Назад до каталогу статей
Дайджест

РЕАЛІЗАЦІЯ МАЙНА БОРЖНИКІВ ЗА НОВИМИ ПРАВИЛАМИ

18 Вересня 2019

У жовтні починає діяти Кодекс про банкрутство. Який запроваджує й регулює продаж майна боржників виключно на аукціоні в електронній системі. В статті коментуємо порядок проведення такого аукціону згідно з новими правилами.

Рівність учасників та вільний доступ до аукціонного майна

Із введенням нових правил продажу майна боржників, тепер арбітражний керуючий, який призначений господарським судом буде замовником аукціону.

Оголосити про перший аукціон замовник має впродовж 20 днів з моменту отримання згоди на продаж майна, чи коли суд визначив про нього умови. Кодексом також передбачено оголошення другого та повторного аукціонів. Під час організації аукціонів, замовники не можуть вчиняти дії чи встановлювати вимоги, які порушать рівність учасників аукціону та дискримінують їх. Оскільки, учасники та спостерігачі мають однаковий доступ до інформації про виставлене на аукціон майно. Також Кодекс забороняє визначати переважне право купівлі майна на аукціоні.

Окрім, замовнику та електронному майданчику заборонено надавати дані про інших учасників торгів.

За порушення прав учасників – штраф

Так, якщо аукціон було проведено з порушенням і це спричинило перепони в його участі порушник зобов'язаний буде сплатити штраф тому учаснику, чиє право було порушено. Розмір такого штрафу – розмір гарантійного внеску або 10 % від ціни, за якою майно було продане на аукціоні. Все залежить від того, яка з цих сум буде більшою.

Оплата за аукціон

Тарифи на участь в аукціоні, повернення внесків має визначити Уряд окремим Порядком. Сьогодні такого порядку поки що немає.

Так, оплату за торги на електронному майданчику сплачує виключно переможець – учасник, який запропонував найвищу ціну.

Повторний та другий повторний аукціони

Та коли майно не знайшло свого власника вперше на аукціоні, замовник зобов'язаний протягом одного місяця  оголосити повторний. Його початкова ціна є зменшена на 20 % від  ціни першого. Зауважимо, перший аукціон здійснюють без зниження початкової ціни, тоді як повторний – за згодою кредитора або їх комітетів.

І, коли вже перший повторний аукціон залишився без переможця, замовник протягом одного місяця (а якщо продається заставлене майно – протягом 45 днів) обов'язково має оголосити про другий повторний аукціон. Сума початкова якого менша на 25 % від початкової ціни першого повторного аукціону. Його також можуть проводити зі зниженням початкової ціни.

Коли аукціон скасовують, а правочини визнають – недійсними 

Замовник вправі скасувати аукціон до моменту початку торгів лише у разі порушення його порядку підготовки. Тоді він протягом 10 р. д. має оголосити про проведення нового.

Причини про скасування аукціону замовник зазначає в інформації про це, через електронний майданчик. Якщо аукціон було скасовано, оператори авторизованих електронних майданчиків повертають учасникам сплачені ними внески не пізніше 3 б.д.  

Також зазначимо, правочин щодо продажу майна, що був вчинений на аукціоні з порушенням може бути визнаний недійсним господарським судом у рамках провадження у справі про банкрутство за заявою боржника, арбітражного керуючого, кредитора або особи, інтереси якої були при цьому порушені.

Ще про систему Прозорро.Продажі:

схожi новини

Дайджест
З початком воєнного стану законодавець обмежив проведення земельних торгів щодо передачі в оренду земель с/г призначення. Але 19 жовтня 2022 року ці зміни були скасовані та земельні ділянки всіх категорій відтепер передаються в оренду через електронні аукціони в Прозорро.Продажі та E-Tender.
Дайджест
На електронному майданчику E-Tender важливе технічне доопрацювання щодо публікації звітів без використання ЕСЗ
Дайджест
Команда E-Tender продовжує здійснювати доопрацювання електронної системи закупівель для компаній приватного сектора. Пропонуємо вам ознайомитися із добіркою останніх оновлень.