Назад до каталогу статей
Новини

Набув чинності закон щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану

13 Червень 2022

9 червня 2022 року набув чинності Закон України №2247-IX, яким визначаються особливості регулювання земельних відносин, а саме володіння, користування та розпорядження землею на час війни.

9 червня 2022 року набув чинності Закон України №2247-IX, яким визначаються особливості регулювання земельних відносин, а саме володіння, користування та розпорядження землею на час війни.

Нагадаємо, що раніше набув чинності Закон України 2145-IX від 24.03.2022 р., ключовою зміною якого було скасування проведення електронних торгів щодо передачі в оренду земель с/г призначення на термін дії воєнного стану. Також, формування ділянки для передачі її в оренду здійснюється без внесення відомостей до Державного земельного кадастру (державної реєстрації) та присвоєння їй кадастрового номера. А право оренди земельної ділянки с\г призначення не підлягає державній реєстрації. Договір оренди, укладений за такими правилами, не може бути поновлений чи укладений на новий строк. Детально про зміни читайте в статті за посиланням.

Закон України №2247-IX розширив перелік земель державної та комунальної власності, які на термін дії воєнного стану передаватимуться в оренду без проведення аукціону:

  • для розміщення виробничих потужностей підприємств, переміщених (евакуйованих) із зони бойових дій (у тому числі тих, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави);
  • розміщення річкових портів (терміналів) на річці Дунай, доцільність будівництва (розширення) яких визначена рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері внутрішнього водного транспорту;
  • для розміщення мультимодальних терміналів та виробничо-перевантажувальних комплексів, доцільність будівництва (розширення) яких визначена центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту;
  • будівництва мереж електропостачання, газорозподільних, водопровідних, теплопровідних, каналізаційних мереж, електронних комунікаційних мереж, об’єктів магістральних газопроводів;
  • для товарного сільськогосподарського виробництва;
  • для розміщення морських портів.

Щодо всіх інших категорій земель, до яких обмеження не застосовується, вони продаються та передаються в оренду за правилами проведення земельних торгів, визначених у Земельному кодексі України та Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 22.09.2022 р.

Також, у Законі України №2247-IX не передбачений порядок і критерії визначення фізичних та юридичних осіб, яким надається право оренди ділянки державної, комунальної власності без проведення земельних аукціонів для розміщення виробничих потужностей підприємств, релокованих із зони бойових дій уникнення. Закон визначає лише основні засади та вимоги, тоді як детальний порядок буде визначений на рівні постанови Кабінету Міністрів України.

Хто та як може продавати землі сільськогосподарського призначення?

Зазначені зміни не стосуються продажу с/г земель, тому останні можуть продаватись фізичним особам. Продавати можна лише приватні землі, тому організаторами торгів можуть бути представники Державної виконавчої служби чи приватні виконавці, які здійснюють продаж в межах виконавчого провадження. А також, оголошувати с/г землю на продаж в Прозорро.Продажі та Е-Тендер можуть приватні власники с/г земель. Оголошення торгів безкоштовне.

Надання в оренду земель для розміщення об’єктів для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб

Земельні ділянки комунальної власності надаються у постійне користування виконавчим органам сільських, селищних, міських рад. Передача земельних ділянок державної, комунальної власності для таких цілей фізичним, юридичним особам на інших речових правах забороняється.

Розміщення тимчасових споруд, їх комплексів, призначених для життєзабезпечення (тимчасового проживання та обслуговування) внутрішньо переміщених осіб, а також інженерних мереж, необхідних для функціонування таких споруд, може здійснюватися на земельних ділянках усіх категорій земель (крім земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, земель історико-культурного призначення, земель лісогосподарського призначення) без зміни цільового призначення земельної ділянки. Розміщення на зазначених земельних ділянках інших об’єктів здійснюється відповідно до цільового призначення земельних ділянок.

Але в умовах договорів щодо зазначених земельних ділянок має бути визначено:

  • що, орендар не має права змінювати цільове призначення земельної ділянки;
  • що, відчуження, застава (іпотека) права користування земельною ділянкою забороняється;
  • що, передача земельної ділянки в суборенду забороняється;
  • що, орендар зобов’язаний здійснити розміщення об’єктів, для яких земельна ділянка передана в оренду, протягом строку, визначеного договором оренди земельної ділянки (з припиненням орендодавцем дії такого договору, якщо орендар не виконав це зобов’язання, в односторонньому порядку, без урахування волевиявлення орендаря) тощо.
Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Новини
Команда E-Tender продовжує допомагати благодійним та громадським організаціям проводити ефективні та прозорі закупівлі необхідних товарів під час війни
Новини
З квітня 2022 року на період воєнного стану земельні торги з оренди с/г земель були скасовані. Але не очікуючи завершення війни, Верховна рада ухвалила повернути електронні земельні торги в Прозорро.Продажі та E-Tender, закон вже підписано та опубліковано.
Новини
E-Tender офіційно акредитований щодо проведення аукціонів з продажу майна банків, які ліквідуються та перебувають в управлінні ФГВФО. Відтепер в меню майданчика ще більше комерційної нерухомості, авто, квартир та іншого майна.