Назад до каталогу статей
Стаття від експерта

Ольга Терещенко: Закупівельник - не «снабженєц»

04 Вересня 2020

Сучасний закупівельник – це широка професія, яка вимагає відповідного рівня знань та навичок. Закупівельникам потрібно удосконалювати свою кваліфікацію, щоб претендувати на кращі проекти, кращі умови роботи та кращу зарплатню. На питання команди PR відділу майданчика E-Tender , які вимоги висуває ринок до фахівців у сфері закупівель, відповіла очільниця Центру вдосконалення закупівель Київської школи економіки Ольга Терещенко.

Ольга Терещенко, очільниця Центру вдосконалення закупівель Київської школи економіки

Про те,  як  створювався Центр, які цілі стояли на початку створення і чого вдалося досягнути.


Ольга Терещенко: Наш Центр було створено у 2016 році, за підтримки проекту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах». Головними цілями були підтримка закупувельників та підвищення ефективності політики у сфері закупівель. У нас є три основні завдання, які ми виконуємо. Ми навчаємо тому як закуповувати, аналізуємо закупівлі та допомагаємо створити кращі умови регулятору.

Де вже працевлаштовані випускники школи?


О.Т: За ці роки ми провчили вже більше 600 випускників зі 100 різних українських компаній. Наприклад, такі організації  як Укрпошта, Енергоатом, Укренерго, Укргазвидобування, Укрзалізниця мають наших випускників. І ми цим пишаємось.

Про те, чому так важливо підвищувати кваліфікацію закупівельників.


О.Т: По-перше, бачимо дуже великий ринок серед закупівельників. А для того, щоб вирізнятися серед своїх колег треба мати більше навичок, знань. Щоб конкурувати на цьому ринку та претендувати на кращі проекти, посади, умови, кращу зарплатню. Не можна сказати потенційному керівнику - платіть мені багато, треба щось дати взамін. Це ваше професійне зростання як спеціаліста.

По-друге, цього вимагає час. Приклад з COVID-19. Сьогодні багато закупівельників мають певний дискомфорт, тому що вони не всі працювали з цифровими додатками та різноманітними інструментами. Зараз це дуже активно впроваджується у їхню діяльність. Наприклад, вони не працювали з аналітикою даних. А коли вже є BI  у системі закупівель. Це вже даність, з цим треба вміти працювати. Тому розвиток, підвищення кваліфікації закупівельника продиктований часом. Це бажання рости і очікувати більшого від того що ви робите сьогодні і будете робити в майбутньому.

У Вашому Центрі навчання розділено на два напрямки: публічні закупівлі і закупівлі комерційних організацій. Чому такий розподіл? 

О.Т:  Дійсно, у нас є такий розподіл. Я би скоригувала, ми говоримо про публічні закупівлі та закупівлі як економічно-бізнесовий процес. Це вийшло історично.  До цього ми мали спільну програму закупівельників публічного і комерційного сектору. Але ми побачили, що публічні закупівлі мають свою специфіку, вони мають свої обмеження, питання трохи відрізняються від тих, які ставлять люди з комерційного сектору. Тому ми вирішили виділити в окремий курс фахівців з публічних закупівель. Це може бути курс і для тих, хто прийшов з комерційного сектору у публічний. Вони знають як робити закупівлі, але вони не знають всіх цих обмежень. Не знають правил гри в публічному секторі.

Люди, які в публічному секторі почувають себе вже досить комфортно, можуть розвивати себе далі на курсі «Менеджер закупівель», тому що там ми більше говоримо про переговори, про аналітику, про аналіз управління запасом. Тобто ми там розглядаємо бізнесово-економічні процеси.

Про міграцію закупівельників із комерційного сектору в державний і навпаки.


О.Т:  Зараз у нас був гарний період, коли люди  переходили у публічний сектор завдяки персоналіям. Вони бачили сильних лідерів у цій реформі, вони бачили, що це дуже відкрита реформа, що вона не викликає сумнівів і корупційних пересторог. Люди йшли на посади керівників закупівельних ланок у великих  організаціях, тому що це певні амбіції змінити щось на краще.

Про програми школи. 

О.Т: Ми намагаємося дати людям такі знання, які відповідають ринку. Ми дивимося на вимоги щодо вакансій, ми отримуємо зворотній зв'язок від наших випускників. Зокрема, вони говорять: знаєте, все було добре, але посилити б такий-то блок. Тобто ми дуже гнучкі до умов ринку і потреб наших клієнтів. Ми робимо акцент на таких речах як ведення переговорів. У нас дуже багато людей, на жаль, не вміють говорити. Іноді вони не вміють пояснити, чому на ту чи іншу закупівлю треба виділити певний бюджет. Чому необхідно отримати від постачальника гарні умови. Тобто ця комунікація і вміння продавати свою ідею - це дуже важлива навичка. І ми цьому навчаємо.

Про важливість професійних навичок закупівельників сьогодні.

О.Т:  Дуже важливою навичкою є аналітика. Тобто потрібно вміти аналізувати те, що відбувається навколо вас. Всі думають, що коли ми говоримо про аналітику, то це лише про публічні закупівлі. Наприклад, ВІ Прозоро. Але люди не розуміють, наскільки багато інформації вони акумулюють всередині організації: попередні контракти, погано завершилася співпраця чи ні, які були поставки та все інше. Все це потрібно вміти аналізувати.

Чи включають навчальні програми огляд електронних майданчиків, які працюють у Прозорро?

О.Т: Так, звичайно, ми розповідаємо нашим студентам про майданчики, які є на сьогоднішній момент. На щастя, у нас є багато майданчиків. Вони конкурують за своїх клієнтів, тому намагаються надати якомога кращий, зручніший інтерфейс, підтримку, сервіс. Ми завжди радимо закупівельникам-студентам у своїх лекціях, щоб вони обирали тих, хто надає кращу підтримку. Можна спробувати в режимі тестування ту чи іншу платформу і залишатися на тій, що зручніша й комфортніша. Ми зі свого боку надаємо інформацію про всі майданчики.

Чи відслідковуєте Ви вимоги до закупівельників, які є у компаній зараз?

О.Т: Ми аналізували вимоги, які виставляють у вакансіях на різноманітних сайтах. І от цікава знахідка.  Перейду на русизм, «менеджер по снабжению» - таких вакансій на сайтах нуль, а резюме на такі вакансії, коли люди шукають таку роботу - біля двохсот.

Тобто про що це нам говорить? Більшість закупівельників, на жаль, ще живуть категоріями минулого, а ринок вже адаптувався до нових категорій. Люди повинні змінювати ставлення до цієї професії. Закупівельник - це не «снабженєц».  Закупівельник - це більш широка професія. Це більше знань, більше навичок. І ринок цього вимагає. Тому ми звертаємо увагу, що закупівельники - це більш динамічна професія. Ринок вже готовий взяти нових сучасних закупівельників до себе на роботу.

Чи звертаються до Вас за рекомендаціями, коли шукають собі фахівців? 

О.Т: Більшість компаній розуміють, що ми маємо дуже тісні стосунки з нашими випускниками, можемо рекомендувати кращих випускників. До нас звертаються різні організації,коли шукають людину на позицію менеджера, керівника або головного спеціаліста. В свою чергу у нас є така закрита група у Фейсбук, де ми просто викладаємо вакансії, щоб люди могли відреагувати, подивитися, поставити всі питання. Ми намагаємося бути тим місточком між роботодавцями та випускниками, тобто професіоналами в своїй сфері.

Мінсоцполітики запровадило професійний стандарт - «фахівець з публічних закупівель». Чи відчуваєте ви конкуренцію, якісь ВНЗ вже напевно почали готувати таких спеціалістів?

О.Т: На сьогоднішній день ми поки не відчуваємо такої конкуренції. Ми працюємо більше з «дорослими» студентами (ред. –підвищення кваліфікації). А такі студенти не мають звички йти на магістратуру. Тобто це для них дуже велика інвестиція по часу. Проте, хочу сказати, що це дуже позитивний момент. Наприклад, я у свій час навчалася на юридичному факультеті, і  взагалі не отримала жодних знань про закупівлі. Це дуже позитивний момент, що у нас у вищих навчальних закладах з’являються дисципліни про закупівлі, цілі напрями, які готують закупівельників. Це означає, що студенти вже отримують інформацію про те, що є така професія. Тобто вони будуть випускатись і вже зможуть йти працювати закупівельниками, в публічний або комерційний сектор.

Про підтвердження кваліфікації закупівельника.


О.Т: Брати участь як постачальник зможе. А проводити закупівлі, треба все ж таки розуміти, які нормативні обмеження. Я сподіваюся що більшість закупівельників знають наші нормативи в сфері публічних закупівель, але все ж таки з точки зору регулятора повинен бути контроль. Це дуже така гарна ініціатива, щодо проведення такого тестування.

Про навчальну онлайн-платформу школи. Як вона була створена і для яких цілей? Чи стала вона в нагоді, коли запровадили карантин?

О.Т: По-перше, ми дивилися на те, як зробити більш зручним наш навчальний продукт. Тобто попередньо ми мали повністю офлайн-програму, коли люди повинні були приїздити двічі на місяць у Київ на вихідні. Вони витрачали купу свого часу. Звичайно, це дуже великі інвестиції від клієнта. І така програма дорожча. Для того щоб здешевити продукт, але зберегти кількість і якість контенту, восени 2019 року  була створена онлайн-платформа.

Ми розпочали перші свої курси на цій платформі, і зараз, коли у нас були карантинні обмеження, звичайно це зіграло нам на руку. У нас вже був готовий контент. І ми з радістю приймали нових студентів, які з впровадженням змін до Закону «Про публічні закупівлі» вимагали покращення своїх знань. Отже, ця платформа не створювалася під карантин, але вона дуже гарно підтримала наших закупівельників під час карантину.

PR служба E-Tender дякує Ользі Терещенко, очільниці Центру вдосконалення закупівель Київської школи економіки, за змістовну та цікаву розмову! 

Подбайте про якісне підвищення кваліфікації та розвиток Вашої закупівельної кар'єри за будь-яких умов! Реєструйтеся на один з курсів підвищення кваліфікації Центру вдосконалення закупівель KSE!

1. «Фахівець з публічних закупівель» - 3-місячна сертифікаційна програма «змішаної» форми навчання (онлайн + офлайн), в якій ми навчимо вас купувати вчасно з максимальним співвідношенням ціни та якості, в рамках Закону "Про публічні закупівлі" (нова редакція), розуміти потреби внутрішніх замовників, аналізувати ринок, визначати очікувану вартість, формувати якісну тендерну документацію.

Строки навчання: вересень-грудень 2020.

Деталі та програма 

2. «Менеджер із закупівель» -3-місячна сертифікаційна програма «змішаної» форми навчання для амбітних спеціалістів із закупівель та керівників профільних відділів, яка навчить досягати мінімум 15% економії витрат шляхом оптимізації бізнес-процесів і грамотного управління закупівельним відділом та стосунками з постачальниками.

Строки навчання: вересень-грудень 2020.

Деталі та програма

Подбайте про свою кар'єру вже сьогодні! схожi новини

Стаття від експерта
За наявності яких підстав законодавством дозволено правомірно вносити зміни до істотних умов договору про закупівлю. Як правильно зменшити обсяги закупівлі, змінити ціну за одиницю товару та продовжити строк дії договору, читайте у статті
Стаття від експерта
Як описати обставини непереборної сили в договорі про закупівлю на Прозорро. Які чотири нюанси підтвердження обставин непереборної сили. Коли заборонено укладати договір про закупівлю. Чи можна корегувати умови договору під час його укладення , пояснює E-Tender
Стаття від експерта
Строк дії договору є істотною умовою договору про закупівлю. І сторони договору мають розуміти, як правильно його сформувати . На що зважати при цьому, пояснив E-Tender