Назад до каталогу статей
Стаття від експерта

ПІДСУМКИ ПРОЗОРОЇ ОРЕНДИ: 6 ТИСЯЧ АУКЦІОНІВ ЗА ПІВРОКУ

12 Березня 2021

Аукціони з оренди дозволяють не лише наповнювати бюджети різних рівнів, вони змінюють на краще міста.

Аліна Каневська, керівниця напряму електронних аукціонів на E-Tender

Півроку оренді держмайна на аукціонах

У вересні 2020 року були оголошені перші аукціони з оренди державного та комунального майна у Prozorro.Продажі. За півроку проведено більше 6 тисяч електронних аукціонів. Через Е-Тендер було організовано 1681 аукціон (27,6% від загальної кількості). 


Наш майданчик супроводжує 29% всіх організаторів і 24% всіх учасників в системі. Е-Тендер займає лідируючі позиції й по іншим показникам:

Конкуренція в оренді приносить реальну користь державі та громадам - середній показник зростання розміру орендної ставки на аукціонах становить 51%. Завдяки аукціонам до державного та місцевих бюджетів надходить вдвічі більше коштів. Скільки це в грошах? Станом на лютий 2021, орендарі щомісячно сплачують державі більше 23,5 млн гривень. І цифра збільшується з кожним місяцем.


ТОП 5 орендодавців, за доходом (вересень 2020 - лютий 2021):
РВ ФДМУ в Київській, Черкаській та Чернігівській областях
2,56 млн грн.
РВ ФДМУ в  Одеській та Миколаївській областях
2,22 млн грн.
РВ ФДМУ у Львівській, Закарпатській та Волинській областях
1,57 млн грн.
РВ ФДМУ у місті Києві
1,31 млн грн.
РВ ФДМУ у Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях
1,14 млн грн.

Читайте також: 

Еволюція системи 

За півроку, що минули в системі було опубліковано  більше 10  тис. об'єктів оренди, що знаходяться в державній та комунальній власності. Щоб внести один об'єкт в систему Прозорро.Продажі, потрібно заповнити від десяти базових полів. Ще більше даних потрібно вносити, коли об'єкт готують до аукціону. Неможливо працювати з такими великими масивами даних без продуманих функціональних модулів.  Еволюція системи - впровадження таких модулів:

  • публікація об’єктів оренди в єдиному реєстрі,
  • створення нульового об’єкта,
  • дії щодо об’єктів оренди.

Запуск об'єктів та заявок

У жовтні 2020 на Е-Тендер відбувся запуск базового функціоналу - орендодавці отримали можливість створювати та додавати у реєстр об'єкти з Першого і Другого переліків. Водночас, для орендарів запрацював функціонал подачі заяв на включення об’єктів оренди до цих переліків, ініціювання аукціону та заяв на продовження договорів оренди.

Протягом жовтня у системі було проведено майже 400 аукціонів. Найбільше - на E-Tender. Ми також випередили інші акредитовані у Прозоро.Продажі майданчики за показником доходу. Більше за посиланням.

Створення “нульового об'єкта”

Далі був створений так званий “нульовий об'єкт” - віртуальний об’єкт в системі, який потрібен для того, щоб орендар міг приєднати до нього заяву на включення майна в один з Переліків. Цей функціонал став ще одним прискорювачем прозорої оренди. Два місяці поспіль (у листопаді та грудні 2020) кількість проведених у системі аукціонів з оренди збільшувалась вдвічі.

Дії до об'єкту оренди

Процес підготовки об'єкта до аукціону складний і вимагає багатьох узгоджень між орендодавцем, балансоутримувачем, органом управління балансоутримувача або органом охорони культурної спадщини. А всі рішення та погодження необхідно обов’язково публіквати в системі Прозорро.Продажі. Саме тому ми реалізували функціонал “Дії до об'єкту оренди”, який  почав працювати в лютому 2021 року. 

Читайте також:

За допомогою “дій” орендодавець або балансоутримувач можуть швидко опублікувати  своє рішення, інформаційне повідомлення тощо. Про інформаційні повідомлення треба сказати окремо. З ними працюють пільгові категорії орендарів - громадські організації, реабілітаційні установи, заклади освіти, вітчизняні видавництва, музеї та інші. Такі організації мають право орендувати приміщення, що включені до переліку Другого типу, без аукціону. До опублікованого інформаційного повідомлення, вони приєднують свої заяви. Тепер все можна зробити в системі, а не ходити з паперовими заявами по різних кабінетах.  Проте, пільговий орендар має відповідати критеріям, що встановлені орендодавцем. Такі критерії  визначені у додатках до Порядку проведення оренди. На основі цих критеріїв орендодавець вирішує, кому передати приміщення. Кожна заявка від потенційних орендарів оцінюється за системою балів. Такий механізм сприяє розвитку інфраструктури міста.  

Подальший розвиток функціоналу Прозорро.Продажі

Найближчим часом мають відбутися дуже важливі доопрацювання в системі:

  • Всі угоди з пільговиками та угоди, які були укладені до набуття чинності Законом  будуть публікуватися в системі. 

У березні запрацює даний функціонал. В Прозорро.Продажі будуть зберігатись всі договори оренди  що зробить процедуру ще більш відкритою.

  • В Прозорро.Продажі будуть реалізовані англійський та голландський аукціони, адаптовані під оренду. 
  • Нова процедура Аукціону з переважним правом для чинного орендаря.

Очікується, що у травні цим функціоналом вже можна буде користуватися. Доопрацювання стосуються процедури продовження договорів оренди. Коли завершується термін дії договору оренди, чинний орендар може подати заяву орендодавцю на продовження договору. Далі має відбутися аукціон, в якому можуть взяти участь усі зацікавлені в оренді даного приміщення. Проте, діючий орендар має переважне право продовжити договір оренди за найвищою ціною, яка була досягнута на аукціоні. Новий функціонал буде реалізований таким чином, що діючий орендар зможе скористатися своїм переважним правом безпосередньо на онлайн аукціоні.

Якщо у вас залишилися запитання, телефонуйте за номером 0 800 30 07 05 (безкоштовно в межах України) або пишіть на e-mail support-auction@e-tender.ua

Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Стаття від експерта
За наявності яких підстав законодавством дозволено правомірно вносити зміни до істотних умов договору про закупівлю. Як правильно зменшити обсяги закупівлі, змінити ціну за одиницю товару та продовжити строк дії договору, читайте у статті
Стаття від експерта
Як описати обставини непереборної сили в договорі про закупівлю на Прозорро. Які чотири нюанси підтвердження обставин непереборної сили. Коли заборонено укладати договір про закупівлю. Чи можна корегувати умови договору під час його укладення , пояснює E-Tender
Стаття від експерта
Строк дії договору є істотною умовою договору про закупівлю. І сторони договору мають розуміти, як правильно його сформувати . На що зважати при цьому, пояснив E-Tender