Олег Кушнір, головний редактор журналу «Консалт.Інфо», експерт з питань публічних закупівель
КЕЙС 1: Після двічі відміненого тендеру замовником була проведена переговорна процедура закупівлі відповідно до пункту 4 частини 2 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі». Яким чином в такій ситуації здійснювати замовнику планування?
Нагадуємо, переглянути запис вебінару «7 кейсів планування закупівель» з Олегом Кушніром, головним редактором журналу «Консалт-Інфо» можете за посиланням: https://e-tender.ua/webinar/7-kejsiv-planuvannya-publichnih-zakupivel-15
Спершу зазначимо, усі річні плани згідно з законом замовники розміщують у системі ProZorro через авторизовані електронні майданчики. Так, на майданчику Е-Тендер усі плани замовник створює у розділі «Мій план». Наголосимо, що на майданчику для замовників є чимало зручних можливостей для роботи з річним планом. Так, замовник може:
- створювати запис річного плану окремо за стрічкою
- створювати річний план у форматі Excel і відразу загружати його
- відправляти річні плани у чернетки
- роздруковувати річні плани
- підписувати декілька річних планів одночасно.
Кожен річний план має свій унікальний номер, дата якого відповідає першій події. Наприклад, замовник створив річний план, отримав номер UA-P-2018—08-22-000765-a. У номері дата (2018—08-22) вказує на його першу операцію створення. І ця дата, яка є частиною номера річного плану при подальших внесених змінах до річного плану не змінюється. За нею можна буде зрозуміти, коли саме замовник створив перший запис річного плану.
- Усе, що замовник створив на майданчику, має бути перевірено у системі ProZorro у частині наявності річного плану на порталі уповноваженого органу і підпису відповідальної особи за його оприлюднення.
- Наголошуємо, що на ProZorro.gov.ua будь-хто легко та швидко може знайти річний план будь-якого замовника. Ба більше – навіть є можливість його роздрукувати.
Якщо у замовника не відбувається процедура закупівлі, і він переоголошує її, у такому випадку ми рекомендуємо створити новий запис плану – новий рядок плану. І в новому рядку прописати місяць проведення повторної процедури. Якщо ж і друга процедура не вдалася - замовник створює знову новий рядок запису річного плану, але із зазначенням, що це переговорна процедура закупівлі.
Переговорна процедура закупівлі - це процедура, що використовується замовником як виняток і відповідно до якої замовник укладає договір про закупівлю з учасником після проведення переговорів з одним або кількома учасниками. Більше про неї читайте на нашому сайті.
Важливо. Одна процедура – один річний план. Незалежно від результату проведеної процедури. Під кожну процедуру, яку замовник оголошує у системі ProZorro, рекомендуємо робити окремий рядок у річному плані.
*Ми надаємо таку рекомендацію, аналізуючи практику перевірок закупівель, де контролюючий орган звертає на це увагу – одна процедура – один план.
ВИСНОВКИ до першого кейсу планування:
- У замовника спочатку річний план на першу процедуру - відкриті торги.
- Якщо перша процедура торгів не відбулася – замовник нічого не робить з існуючим річним планом (не змінює, не онуляє). Рекомендуємо залишати його у первинному стані.
- Замовник планує і оголошує другу процедуру – відкриті торги. Створює другий рядок у річному плані із зазначенням іншого місяця проведення процедури.
- Якщо не відбулися успішно і другі відкриті торги, замовник планує переговорну процедуру закупівлі.
Зазначимо, такий підхід є розповсюдженим у практиці. І замовник таким чином показує, що процедура дійсно була запланована, але проведена без успішних результатів і відмінена згідно з законодавством. Це замовник зможе довести, показавши перше і друге оголошення процедури відкритих торгів до обґрунтування переговорної процедури. Тобто, таким чином, замовник обґрунтовує свою позицію і рішення. Оскільки, у плануванні важливо обґрунтувати чому саме так замовник діяв.