Назад до каталогу статей
Дайджест

Професія — закупівельник. Як навчатись?

02 Серпня 2018

Розповідають організатор, викладач та студент Центру вдосконалення закупівель Київської школи економіки (CEP)

Сфера закупівель ось-ось отримає свою окрему спеціальність в українських ВУЗах, а поки дипломованих закупівельників в Україні не так багато, як потребує цього ринок. Тим не менш, фахово освоїти навички та професію закупівельника можна вже сьогодні в Центрі вдосконалення закупівель Київської школи економіки (CEP). Глобальна мета центру – підвищити рівень професіоналізму закупівельної функції державних та приватних організацій. Так, навчальні програми Центру розроблені з урахуванням західних практик викладання, водночас підлаштовані під українські реалії та включають вивчення підходів та методів на межі різних дисциплін. Виходить, CEP не звичайний проект – в ньому задіяно одразу декілька вендорів, партнерів міжнародних та українських організацій.

Ми вирішили дізнатись більше про професіоналізацію закупівель та розпитали Ольгу Терещенко, заступника начальника Центру про школу та її програми. Зі свого боку викладач, відомий експерт з закупівель Ярослава Дуброва розказала про запити студентів та як програма курсу сприяє засвоєнню матеріалу. Студентка курсу, Анна Севостьянова  розповіла про свої успіхи на курсі та про практичне застосування здобутих знань в компанії.

Ольга Терещенко

заступник начальника Центру вдосконалення

закупівель Київської школи економіки (CEP)

Яка історія Центру вдосконалення закупівель? Яка провідна ідея супроводжувала заснування?

Після реформи публічних закупівель стало зрозумілим, що рівень професіоналізації в сфері є критично низьким. Професія «закупівельник» відносно нова для України та в багатьох організаціях не є окремою посадою. Саме для аналізу ефективності закупівельних процесів та навчання учасників закупівель у 2016 році було створено Центр вдосконалення закупівель. Центр створено в рамках проекту USAID, UK AID та Eurasia Foundation «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах».

Яку проблематику охоплює курс? В чому його особливість та чим відрізняється від інших освітніх програм? 

Програма професіоналізації закупівель та Тренінг для тренерів у сфері закупівель – це західний досвід плюс український контекст. Серед наглядової ради та викладачів Центру — міжнародні академіки, TOP-менеджмент великого бізнесу, лідери реформи закупівель в Україні. Ми впевнені, що закупівлі – це більше ніж виконання Закону. Навчальні курси Центру показують все те, що залишається за лаштунками ProZorro: комунікацію з ініціаторами закупівель, аналіз ринку, договірні відносини та багато іншого.

Як часто змінюється зміст курсу? 

Кожні три місяці! Ми намагаємось після кожної групи Програми професіоналізації закупівель (далі – Програма) збиратись разом із викладачами курсу та обговорювати необхідні зміни та нові предмети. Якщо ви відвідували тренінги або навчались на курсах Вам завжди пропонували залишити відгук. Досить багато людей до них відносяться скептично. Та саме на цій інформації й базується розвиток курсу. Наші студенти проходять опитування після кожного модулю та після навчання на курсі.

Скільки груп закупівельників випустив CEP за роки існування?

4 групи Програми та 1 групу Тренінгу для тренерів у сфері закупівель. Загалом ми маємо зараз – 162 випускники. Зараз завершує навчання 5 група Програми.

Чи правда, що курс можна пройти, але сертифікат так і не отримати через нескладені іспити? Розкажіть, як слідкуєте за якістю засвоєного студентами матеріалу?

Ситуації коли студент пройшов все навчання й взагалі не прийшов на іспит – ми ще не мали :). Оцінка кожного студента складається з трьох факторів: 10% - відвідування, 40% - підсумковий іспит, 50% - фінальний проект. Учасники, чий підсумковий бал вище 60 балів, отримають сертифікат зразку "успішно закінчив курс "Програма Професіоналізації Закупівель". Учасники, чий підсумковий бал нижче 60 балів, отримають сертифікат зразку "успішно прослухав курс "Програма Професіоналізації Закупівель". Паралельно з лекціями студенти працюють над проектами зміни закупівельного процесу власних підприємств. Таким чином вони реалізують набуті на лекціях знання в практичну площину.

Які умови вступу на Програму професіоналізації закупівель? 

Є декілька рівнів вступу: подача документів та співбесіда. Співбесіда включає 30 хвилинний іспит на знання економіки процесу закупівель або нормативного поля та спілкування з комісією. Для подачі документів лідер команди (або індивідуальний учасник) має надіслати:

- Індивідуальні резюме українською мовою (приклад Europass);

- Мотиваційні листи (min 600 - max 1000 слів), де необхідно описати свій досвід роботи у закупівлях, очікувані результати від навчання та плани, які учасник готовий реалізувати після навчання;

- Дипломи про вищу освіту;

- Рекомендаційний лист від першої особи - керівника підприємства або організації (можна 1 на команду);

- Будь-які інші документи, що, на вашу думку, допоможуть вам у відборі – нагороди, тести, сертифікати, дипломи).

Потім ми надсилаємо списки рекомендованих на повну стипендію (безкоштовне навчання), часткову стипендію та платне навчання нашим донорам на узгодження.

Який саме та коли найближчий курс, що готовий прийняти студентів?

Зараз Центр проводить набір одразу на два курси:

Тренінг для тренерів у сфері закупівель 2 хвиля

Дедлайн подачі аплікацій - 23:59 10.08.2018.

Деталі - http://cep.kse.org.ua/…/vidkrito-nabir-uchasnyki…/index.html

Програма професіоналізації закупівель 6 хвиля

Дедлайн подачі аплікацій - 23:59 10.09.2018.

Деталі - http://cep.kse.org.ua/program/index.html

Будемо дуже раді бачити вас в стінах Київської школи економіки в якості наших студентів!

Ярослава Дуброва

викладач Київської школи економіки (CEP),

консультант з публічних закупівель

Які найголовніші питання/запити студентів на курс ?

На курсі є декілька модулів, кожен з яких важливий для закупівельників. Якщо закцентувати увагу на модулі щодо контрактів та відповідальності, який викладаю, то студентів турбують питання:

- попередження ризиків участі в закупівлях недобросовісних учасників;

- особливості закупівель у нерезидентів, застосування недискримінаційних інструментів та розширення кола учасників;

- ефективні алгоритми забезпечення потреби замовниками-бюджетниками з огляду на обмеження бюджетного законодавства;

- механізми зменшення відмінених торгів;

- удосконалення закупівельного процесу в організації шляхом централізації закупівель, призначення уповноважених осіб, закупівель через ЦЗО;

- судова практика щодо договірної роботи та держфінконтролю закупівель.

Як Програма професіоналізації закупівель вирішує ці питання?

Студенти на лекціях отримують практичні кейси з рішеннями, що базуються на основі дослідження та аналізу практики контролюючих органів у сфері закупівель, практики судів України та практики Європейського суду з прав людини. Крім лекцій проводимо практикуми, на яких студенти на основі отриманих знань та вмінь напрацьовують навички вирішення складних закупівельних ситуацій. Впродовж навчання студенти працюють над власними проектами удосконалення закупівель у своїй організації. При цьому проходять краш-тести проектів, під час яких викладачі курсу допомагають практичними порадами удосконалити проект. Окремим студентам вдається повністю реалізувати свої проекти ще до фінального захисту. За результатами навчання надаємо пропозиції щодо вдосконалення законодавства у сфері закупівель Мінекономрозвитку України.

Анна Севостьянова,

студентка Програми професіоналізації закупівель

Які у вас враження від навчання в Центрі вдосконалення закупівель Київської школи економіки (CEP)

Програма навчання охоплювала різні сфери закупівельної діяльності з урахуванням міжнародного досвіду організації проведення закупівель. Рівень викладацької діяльності був настільки високий, цікавий та корисний для роботи, що обговорення лекцій продовжувалось навіть на перервах. Мені пощастило познайомитися з такими відомими викладачами-професіоналами  у своїй роботі, як – Ярославою Дубровою, Володимиром Стециком, Олексієм Громико, Инною Мазняк, Ольгою Терещенко, Наталкою Шаповал, Сергієм Потаповим, а також з головою Директорату у справах управління держзакупівлями і територіального розвитку ОЕСР – Паулом Мажина, з представником італійського ЦЗО Consip Анжелою Русо, зі старшим радником із публічних закупівель Елізою Невядомскою та з багатьма іншими. Програма професіоналізації закупівель орієнтована на сучасний розвиток сфери публічних закупівель з урахуванням міжнародних стандартів та підходів до процесу проведення закупівель. Київська школа економіки на даний час – єдина установа такого високого рівня, що маючи диплом з успішним закінченням Програми ти стаєш в рази конкурентоспроможним на ринку закупівельників.

Що ви особисто запровадили в своїй компанії після навчання?

Після закінчення Програми професіоналізації закупівель змінилися підходи до організаційного процесу здійснення закупівель в цілому. З’явилися нові проекти, такі як впровадження єдиного кабінету замовника на моніторинговому порталі DoZorro у виконавчих органах Харківської міської ради, приєднання до електронної системи продажу/оренди майна ProZorro.Продажі.  Крім того Програма надихнула на зміни в кар’єрному плані та продовження навчання в Київській школі економіки, але вже на тренера з публічних закупівель.

схожi новини

Дайджест
З початком воєнного стану законодавець обмежив проведення земельних торгів щодо передачі в оренду земель с/г призначення. Але 19 жовтня 2022 року ці зміни були скасовані та земельні ділянки всіх категорій відтепер передаються в оренду через електронні аукціони в Прозорро.Продажі та E-Tender.
Дайджест
На електронному майданчику E-Tender важливе технічне доопрацювання щодо публікації звітів без використання ЕСЗ
Дайджест
Команда E-Tender продовжує здійснювати доопрацювання електронної системи закупівель для компаній приватного сектора. Пропонуємо вам ознайомитися із добіркою останніх оновлень.