Назад до каталогу статей
Блог

Продовження дії договору про закупівлю. Умови.

12 Грудня 2018

Продовження дії договору: межі, які дозволяє Закон, укладення додаткових угод, обов'язкова публікація змін, як у випадку з закупівлею електроенергії.


РЯТУЮЧІ 20%: КОЛИ ТАК, А КОЛИ – НІ


Законом України «Про публічні закупівлі», а саме його пунктом 5 статті 36, передбачена можливість продовжити дію договору про закупівлю на наступний рік, в обсязі, що не перевищує 20 %. Така можливість у певних випадках для замовника  є рятівником. Та є деякі нюанси, які слід врахувати при застосуванні цих 20%. Які саме, читайте нижче.


Межі, які дозволяє Закон

Як говорить і дозволяє нам Закон - дію договору про закупівлю замовник може продовжити на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 % суми, визначеної в договорі, укладеному в попередньому році, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку

Тобто, замовник має право продовжити дію договору про закупівлю на наступний рік в обсязі, що не перевищує 20% від суми такого договору. Але, замовникам слід мати на увазі, що продовжити дію договору можна тоді, коли його строк ще не закінчився. Така вимога закріплена у ч.1 статті 631 Цивільного кодексу України.


Укладення додаткових угод – скільки?

У разі продовження дії договору із застосуванням 20%, замовнику рекомендуємо укладати дві додаткові угоди. 

  • Перша – про продовження строку дії. Як правило вона датується останнім робочим днем року.

  • Друга - після затвердження кошторисних призначень, встановлюючи суму пролонгованого договору. Другу угоду укладають, як правило, на початку наступного року (2019), лише після затвердження кошторису. І в цій угоді обов’язково передбачають обсяг та суму, що не перевищують 20 %, визначених у договорі, укладеному в попередньому році.


Як визначити вартість додаткової угоди про продовження на 20%

Вираховують 20% від остаточної (кінцевої) вартості укладеного договору про закупівлю. Зауважимо, у разі, якщо були внесені зміни до договору, їх враховувати слід також.  


Обов’язкова публікація про внесення відповідних змін до договору

У випадку пролангації дії договору замовнику слід обов’язково оприлюднити повідомлення про внесення змін до договору протягом 3 днів з моменту їх внесення. Оскільки строк дії договору є його істотною умовою. А тому, продовження дії договору про закупівлю передбачає зміну його істотних умов, як це визначено у частині 4 статті 36 Закону.


Як у випадку із продовженням договору на закупівлю електроенергії?

Так, відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» суб’єкти господарювання, які на сьогодні одночасно провадять діяльність з передачі електричної енергії та її постачання за регульованим тарифом, мають до кінця 2018 забезпечити юридичне відокремлення діяльності оператора системи розподілу від інших видів діяльності обленерго. Це значить, що їх ліцензії на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії підлягають анулюванню. Сьогодні НКРЕКП продовжує видавати ліцензії на право провадження такої діяльності. Але, діяти вони почнуть тільки з 01.01.2019. 

Тож, замовник не може  на сьогодні продовжити дію договорів на наступний рік із суб’єктами господарювання, які наразі не мають відповідних ліцензій, а отже і не мають права проваджувати господарську діяльність. 


Певні рекомендації щодо продовження дії договору, викладені у роз'ясненні Міністерства економічного розвитку і торгівлі України "Щодо введення в дію договору про закупівлю в обсязі, що не перевищує 20% суми, визначеної в договорі саме з учасником, пропозиція якого була акцептована за результатами процедури закупівлі, щодо застосування статті 631 Цивільного кодексу України" від 03.07.2015 р. № 3302-05/21568-07.

похожие новости

Блог
У зв’язку зі змінами законодавства*, у квітні 2020-го у системі Прозорро.Продажі почнуть проводити «зелені» аукціони, тобто - аукціони для поновлювальних джерел енергії. У статті розказуємо про те, що це таке і які саме зміни передбачив закон.
Блог
Сільськогосподарська продукція у системі Прозоро є однією з найпоширеніших предметів закупівлі. Саме електронні аукціони є тим самим додатковим каналом збуду для представників агро бізнесу. У статті розповіли деталі та особливості участі в державних тендерах та роботи у системі Прозорро.
Блог
Кабінет Міністрів 4 грудня схвалив нову постанову про попередню оплату товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти. А ось нинішню постанову від 23.04.2014 № 117 скасують та передбачать можливість здійснення розрахунків за договорами, бюджетні зобов’язання за яким взяті на облік у Казначействі, до повного виконання цих договорів.