Назад до каталогу статей
Корисні статті

Про актуальні питання застосування закупівельного законодавства у воєнний час

02 Серпня 2022

Команда E-Tender разом із експертом Агентства «Консалт» Романом Костенко, підготували відповіді на найбільш типові питання закупівель у воєнний період, що надходили під час вебінару 25.07.2022 та продовжують поступати на службу підтримки нашого електронного майданчика.

  • Якщо на початку року була закупівля пального на суму 249 тис гривень, наразі є необхідність закуповувати пальне ще на 300 тис гривень,  як проводити закупівлю по Постанові 169 чи Закону?

Для того, щоб більш точно можна було відповісти на питання, потрібно розуміти , які передумови викликали потребу в додатковій закупівлі. Якщо керуватися роз’ясненнями Мінекономіки від 19.07.2022 року Щодо змін, внесених до порядку закупівель у період воєнного стану, то в листі чітко зазначено, що ЗУ “Про публічні закупівлі” продовжує діяти. Рекомендація від Мінекономіки застосовувати Постанову КМУ №169 для закупівлі тих потреб, які об'єктивно пов'язані з виконанням повноважень та/або вжиттям необхідних заходів під час дії особливого правового режиму.

Якщо ж це річна потреба, яка була відома і раніше, однак по ній не була проведена закупівля в довоєнний період, то ми рекомендуємо застосовувати положення Закону.

  • Чи буде порушення, якщо по Постанові №169 опублікували річний план закупівель?

Ми рахуємо, що це не є порушення. Порушенням в сфері закупівель в частині планування є саме не оприлюднення річного плану або порушення строків його оприлюднення (див. Ст. 164-14 КУпАП).

  • Чи можна купити протигази по Постанові №169?

Постанова 169 не містить жодних обмежень по предмету закупівлі, його кількості чи ціни. Головне, це визначити замовнику самостійно, чи являється потреба в такій закупівлі як необхідний захід в умовах воєнного стану.

  • Чи можна працювати по видатковим накладним, якщо це закупівля без застосування ЕСЗ або доцільно укладати письмовий договір?

В контексті закупівель по Постанові №169 ми рекомендуємо укладати договір, оскільки, положення абзацу восьмого підпункту 3 пункту 1 Постанови №169 (в редакції від 29.06.2022) передбачають, що замовник/державний замовник оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю, а також всі додатки та зміни до нього після його укладення, але не пізніше ніж через 70 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. Вимога щодо оприлюднення не застосовується до договорів, які містять інформацію з обмеженим доступом. А тому, виходячи із положень Постанови №169, єдиним документом за яким замовник/державний замовник може здійснити закупівлю є саме договір.

Якщо проводяться закупівлі на суми до 50 тис. гривень без використання ЕСЗ по Закону, в такому випадку потрібно звітувати про укладений договір.

В абз. 2 ч.3 ст. 3 Закону йде мова про те, яка інформація має бути опублікована в звіті. А саме інформація про договір або інший документ, що підтверджує придбання. 

  • Чи потрібно звітувати про договори по Постанові 169 після завершення періоду воєнного стану?

Якщо ви проводите закупівлі, керуючись нормами Постанови №169:

  1. На суму до 50 тис гривень за прямими догворами - звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель не оприлюднюється.
  2. На суму від 50 тис гривень на закупівлі без використання ЕСЗ - замовник оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю, а також всі додатки та зміни до нього після його укладення, але не пізніше ніж через 70 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях.
  3. Якщо замовник проводить спрощену закупівлю або купує через електронний каталог від 50 тис гривень - звітувати про укладений договір не потрібно

Просимо звернути увагу на те, що зазначені відповіді є особистою думкою авторів статті, однак остаточне рішення щодо питань правильності застосування норм чинного законодавства сфери публічних закупівель залишається за замовником.

Якщо у вас є побажання щодо тем майбутніх вебінарів, будь ласка, повідомте 

за номером 0 800 30 77 55 або support@e-tender.ua

Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Корисні статті
В умовах повномасштабного вторгнення та знищення енергетичної інфраструктури країни замовники вимушені купувати джерела альтернативного живлення (генератори) для забезпечення стабільної роботи. Саме тому ми вирішили нагадати Вам про поняття ступеню локалізації виробництва та потребу його застосування.
Корисні статті
Цікавлять нові замовлення від держзамовників, але не хочеться займатися підготовкою тендерних документів? Тоді беріть участь у «Запиті ціни пропозицій»
Корисні статті
Скористайтеся перевагами запиту ціни пропозицій уже зараз