Назад до каталогу статей
Корисні статті

Про актуальні питання застосування закупівельного законодавства у воєнний час

02 Серпня 2022

Команда E-Tender разом із експертом Агентства «Консалт» Романом Костенко, підготували відповіді на найбільш типові питання закупівель у воєнний період, що надходили під час вебінару 25.07.2022 та продовжують поступати на службу підтримки нашого електронного майданчика.

  • Якщо на початку року була закупівля пального на суму 249 тис гривень, наразі є необхідність закуповувати пальне ще на 300 тис гривень,  як проводити закупівлю по Постанові 169 чи Закону?

Для того, щоб більш точно можна було відповісти на питання, потрібно розуміти , які передумови викликали потребу в додатковій закупівлі. Якщо керуватися роз’ясненнями Мінекономіки від 19.07.2022 року Щодо змін, внесених до порядку закупівель у період воєнного стану, то в листі чітко зазначено, що ЗУ “Про публічні закупівлі” продовжує діяти. Рекомендація від Мінекономіки застосовувати Постанову КМУ №169 для закупівлі тих потреб, які об'єктивно пов'язані з виконанням повноважень та/або вжиттям необхідних заходів під час дії особливого правового режиму.

Якщо ж це річна потреба, яка була відома і раніше, однак по ній не була проведена закупівля в довоєнний період, то ми рекомендуємо застосовувати положення Закону.

  • Чи буде порушення, якщо по Постанові №169 опублікували річний план закупівель?

Ми рахуємо, що це не є порушення. Порушенням в сфері закупівель в частині планування є саме не оприлюднення річного плану або порушення строків його оприлюднення (див. Ст. 164-14 КУпАП).

  • Чи можна купити протигази по Постанові №169?

Постанова 169 не містить жодних обмежень по предмету закупівлі, його кількості чи ціни. Головне, це визначити замовнику самостійно, чи являється потреба в такій закупівлі як необхідний захід в умовах воєнного стану.

  • Чи можна працювати по видатковим накладним, якщо це закупівля без застосування ЕСЗ або доцільно укладати письмовий договір?

В контексті закупівель по Постанові №169 ми рекомендуємо укладати договір, оскільки, положення абзацу восьмого підпункту 3 пункту 1 Постанови №169 (в редакції від 29.06.2022) передбачають, що замовник/державний замовник оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю, а також всі додатки та зміни до нього після його укладення, але не пізніше ніж через 70 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. Вимога щодо оприлюднення не застосовується до договорів, які містять інформацію з обмеженим доступом. А тому, виходячи із положень Постанови №169, єдиним документом за яким замовник/державний замовник може здійснити закупівлю є саме договір.

Якщо проводяться закупівлі на суми до 50 тис. гривень без використання ЕСЗ по Закону, в такому випадку потрібно звітувати про укладений договір.

В абз. 2 ч.3 ст. 3 Закону йде мова про те, яка інформація має бути опублікована в звіті. А саме інформація про договір або інший документ, що підтверджує придбання. 

  • Чи потрібно звітувати про договори по Постанові 169 після завершення періоду воєнного стану?

Якщо ви проводите закупівлі, керуючись нормами Постанови №169:

  1. На суму до 50 тис гривень за прямими догворами - звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель не оприлюднюється.
  2. На суму від 50 тис гривень на закупівлі без використання ЕСЗ - замовник оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю, а також всі додатки та зміни до нього після його укладення, але не пізніше ніж через 70 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях.
  3. Якщо замовник проводить спрощену закупівлю або купує через електронний каталог від 50 тис гривень - звітувати про укладений договір не потрібно

Просимо звернути увагу на те, що зазначені відповіді є особистою думкою авторів статті, однак остаточне рішення щодо питань правильності застосування норм чинного законодавства сфери публічних закупівель залишається за замовником.


Агентство "Консалт" розпочинає набір слухачів на онлайн-семінар для спеціалістів у сфері здійснення публічних закупівель за темою: "Нова редакція Закону України "Про публічні закупівлі" в якому будуть розглянуті питання щодо здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану.
Навчання відбудуться 10-11 серпня 2022 року у м.Вінниця та онлайн за допомогою платформи "ZOOM" з 10.00 до 17.00. Деталі за телефоном 0 800 30 30 31


Якщо у вас є побажання щодо тем майбутніх вебінарів, будь ласка, повідомте за номером 0 800 30 77 55 або support@e-tender.ua

Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення