Назад до каталогу статей
Новини

НОВИЙ ЗАКОН ПРО РИНОК ЗЕМЛІ: ГОЛОВНІ ЗМІНИ

31 Березня 2020

Ринок землі, зняття мораторію на землю, закон про землю, земельні торги

З 30 на 31 березня Парламент прийняв законопроєкт № 2178-10 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення». Про його основні зміни далі.

Скасування мораторію на землю на обмеження щодо її купівлі

Терміни запуску ринку землі відбудеться з 1 липня 2021. Нагадаємо, що раніше планували із 1 жовтня цього року.

З червня 2021-го скасовують дія мораторію на продаж аграрної землі. Саме з цієї дати і до червня 2023 буде діяти обмеження на купівлю землі – не більше 100 га в одні руки. А у 2023 обмеження буде – до 10 тис га в одні руки, як було передбачено попереднім проєктом.

З 2021 до 2023 право на купівлю землі буде тільки у фізосіб. А ось юридичні особи не зможуть купувати землю сільськогосподарського призначення.

До 1 січня 2024 купувати землю зможуть лише фізичні особи-громадяни України. З 1 січня 2024 – також українські юридичні особи в концентрації не більше 10 тис. га.

Допуск іноземців до придбання української землі

Іноземці зможуть купувати українські землі тільки після прийняття відповідного рішення на загальнонаціональному референдумі. Юридичні особи, власниками яких є громадяни країни-агресора – Росії, що входять до терористичних організацій, не зможуть купувати землі. А також ті юридичні особи, що знаходяться у власності іноземних держав або офшорів чи бенефіціара, яких неможливо встановити.

Купити українську сільськогосподарську землю також не зможуть юрособи з країн, які не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом та компанії під санкціями. Також іноземці не зможуть придбати земельні ділянки в 50-км зоні від державного кордону України, незалежно від рішення референдуму.

Державні землі

Землі сільськогосподарського призначення, що в державній та комунальній власності продаватися не будуть у перші два роки.

Банки – васники землі

Банки зможуть стати власниками землі тільки за умови, якщо земельна ділянка дісталась їм як заставне майно за непогашеним кредитом. Такі ділянки фінустанови мають продати протягом 2 р. після отримання права власності на земельних торгах.

Переважне право орендаря на купівлю

У новому законі про ринок землі, передбачили також переважне право орендаря на купівлю.

Орендарі, які працюють на землі і мають право користування не пізніше ніж з 2010, зможуть викупити землю у розстрочку до 10 р. за ціною нормативної грошової оцінки таких ділянок і без проведення земельних торгів. Право власності покупець отримує після першого платежу.

Орендар зможе передати переважне право на придбання ділянки іншій особі, але про це має письмово повідомити власника землі.

Ціна, розрахунок та отримання права власності на землю

Розрахунок за покупку ділянок буде проходити лише в безготівковій формі. Ціна продажу ділянок сільськогосподарського призначення не може бути нижчою від їх нормативної грошової оцінки і діятиме це до 1 січня 2030-го.


Зауважимо, що прийняттям цього закону все не закінчується, необхідно буде ухвалити ще низку додаткових документів із "земельного пакету", в яких також частково будуть визначені відносини між учасниками земельного ринку.

схожi новини

Новини
В електронному каталозі Прозорро Маркет для замовників з'явиться можливість завантажувати проєкти договорів та використовувати готові шаблони договорів
Новини
В системі Прозорро.Продажі та E-Tender оголошені перші аукціони з продажу непрацюючих кредитів державного банку АБ “Укргазбанк”. Це продаж прав вимог за кредитними договорами, що забезпечені заставою (іпотекою), а придбати їх можуть лише фінансові установи.
Новини
До уваги замовників! Внесли зміни до Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну № 309. Прокоментували, що саме замовнику врахувати