Назад до каталогу статей
Корисні статті

РОЗ`ЯСНЕННЯ МІНЕКОНОМІКИ ЩОДО УКЛАДЕННЯ, ВНЕСЕННЯ ЗМІН ТА РОЗІРВАННЯ ДОГОВОРУ ПРО ЗАКУПІВЛЮ У PROZORRO

27 Листопада 2020

Офіційні коментарі Департаменту сфери публічних закупівель Мінекономрозвитку щодо можливих змін істотних умов у договорах між замовниками та постачальниками, за статтею 41 Закону “Про публічні закупівлі”.

Департамент сфери публічних закупівель Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства підготувало щодо укладення, виконання, внесення змін та розірвання договору про закупівлю у системі Прозорро.


Дуже важливими є коментарі щодо можливих змін істотних умов у договорах за статтею 41 Закону “Про публічні закупівлі”.  Законом встановлено імперативну норму, згідно з якою істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених  ч. 5 ст. 41 Закону. 

Наводимо коментарі Департаменту щодо випадків зміни істотних умов договору про закупівлю  у скороченому вигляді:

Зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника

 • У разі потреби сторони можуть зменшувати обсяг закупівлі, якщо така можливість передбачена договором про закупівлю.
 • У разі зменшення обсягів закупівлі ціна договору про закупівлю зменшується в залежності від зміни таких обсягів.
 • Наприклад, якщо у замовника змінено кошторис, у такому разі сторони можуть зменшити обсяг закупівлі в залежності від наявного фінансування. 

Збільшення ціни за одиницю товару до 10% у разі коливання ціни на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю (дозволено не частіше ніж один раз на 90 днів)

 • Під  пропорційністю розуміється  збільшення  ціни саме  на  такий  відсоток, на який відбулося коливання на ринку, але не більше ніж на 10 відсотків. У разі збільшення ціни має зменшуватися кількість товару.
 • Розрахунок відсотків зміни ціни і кількості здійснюється у додатковій угоді від ціни підписаного договору, а у наступних додаткових угодах за потреби - від останньої зміни ціни та кількості.
 • Інформацію про коливання ціни товару на ринку можуть надавати уповноважені на те законодавством органи, установи, організації. Перелік таких організацій не є вичерпним. Наприклад, це може стосуватися різних продуктів харчування, актуальну ціну на які можуть підтвердити служби державної статистики.  
 • Після підписання договору сторони можуть внести зміни про збільшення ціни за одиницю товару за умови, що такі зміни відбуватимуться не частіше, ніж один раз на 90 днів. Це обмеження не розповсюджується на закупівлі бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

Покращення якості предмета закупівлі

 • Сторони можуть домовитися про покращення якості предмета закупівлі та внести зміни у договорі, якщо це не призведе до зміни предмета закупівлі та буде відповідати тендерній документації та вимогам до предмета закупівлі.
 • Якість продукції (послуг, робіт) є економічною категорією. Вони виражається показниками, які характеризують корисний ефект від використання певної продукції. Це може бути надійність, технологічність, стандартизація та уніфікація, ергономічність, естетичність, транспортабельність, екологічні показники, показники безпеки.

Продовження строку дії договору про закупівлю 

 • Продовжити строк дії договору можна за умови документально підтверджених об'єктивних обставин. Це можуть бути обставини непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
 • Закон не визначає форму документального підтвердження об’єктивних обставин. Тому замовник самостійно її визначає, з дотриманням законодавства. Так, наприклад, питання щодо обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) та їх засвідчення регулюється Законом України “Про торгово-промислові палати в Україні”. Питання видатків замовника регулюються Бюджетним кодексом України.

Погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення у разі коливання ціни на ринку

Сторони договору про закупівлю можуть внести зміни до договору у  разі узгодженої зміни ціни в бік зменшення без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг, у тому числі за одиницю товару. Наприклад, це може стосуватися різних продуктів харчування, ціни   яких на ринку можуть сезонно подешевшати, що може підтверджуватися, зокрема, інформацією від органів державної статистики.

Зміни ціни в договорі про закупівлю у зв’язку зі зміною ставок податків і зборів 

 • Зміна суми договору у зв’язку із зміною ставок податків і зборів може відбуватися як в бік збільшення, так і в бік зменшення, без зміни обсягу закупівлі.
 • Перехід платника податку зі спрощеної системи оподаткування на загальну не спричиняє зміну ставок податків, встановлених Податковим Кодексом України. Отже, зміна системи оподаткування платником (перехід зі спрощеної системи оподаткування на загальну) не визначена Законом як підстава для зміни умови договору.

Ознайомитись з повним текстом коментарів Департаменту можна тут.  

Корисні матеріали:

Якщо виникають будь-які запитання щодо участі в тендері або роботи на майданчику, звертайтеся до нас:

0 800 30 77 55 (в межах України безкоштовно), support@e-tender.ua.

З повагою команда Е-Тендер!

Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Корисні статті
В цій статті більш детально розглянемо закупівлі товарів згідно додатку до Постанови № 1275 “Про затвердження особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану” від 11 листопада 2022 року
Корисні статті
В умовах повномасштабного вторгнення та знищення енергетичної інфраструктури країни замовники вимушені купувати джерела альтернативного живлення (генератори) для забезпечення стабільної роботи. Саме тому ми вирішили нагадати Вам про поняття ступеню локалізації виробництва та потребу його застосування.
Корисні статті
Цікавлять нові замовлення від держзамовників, але не хочеться займатися підготовкою тендерних документів? Тоді беріть участь у «Запиті ціни пропозицій»