Назад до каталогу статей
Новини

Набрали чинності Зміни до Закону України “Про публічні закупівлі” від 16.08.2022р. №2526

12 Вересня 2022

Зміни до ЗУ “Про публічні закупівлі” встановлюють право КМУ визначати особливості здійснення закупівель на період дії воєнного стану

Чим викликана потреба для чергових змін в публічних закупівлях

Обставини воєнного часу, та люди, що в них опинилися, не можуть чекати місяцями, поки завершаться закупівлі. Потреба в прозорих закупівлях нікуди не зникла. Але на рівні із прозорістю тепер критично важливими є швидкість та простота.  

На сьогоднішній день результати конкурентних закупівель в Prozorro свідчать про їх невисоку ефективність, що в значній мірі викликана складністю процедур та довгим циклом їх проведення. Потрібні зміни в процедурах та поява механізму, що дозволив би це зробити.

Вирішити це питання вдасться такими послідовними діями. Спочатку прийняття закону, що надасть Кабміну право визначати особливості закупівель у воєнний час та пристосовувати систему ProZorro до швидкої зміни потреб в умовах війни. Кабінет Міністрів України ж в свою чергу визначить порядок, який спростить та пришвидшить процедури закупівель. Закон вже маємо, а потрібний порядок ще напрацьовується.

Які ж конкрентні зміни передбачені Законом №2526

1. КМУ визначає особливості здійснення закупівель у воєнний час

На період дії правового режиму воєнного стану та протягом 90 днів із дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом № 922, визначає КМУ із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз;

2. Про терміни публікації звіту про укладений договір без використання електронної системи закупівель

На період дії правового режиму воєнного стану в разі здійснення замовником закупівлі без використання електронної системи закупівель, за умови, що вартість закупівлі дорівнює або перевищує 50 тисяч грн, замовник оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, не пізніше десятого робочого дня з дня укладення такого договору. Замовники можуть не публікувати інформацію про своє місцезнаходження, та/або місцезнаходження постачальників (виконавців робіт і надавачів послуг), та/або місце постачання товарів, виконання робіт чи надання послуг, якщо поширення такої інформації несе ризики для безпеки замовника та/або постачальників (виконавців робіт і надавачів послуг).

Коли набрав чинності Закон “Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та інших законодавчих актів України щодо здійснення оборонних та публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану”

В прикінцевих та перехідних положеннях закону зазначено про набрання його чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Офіційне оприлюднення відбулося 09 вересня 2022 року, набрання чинності відповідно  - 10.09.2022 року.

Коли буде порядок, що пришвидшить та спростить закупівлі у воєнний період? 

Щодо особливостей закупівель на військовий час, то як ми вже згадували, зараз проходить процес напрацювання проекту Постанови КМУ. Сподіваємося, що сама постанова буде прийняття за пару тижнів.

Робота на електронному майданчику 

Звісно, що зміни в правилах проведення закупівель на законодавчому рівні, майже завжди тягнуть змін і на технічному. Ми точно можемо сказати, що такі доопрацювання вплинуть на роботу в системі, зокрема середня тривалість тендерів буде становити 20 днів або навіть менше. Але в повній мірі продемонструємо змінену роботу на E-Tender після оприлюднення постанови та відповідних доопрацювань. Як і всі, ми також чекаємо на текст офіційної версії. 

Зі свого боку обіцяємо про максимальну підготовку навчальних та роз’яснювальних матеріалів, що забезпечать оперативне введення користувачів в курс змін. Згодом, також сплануємо серію навчальних вебінарів з експертами, на яких розкажемо про особливості проведення закупівель із врахуванням нових правил. Такі он-лайн заходи будуть орієнтовані як на постачальників, так і на замовників.

А що робити тепер із Постановою 169

ПКМУ № 169 від 28.02. 2022 року не припиняла свою чинність. ЇЇ застосування можливе в тій частині, яка не суперечитиме положенням Закону “Про публічні закупівлі”.

Таким чином, до того як очікуваний новий порядок КМУ буде прийнятий та врегулює особливості здійснення закупівель в умовах воєнного стану, замовники можуть застосовувати і Закон “Про публічні закупівлі” і Постанову № 169.


Підводячи підсумки хочемо сказати, що ми солідарні із нашими користувачами на рахунок того, що зараз змін дуже багато і що потрібен час на їх якісне опрацювання. Однак, також сподіваємося і на те, що кожна чергова зміна сприятиме підвищенню ефективності закупок в непростий для країни час.

Тримаймося та віримо в ПЕРЕМОГУ!

Якщо у вас залишилися запитання, телефонуйте за номером 0 800 30 77 55 (безкоштовно в межах України) або пишіть на e-mail support@e-tender.ua

Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Новини
Уряд затвердив Порядок проведення електронних аукціонів для продажу об’єктів великої приватизації в системі Прозорро.Продажі. У статті розповіли коротко про те, як буде проходити аукціон
Новини
Уряд вніс зміни до Постанови № 1178, яка затверджує Особливості здійснення публічних закупівель. Що це за зміни, прокоментували у статті
Новини
Уряд ухвалив порядок продажу конфіскованих російських активів та майна у системі Прозоро.Продажі. Буде відкритий та абсолютно прозорий продаж такого майна