Ринок в очікуванні конкурентних, зрозумілих, прозорих правил реалізації майна боржників через електронні торги та гарантій повернення грошей кредиторів. Першу сходинку цього фундаменту було закладено у жовтні минулого року з прийняттям Кодексу з процедур банкрутства, у якому прописані нові підходи до банкрутства фізичних осіб та електронні аукціони для продажу майна боржників через електронну систему.
Йдеться про систему Прозорро.Продажі, яка об'єднує більше 50 бірж і торговельних майданчиків. Сьогодні, завдяки їм, через систему реалізують аналогічні активи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВ) на мільярдні суми чи не щомісяця. А якщо повернутися до нового Кодексу, то саме за ним далі буде розвиватися сфера банкрутства ближчими роками. Введення його у дію відбудеться 21 жовтня 2019 року.
Електронні аукціони – новий подих сфери банкрутства
В Кодексі вперше широко та детально прописали процедуру банкрутства фізичних осіб та процедуру продажу активів банкрутів через електронні аукціони. Та заклали дворівневу систему електронних аукціонів, коли велика кількість незалежних майданчиків продає активи за єдиними правилами, за принципами системи ProZorro – відкрито, публічно, легко й доступно для усіх користувачів системи.
Онлайн торги: коротко про те, як буде
Як вже згадували вище, система продажу майна банкрутів буде дворівнева. Складатиметься з адміністратора центральної бази даних і модуля аукціону та багатьох майданчиків.
Закладено аукціони двох типів:
- Перший – на підвищення ціни,
- Другий – з автоматичним зниженням, або як його ще називають – голландський.
Зауважимо, такі ж види аукціонів застосовують й для ФГВ у системі Прозорро.Продажі. Тож досвід роботи в них вже є, механізм технічно відпрацьований.
Як передбачає Кодекс, замовник аукціону оголошує про проведення першого аукціону протягом 20 днів з дня отримання згоди на продаж майна або ж тоді, коли його умови визначить суд. Під час продажу на аукціоні права вимоги про його проведення також повідомляють й боржника.
Максимальна прозорість і допуск: це як?
Замовник аукціону забезпечує доступ до відомостей про майно, що підлягає продажу, а також можливість ознайомитися з майном за його місцезнаходженням. Доступ до такої інформації в електронній системі, є безоплатним та вільним.
У системі також організатор обов'язково публікує протокол торгів. Таким чином, в системі буде видно весь перебіг аукціону: хто, коли, які подавав ставки, виграв і став переможцем на аукціоні.
Передбачили й максимальний допуск учасників до аукціону. Електронний майданчик лише проводить ідентифікацію учасника. Останній сплачує гарантійні внески за участь в аукціоні. А кваліфікацію переможця у системі проводять вже після завершення аукціону.
Е-Tender в системі Прозорро.Продажі
Е-Тендер має дворічний досвід з продажу активів банків-банкрутів через систему Прозорро.Продажі. Має технічну спроможність й розуміння щодо реалізації таких активів. Наш майданчик підключений до системи ПрозорроПродажі та знає усі тонкощі її функціонування.
Впевнені, повний запуск реалізації майна банкрутів через електронний аукціон дозволить знизити корупційні ризики і зламати схеми, які є сьогодні.
Ще про систему Прозорро.Продажі:
- Кодекс з процедур банкрутства: продаж майна юросіб на електронному аукціоні
- Кому та чому в систему Прозорро.Продажі?
- Прозорро.Продажі та заставне майно банків: усі за і проти
- Комерційні торги. бізнес продає у системі Прозоро.Продажі
- Оренда вагонів Укрзалізниці: чого бізнес ще не знає
- Новий механізм малої приватизації у ProZorro
- ТОП-5 нововведень малої приватизації в Україні