Назад до каталогу статей
Дайджест

Ок, гугл, що таке тендер?

14 Листопада 2017

«Тендер» відносно нове слово для українців, ближче і зрозуміліше — торги. За значенням тендер — це відбір продавців замовником за ціною, а також за іншими критеріям, наприклад за терміном поставки чи гарантійним терміном.

Що таке тендер?

Уявіть ситуацію, у вас є список продуктів, ви ходите між рядами супермаркету або ринку, оголошуючи тендер (торги) на кращі на ваш розсуд продукти. Також, у вас є можливість на місці домовиться про ціну, терміни і кількість товару. Така проста модель поведінки господарника закладена і в принципи тендера. Основні види тендерів — державні та комерційні. Мета тексту — зібрати в одному матеріалі інформацію про всі тендери.

Державні тендери

Спосіб і законодавче регулювання державних тендерів залежить від характеристик — суми, складності предмета закупівлі, обставин. Торги обов'язково проводяться через систему Prozorro, якщо сума закупівлі вище порогової.

Основні відмінності тендерних процедур — за сумою закупівлі, а також за суб'єктами господарювання. У свою чергу за сумами відрізняють два види закупівель — допорогові і надпорогові.

Якщо суми закупівель в рамках порогів:

• До 200 тис грн — товари і послуги, 1,5 млн грн — роботи, правила проведення таких закупівель визначаються Порядком Здійснення допорогових закупівель, що затверджений Наказом ДП Зовнішторгвидав України від 13.04.2016 N 35.

• Для замовників в окремих сферах господарювання — 1 млн грн — товари, послуги, 5 млн грн — роботи.

Якщо суми закупівель вище порогів:

• Закупівлі називаються надпороговими і регулюються законом «Про державні закупівлі» 2015. Згідно закону регламентовано три види тендерних процедур: відкриті торги, конкурентний діалог і переговорна процедура. Розглянемо найпоширенішу — відкриті торги.

Відкриті торги — основна процедура закупівлі

Умови застосування

• Пропозиції мають право подавати всі зацікавлені особи.

• Відбір проводиться найчастіше державними органи, а також підприємствами з частиною державних активів більше 50%.

Предмет закупівлі

• Товари, послуги або роботи вище порогових сум.

Конкурентний діалог

Переговори з учасниками — обов'язковий етап процедури конкурентного діалогу. Зустрічі необхідні щоб прийняти оптимальне рішення про закупівлю. Замовник може проводити переговори як окремо з кожним учасником, так і призначати загальні зустрічі.

Переговори з учасниками — обов'язковий етап процедури конкурентного діалогу. Перша подача тендерних пропозицій проходить без цінових критеріїв, після розкриття тендерних пропозицій проводять зустрічі з учасниками щоб прийняти оптимальне рішення щодо закупівлі. Замовник може проводити переговори окремо з кожним учасником, або призначати загальні зустрічі. Потім настає друга подача тендерних пропозицій, етап розгляду та оцінки. За результатами визначається переможець.

Умови застосування

• Замовник не може визначити необхідні технічні, якісні характеристики робіт або визначити вид послуг.

• Предмет закупівлі — послуги або роботи для визначення вимог до котрих є потреба в переговорах.

Предмет закупівлі

• Консультації, юридичні послуги, повні або часткові цикли розробки інформаційних систем, програмних продуктів, наукових досліджень, експериментів або розробок, дослідно-конструкторські та будівельні роботи.

Тобто процедура конкурентного діалогу може бути застосована до складних предметів закупівлі.

Переговорна процедура закупівлі

Замовник укладає договір про закупівлю з учасником після проведення переговорів з одним або кількома учасниками.

Умови застосування

  • Закупівлі творів мистецтва або закупівлі, пов'язаної із захистом прав інтелектуальної власності, або укладення договору про закупівлю з переможцем архітектурного або мистецького конкурсу.
  • Відсутність конкуренції (у тому числі з технічних причин) на відповідному ринку, внаслідок чого договір про закупівлю може бути укладений тільки з одним постачальником, при відсутності альтернативи.
  • Необхідність закупівлі у зв'язку з особливими економічними чи соціальними обставинами. Неможливість дотримання замовниками строків для проведення тендеру, пов'язаних з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, наданням Україною гуманітарної допомоги іншим державам.
  • Коли процедура відкритих торгів скасована два рази, замовники мають право провести процедуру по переговорной процедурі. Також слід зазначити, що замовник в праві і не вдаватися до переговорної процедури, а знову оголосити про тендер на закупівлю.
  • Необхідність зробити додаткову закупівлю у того самого постачальника.
  • Необхідність проведення додаткових будівельних робіт.
  • Закупівля юридичних послуг, пов'язаних із захистом прав та інтересів України.

Предмет закупівлі

Товари, послуги, роботи.

Не дивлячись на перше враження подібності процедур конкурентний діалог і переговорної процедури, відмінності в них все ж разючі і полягають в умовах застосування переговорної процедури.

Комерційні тендери

Приватний бізнес проводить тендери як зі сторони замовника, так і учасника через електронну систему Rialto. Торги відбуваються за процедурою, як відкриті торги в державних закупівлях.

Особливості комерційних тендерів

• Подавати тендерну пропозицію можуть фізичні особи.

• Учасники можуть подавати цінові пропозиції одночасно з декількох майданчиків.

• Комерційні тендери регулюються регламентом системи Rialto.

Предмет закупівлі

Товари, послуги, роботи.

Підводячи підсумок про види тендерів, можна сказати, що умов проведення тендерів багато, регулюються тендери в залежності від сфери застосування, суми закупівель і обставин. Між комерційними підприємствами умови тендерів більш прості і зрозумілі, так як регулюються одним єдиним документом — регламентом системи Rialto.

Яку користь можна отримати з участі в тендерах?

Фінансова вигода — обрати якісні товари або послуги за мінімальну ринкову ціну з боку замовника. Відкрити додатковий ринок збуту товару або послуги з боку учасника.

Підвищити репутацію компанії. Мало хто з компаній конкурентів згодні надати до уваги спеціалізованих служб і громадськості детальну інформацію про діяльність свого підприємства. Якщо компанія бере участь в торгах на конкурентних підставах з іншими компаніями — це говорить бізнес партнерам, що підприємство відкрите, а значить співпрацювати з ним перспективніше, ніж з іншими.

Знайти нових партнерів для бізнесу Детальне знайомство з ринком і клієнтами також дає перспективу знайти і встановити довгострокові зв'язки з новими партнерами.

 У статті розглянули види тендерів, інші матеріали про теорію закупівель доступні в матеріалах Розділу «Навчання тендери».

похожие новости

Дайджест
Огляд новин з 23-29 березня. Про E-TENDER на карантині. Чи визнає ТПП карантин – форс-мажором? Відповіді на найпоширеніші запитання для бізнесу. Придбайте водно-спортивну базу «ЛОКОМОТИВ» в центрі м. Дніпро. Митний аукціон в Прозорро.Продажі: газотурбінний двигун Д049 в Дніпропетровській області. Класичний та голландський аукціони у системі Прозорро.Продажі на майданчику Е-ТЕНДАР: відео огляд та поради учасникам. Як обрати електронний майданчик для роботи у системі Прозорро.Продажі? Лист роз’яснення щодо проведення закупівель у зв’язку із COVID-19. Проєкт порядку визначення предмета закупівлі. Три нові державні органи виконавчої влади на заміну ДАБІ
Дайджест
Огляд новин з 16-22 березня. Закликаємо бізнес додавати в Prozorro Market товари для боротьби із COVID-19. Новини від Прозорро.Продажі під час карантину. Реалізація необробленої деревини на Прозорро.Продажі принесла українським лісокористувачам 35,9 млн грн. Експрес-тести на коронавірус вже у PROZORRO MARKET. Додаткове поле у системі Прозорро для звіту за закупівлями COVID-19. Prozorro Market у цифрах: чого купують більше, що представляють найчастіше, яка вартість договорів. Закупівлі без Prozorro: що визначає новий закон. Прийнято закони, які спрощують процедури закупівель товарів для боротьби із коронавірусом. АМКУ змінює порядок участі сторін у засіданні Колегії. Мінекономіки розробляє методологію закупівель у сфері дорожнього господарства. Уряд затвердив порядок та перелік товарів для проведення закупівель для запобігання пандемій коронавірусної хвороби COVID-19 .
Дайджест
Огляд новин з 10-15 березня. Закупівля електроенергії: рекомендації АМКУ щодо визначення вимог замовниками. Оскаржувати закупівлі з квітня будуть по-новому: постачальникам на замітку. Проєкт Закону про внесення змін до закону «Про публічні закупівлі» щодо закупівлі природного газу. Законопроєкт про оборонні закупівлі. Держархбудінспекцію ліквідують. Міська рада ІваноФранківська доповнила своє положення про допорогові закупівлі. Проведені впродовж лютого на Херсонщині земельні торги залучили до місцевих бюджетів 199 тис. грн.