Назад до каталогу статей
Корисні статті

НОВА ІНФОРМАЦІЯ ПРО КІНЦЕВОГО БЕНЕФІЦІАРНОГО ВЛАСНИКА: КОЛИ ПОДАВАТИ?

27 Травня 2020

Головні зміни, що відбулися. Хто подає інформацію про кінцевих бенефіціарних власників? Що змінилося для замовників публічних закупівель? У статті коротко розповіли, що суттєвого змінилося у цьому питанні і в публічних закупівлях для замовників та учасників, зокрема.

Наприкінці квітня цього року набув чинності закон «Про запобігання та протидіі легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 06.12.2019 № 361-IX». Він дещо доповнив положення й закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» та запровадив зміни щодо процедури розкриття та перевірки інформації про кінцевих бенефіціарних власників.

У статті коротко розповіли, що суттєвого змінилося у цьому питанні і в публічних закупівлях для замовників та учасників, зокрема. 

Головні зміни, що відбулися:

  • змінили перелік суб’єктів господарювання, щодо яких не вносять до Єдиного державного реєстру (ЄДР) відомості про кінцевого бенефіціарного власника;
  • виключили із закону про державну реєстрацію норми щодо неподання інформації про такого власника у разі, якщо засновник компанії – фізична особа, яка і є її кінцевим бенефіціарним власником;
  • змінили порядок подання документів для встановлення відомостей про кінцевого бенефіціарного власника, додалися й нові.

Хто подає інформацію про кінцевих бенефіціарних власників?

Таку інформацію подають усі юридичні особи. В ЄДР має міститися інформація про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи, зокрема, й кінцевого бенефіціарного власника її засновника, якщо засновником є юридична особа.

Так, юридичні особи, зареєстровані до набрання чинності новим законом, подають інформацію про кінцевого бенефіцарного власника в обсязі, визначеному ним, та структуру власності протягом трьох місяців з дня набрання чинності нормативно-правовим актом, яким буде затверджена форма та зміст структури власності.

Та звертаємо увагу, що наразі форма та зміст структури власності Міністерство фінансів ще не затвердило. Тобто, допоки, такий нормативно-правовий акт не затвердили, подання документів для встановлення відомостей про кінцевого бенефіціарного власника, не вимагають.

Що змінилося для замовників публічних закупівель?

Закон про публічні закупівлі передбачає таку одну із підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі, коли у ЄДР немає інформації, передбачена п. 9 ч. 2 ст. 9 Закону про  державну реєстрацію, та це не стосується учасників-нерезидентів. Тому, замовники підчас розгляду тендерних пропозицій мають самостійно, використовуючи відомості з ЄДР, перевірити, чи є така підстава для відхилення. Тобто, перевірити наявність інформації про кінцевого бенефіціарного власника учасника.

Нові вимоги до розкриття бенефіціарних власників

Так, закон визначив, що кожна юридична особа зобов’язана:

  • постійно оновлювати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників та структуру власності та подавати документи, що підтверджують зміни щодо цього у строк, який визначений законом.
  • щорічно підтверджувати оновлену інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників або про їх відсутність разом зі структурою власності, витягом з іноземного торговельного реєстру чи іншого реєстру юридичних осіб щодо компаній-нерезидентів, які є учасниками юридичної особи, та нотаріально засвідченою копією документа, що посвідчує особу, яка є нерезидентом-кінцевим бенефіціарним власником юридичної особи.

Також, зокрема, новий закон розширив перелік інформації, яку можуть вимагати  суб’єктами фінансового моніторингу для ідентифікації та верифікації кінцевих бенефіціарних власників трастів, у тому числі, відомості про засновників, довірчих власників, захисників, вигодоодержувачів, а також про будь-яких інших фізичних осіб, які здійснюють вирішальний вплив на діяльність трасту.

Відповідальність керівника компанії за неподання інформації про кінцевого бенефіціарного власника

Неподання або несвоєчасне подання до ЄДР інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи або про його відсутність, або документів для підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи є адміністративним правопорушенням та тягне за собою накладення штрафу у розмірі від 17 тис. грн до 51 тис. грн на керівника юридичної особи або особу, уповноважену діяти від імені компанії (виконавчого органу).

Джерело інформації 

Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Корисні статті
Закупівлі через Prozorro Market набирають популярності. Придбати товари першого вжитку оперативно у час війни стало можливим саме завдяки електронному каталогу. Ми провели аналіз попиту та пропозиції, а також аргументували таку динаміку та навели плюси такого способу закупівлі для замовника
Корисні статті
Запрошуємо учасників на вебінар. Отримайте поради щодо складання тендерної пропозиції за вимогами Постанови № 1178 та підтвердження відсутності підстав для відмови у тендері
Корисні статті
10 наголосів про зміни до Постанови №1178, які замовнику слід знати