Назад до каталогу статей
Корисні статті

Роль державного замовника у воєнний час

04 Серпня 2022

Кожен з нас вчиться адаптовуватися до нової реальності. Хоч і з великою тривогою та поряд із тяжкими новинами ми продовжуємо рухатися, не даючи занепасти важливим сферам. Адже віримо у швидку відбудову країни та звісно перемогу. Сфера публічних закупівель також потребувала змін та гнучкості до нових викликів. І це безумовно вплинуло на роботу державного замовника. 

Ми поспілкувалися з очільницею Centre of Excellence in Procurement - Ольгою Терещенко, щодо змін формату навчань для замовників, які проводить наразі Центр, та поцікавилися думкою про те, яких ще доопрацювань можливо потребуватиме законодавство про публічні закупівлі.


  • У Centre of Excellence in Procurement продовжують проходити навчання фахівці сфери публічних закупівель, однак зараз навчання переформатовано в окремі модулі курсу. Чому у воєнний час такий формат більше підходить слухачам?

Можливість долучитися до окремих модулів - це паралельний проєкт. Тобто зараз у нас навчаються дві групи наших стандартних 3-місячних курсів. На живі вебінари до них можуть приєднатися учасники, які придбали доступ до окремих модулів.

Всі закупівельники завжди навчаються! Семінари, професійні журнали, вебінари, профільні групи в соцмережах - це вірні супутники публічного закупівельника. Тобто, Lifelong Learning (навчання протягом життя) - це принцип кожного у сфері. Враховуючи сьогоднішній контекст, багато закупівельників потребують точкового отримання або оновлення знань. Саме для цього ми й відкрили таку можливість.


  • Якими додатковими навичками чи вміннями, на Вашу думку, має оволодіти закупівельник в цей особливий період?

Якщо говорити про нові навички та вміння, то це, перш за все, гнучкість та відповідальність. 

Стосовно відповідальності, я не маю на увазі формальні статті в Адміністративному кодексі. Хоча їх знати, безумовно, важливо! Тут я вкладаю відповідальність за процес. Коли закупівельник є контактною особою та власником процесу.

Наприклад, якщо зараз відбувається закупівля, то закупівельник має повністю координувати процес (відслідковує хто зараз візує або підписує договір, допомагає виробничому відділу з формуванням технічних вимог, цікавиться як відбуваються поставки, комунікує з постачальником про кращі умови та багато іншого). Так, ви можете сказати, що й раніше закупівельники робили це, але зараз це 24/7. Від публічних закупівельників залежить, чи будуть наші хлопці та дівчата належно забезпечені, чи буде у лікарів все необхідне. Не перекладати на когось із колег відповідальність, а робити все тут і зараз!

Щодо гнучкості. Знайти нових постачальників, налагодити віддалений процес закупівель, зрозуміти як закупити нові для себе предмети закупівель. Всі ці задачі потребують від закупівельника швидко пристосовуватися до нових умов.


  • Які наразі найактуальніші питання у сфері публічних закупівель, окрім безумовно питання проведення закупівель по ЗУ «Про публічні закупівлі» чи ПКМУ №169? Чи включені такі питання в курс модулів?

Всі наші викладачі адаптували свій контент до вимог воєнного часу! Ми неймовірно пишаємося, що можемо працювати з найкращими та найдосвідченішим представниками сфери!

Дуже популярними є питання кваліфікації постачальників та роботи з нерезидентами. Реєстри, як раніше, зараз не працюють. З’являється все більше постачальників нерезидентів. Як працювати з нерезидентами - це взагалі “святий грааль” закупівель, до якого більшість не знають як підступитися. Тут будуть дуже помічні лекції Ярослави Дубрової.

Також актуальними є питання стосовно закупівель будівництва та робіт. Адже зараз всі міста України зазнають руйнувань. Тому кожне місто або селище намагається відновити хоча б критичну інфраструктуру. Відповіді на ці питання можна знайти на лекціях Крістіни Артеменко.

Зараз багато закупівельників бояться настання відповідальності за ті або інші дії під час закупівель. Наша команда завжди стояла на позиції, що кожен закупівельник має знати свої права та обов’язки та повинен вміти обгрунтувати свою позицію. Тому в нас посилена лекція про роботу з правоохоронними органами від колег із однієї з кращих адвокатських компаній Арцингер, а саме Юрія Клебана.

Закупівельників також цікавить, як фактично зараз відбуваються закупівлі. Які інструменти є та як працює Прозоро, як працює АМКУ у воєнний час, які можливості аналітики зараз - це все також є на курсі в лекціях Наталії Шимко, Ольги Нечитайло та Олексія Грибановського. 


  • У Вас також розроблені курси для закупівельників приватного сектору та для підготовки до тестування УО. Яка доля цих курсів, чи плануєте відкривати набір найближчим часом? Чи є попит відповідно?

Стосовно курсу “Закупівельний менеджмент” (тут аудиторія менеджери приватного та публічного секторів), у нас якраз зараз навчається група, що розпочала навчання під час війни. Думаю, найближчим часом ми опублікуємо інформацію стосовно наступного набору.

Курс “Підготовка до тестування УО” - поки на паузі. Ми хочемо переглянути його мету та зробити цей курс для покриття базового розуміння публічних закупівель.


  • Сфера публічних закупівель зазнає сильних змін. Трансформації чекають на всіх учасників закупівельної спільноти, бо маємо пройти довгий шлях відбудови країни, і в цьому процесі прозорий спосіб закупівель займатиме не останнє місце. Враховуючи в тому числі і аналітичну роботу Вашого центру, чи можете концептуально сказати про зміни, які ми точно потребуватимемо в закупівлях: законодавчі, в роботі УО, в електронній системі закупівлі?

Правила гри при закупівлях відновлення точно мають бути інші! Основна мета - це швидкі, ефективні та прозорі закупівлі. Для пришвидшення процесу закупівель мають бути прийняття такі норми як:

  • можливість виправити помилки за 24 години будь-яких документів крім тендерного забезпечення;
  • скорочення строків на процедури;
  • підвищення порогів (спрощенні з 100 тис грн, процедури закупівель для звичайних замовників при закупівлі товарів та послуг до 500 тис. грн, а робіт до 2,5 млн грн. Для замовників в окремих сферах при закупівлі товарів та послуг до 1.5 млн.грн, а робіт до 7,8 млн грн);
  • можливість провести переговорну процедуру після одних відкритих торгів, що не відбулися та інші.

Саме для зміни регулювання команда нашого Центру ініціювала та провела велику роботу з експертами сфери публічних закупівель для напрацювання регулювання повоєнних закупівель. Незабаром на сторінці Центру ми опублікуємо результати роботи.

Прозорі закупівлі - це не пустий звук. Це довіра українців. Довіра міжнародних партнерів, які допомогають та будуть допомагати України. Це мають розуміти всі, хто працюють в сфері: від закупівельника до постачальника, від аудитора до працівників майданчиків. Тому процес закупівлі треба зробити зручнішим та залишити його прозорим.


  • Побажайте, будь ласка, щось хороше користувачам E-Tender в цей непростий час

Хочу поділитися з вами одним із своїх життєвих принципів. Як би не було зараз важко, страшно та не опускалися руки - пам’ятайте, що ви вийдете з цього з новим досвідом. Це можуть бути великі помилки, або круті перемоги. Але ви точно станете досвідченіші та сильніші!

Бажаю всім користувачам E-Tender відчути, які ви супер герої! Кожна година вашої роботи, коли вже здається, що не має сил. Кожна успішна закупівля. Кожен новий постачальник. Це все робить нашу прекрасну країну сильнішою та ближчою до перемоги!

Все буде Україна!

Слава Україні!

Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Корисні статті
Запрошуємо бізнес на безоплатний вебінар. Отримаєте алгоритм дій роботи у маркеті, кейси та поради від досвідченого продавця електронних каталогів. А також - відповіді на свої запитання
Корисні статті
Пропонуємо замовникам розглянути можливість закуповувати кисломолочні сири через електронні каталоги Prozorro Market, адже маємо кейс реальної економії коштів.
Корисні статті
З набранням чинності Постановою №1178, механізм 24 год значно розширив свою дію на перелік документів та інформацію, які може учасник виправити під час проведення тендеру. У статті E-tender описав, які саме це документи та як на сьогодні, у час війни, працює механізм усунення невідповідностей в тендерній пропозиції