними історіями малої приватизації та оренди державного майна.

Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Новини
В електронному каталозі Прозорро Маркет для замовників з'явиться можливість завантажувати проєкти договорів та використовувати готові шаблони договорів
Новини
В системі Прозорро.Продажі та E-Tender оголошені перші аукціони з продажу непрацюючих кредитів державного банку АБ “Укргазбанк”. Це продаж прав вимог за кредитними договорами, що забезпечені заставою (іпотекою), а придбати їх можуть лише фінансові установи.
Новини
До уваги замовників! Внесли зміни до Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну № 309. Прокоментували, що саме замовнику врахувати