Назад до каталогу статей
Новини

СЕРПНЕВІ ОНОВЛЕННЯ У ДБН

15 Серпня 2019

Розказали про важливі моменти у будівництві та про майбутні плани у ДБН.

Норми, які посилюють цивільний захист громадян у випадку надзвичайних ситуацій

1 серпня вступили в дію нові ДБН В.1.2-4:2019 «Інженерно-технічні заходи цивільного захисту» та Зміни №4 у ДБН В.2.2-5-97 «Будинки і споруди. Захисні споруди цивільного захисту». Це норми з грифом ДСК (для службового користування). Вони посилюють цивільний захист громадян та запроваджують сучасні рішення для підвищення безпеки людей.

У нових нормах:

 • Вдосконалено вимоги на проектування (розроблення) інженерно-технічних заходів цивільного захисту та споруд цивільного захисту;
 • Прописано чіткі вимоги до проектування споруд подвійного призначення;
 • Встановлено вимоги до світломаскування в населених пунктах та на об'єктах господарювання;
 • Удосконалено проектування безбар'єрного простору для людей з інвалідністю у спорудах цивільного захисту;
 • Прописано застосування нового сучасного фільтровентиляційного обладнання та інші зміни.

Нові ДБН щодо закладів культури

З 1 листопада вступають в дію нові ДБН щодо закладів культури, які вдосконалили вимоги евакуації людей при проектуванні кінотеатрів та інших культурно-розважальних закладів з глядацькими залами в складі торговельно-розважальних центрів.

Нові ДБН В.2.2-16:2019 «Культурно-видовищні та дозвіллєві заклади» 30 липня опубліковано в Інформаційному бюлетені Мінрегіонбуду №7/2019.

Вони впроваджують низку нововведень для підвищення безпеки і комфорту людей у театрах, кінотеатрах, концертних залах та інших культурних закладах. Наприклад:

 • Впроваджені сучасні вимоги до акустики;
 • Введені обов'язкові вимоги щодо влаштування безбар'єрного простору;
 • Прибрано застарілі вимоги в проектуванні кінопроекційних кімнат;
 • Введені нові вимоги щодо підвищеної безпеки під час евакуації з кінотеатрів у складі ТРЦ;
 • Збільшено в 2 рази кількість жіночих вбиралень у театрах та кінотеатрах.

Відтак, згідно з пожежними нормами, при проектуванні закладів культури має бути дотриманий необхідний час евакуації людей, який залежить від ступеня вогнестійкості споруди. Наприклад, евакуація з будівлі І та ІІ ступенів вогнестійкості має здійснюватися протягом 6 хвилин, ІІІ-ІV ступенів – 4 хвилин, V ступеня – 3 хвилин. Відповідно до нових ДБН, у випадку проектування того ж кінотеатру у торговельно-розважальному центрі, евакуація людей має здійснюватися так, щоб з приміщення кінотеатру можна було безпечно евакуюватися на вулицю протягом встановленого часу: від 3 до 6 хвилин залежно від ступеня вогнестійкості.

При цьому потрібно обов'язково враховувати пропускну можливість евакуаційних виходів – як із глядацьких залів кінотеатру, так і з самого торговельно-розважального комплексу. Це дозволить здійснювати евакуацію людей безпечно та без травмування.

Щодо отримання дозвільних документів на будівництво

Реєстрація дозвільних документів на будівництво мають здійснювати виключно в межах строків, передбачених законодавством. Будь-яке порушення термінів є неприпустимим, а інспектори будівельного нагляду мають нести відповідальність. Так голова ДАБІ 8 серпня дав доручення керівникам територіальних органів взяти під особистий контроль дотримання строків внесення інформації, зазначеної у повідомленні про початок будівельних робіт, до Єдиного реєстру. А також звернув увагу, що в реєстрі мають бути дані про кожний такий отриманий Держархбудінспекцією документ – без будь-яких надуманих підстав для відмов у реєстрації.

Аналогічно керівники на місцях мають контролювати дотримання інспекторами строків перевірки повноти даних, зазначених у деклараціях про готовність об'єктів до експлуатації, та забезпечити своєчасність їх реєстрації.

Про виявлені порушення територіальні органи одразу звітуватимуть ДАБІ із зазначенням проблемних питань та пропозицій щодо їх вирішення.

З метою зменшення кількості відмов та кращої взаємодії ДАБІ із суб'єктами містобудування буде посилено консультативну роботу на місцях. Керівники територіальних органів повинні забезпечити надання консультування з питань отримання відповідних документів дозвільного характеру.

Крім того, у разі повернень документів на доопрацювання або прийняття обґрунтованого рішення про відмову у видачі дозволу чи сертифіката, інспектор повинен надавати замовнику консультації для сприяння усуненню помилок та приведенню документації до вимог законодавства.

Таким чином, тепер саме інспектор будівельного нагляду буде зацікавлений у наданні доступної та розширеної інформації по кожному зауваженню. Адже повторна відмова буде індикатором якості саме його роботи.

Нагадаємо, постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 № 367 «Деякі питання дерегуляції господарської діяльності» внесені зміни до Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466. Зокрема, визначено п'ятиденний строк для внесення до реєстру інформації, зазначеної у повідомленні про початок виконання будівельних робіт.

Затвердили фінансування будівництва близько 40 об'єктів культури

Мінрегіон затвердив фінансування будівництва або реконструкції близько 40 об'єктів культури в регіонах України у 2019.

У всіх областях України триває реалізація важливих інфраструктурних проектів у рамках фінансування з Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР), головним розпорядником коштів якого є Мінрегіонбуд.

Наразі вже затверджено фінансування майже 40 об'єктів у сфері культури на суму близько 290 млн грн. Це будівництво, реконструкція і капремонт театрів, музеїв, бібліотек, будинків і центрів культури та дозвілля.

В цілому вже схвалено фінансування з ДФРР на реалізацію 707 проектів регіонального розвитку у всіх областях України, зокрема це:

 • будівництво і реконструкція шкіл і дитячих садків (277 проектів), закладів охорони здоров'я та соцзахисту (109 проектів), культури (38 проектів), спорту (131 проект);
 • дорожньо-транспортної інфраструктури (47 проектів), водопостачання та водовідведення (50 проектів) та інші важливі регіональні проекти.

ЩОДО ПЛАНІВ У ДБН:

Проект змін ДБН В.2.2-10-2001 «Будинки і споруди. Заклади охорони здоров'я»

Мінрегіон пропонує проектувати в лікарнях сучасні палати для одночасного перебування дітей з батьками. Новими змінами пропонують передбачати лікарняні палати із розрахунку на 1 дитину та з можливістю перебування в ній батьків. Так, зокрема, передбачати в дитячих лікарнях палати з одночасним перебуванням дитини з батьками. Звичайно, що все це буде залежати від відділення, в якому перебуває дитина, та від її захворювання, але де це буде дозволено і можливо робити, то обов'язково це передбачати.

Такі палати повинні мати необхідне обладнання, спальні місця як для пацієнта, так і для його батьків, а також окремі туалет та душ з можливістю безбар'єрного доступу до них для усіх груп населення, у тому числі, людей з інвалідністю та інших маломобільних груп.

ДБН В.2.2-10-2001 «Будинки і споруди. Заклади охорони здоров'я» поширюється на проектування нових і реконструкцію існуючих будинків і споруд усіх типів закладів охорони здоров'я незалежно від їх відомчого підпорядкування і форм власності, а також приміщень медичного призначення, вбудованих чи таких, що входять до складу інших типів будинків.

У проекті нових ДБН пропонується переглянути вимоги щодо:

 • Місткості лікарняних палат – як звичайних, так і для батьків з дітьми або мам та новонароджених;
 • Комфорту в палатах та забезпеченості їх санітарними кімнатами;
 • Спеціального обладнання для палат;
 • Інклюзивності медичних закладів;
 • Проектування службових приміщень для персоналу;
 • Влаштування публічного простору лікарень: вимоги до проектування холів, рецепції, приймального відділення, кафе, аптеки, місця для дитячих візків, зони очікування;
 • Рекуперації та вентиляції.

Проект нових ДБН розробляється за участі Міністерства охорони здоров'я України, фахівців галузі, експертів та громадськості.

Проект нових ДБН Б.2.2-5:2011 «Благоустрій територій»

Пропонують переглянути застарілі норми щодо влаштування окремих майданчиків для вигулу собак – осучаснити та прописати більш чіткі вимоги до них. Так, ДБН Б.2.2-5:2011 «Благоустрій територій» встановлюють вимоги щодо нового будівництва, реконструкції та капітального ремонту об'єктів благоустрою незалежно від їх підпорядкування та форми власності. Це парки (гідро-, луго-, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки – пам’ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери; пам’ятки культурної та історичної спадщини; майдани, площі, бульвари, проспекти; вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки, зупинки та споруди міського громадського транспорту, майданчики для паркування; пляжі; кладовища; інші території загального користування; прибудинкові території; території підприємств; водоохоронні зони та прибережні захисні смуги в межах населених пунктів.

Мінрегіон оновлює державні будівельні норми щодо благоустрою територій

Громадські місця планують забезпечити належною кількістю сучасних урн та контейнерів для сміття. Щоб контейнери не лякали своїм запахом і виглядом перехожих, а контейнерні майданчики передбачали можливість роздільного збору та сортування. І щоб вони виглядали гарно та сучасно, гармоніювали із загальним виглядом міст, ландшафтом парків та іншою місцевістю.

Усі ресторани і кафе повинні мати вбиральні для відвідувачів та персоналу

Мінрегіонбуд працює над оновленням ДБН щодо проектування ресторанів, кафе та інших закладів харчування. ДБН «Підприємства харчування» встановлюють вимоги проектування нових і реконструйованих закладів харчування, які знаходяться в окремих будівлях, входять до складу багатофункціональних комплексів і будівель іншого призначення, вбудовуються та прибудовуються до житлових будинків. Вимоги цих норм поширюються на проектування всіх типів підприємств харчування, незалежно від їх форми власності, окрім мобільних або тимчасових (сезонних) об'єктів.

Так, планують переглянути вимоги щодо забезпеченості цих закладів належною кількістю санітарних кімнат, щоб були обов'язкові окремі вбиральні для відвідувачів та для персоналу. Частина туалетних кімнат має обов'язково проектуватися доступними для людей з інвалідністю та містити сповивальні столики для немовлят згідно з ДБН «Інклюзивність будівель і споруд».

Крім цього, розглядається можливість збільшити в ресторанах, кафе та інших закладах харчування кількість санітарних жіночих кімнат, щоб унеможливити в них черги.

Переглянуть ДБН забезпеченості лікарняних палат туалетами та душовими

Проект нових ДБН щодо закладів охорони здоров'я пропонується внести низку важливих змін для підвищення комфорту пацієнтів у лікарняних палатах, зокрема, забезпеченості їх належною кількістю сучасних санітарних кімнат – туалетів та душових.

ДБН В.2.2-10-2001 “Будинки і споруди. Заклади охорони здоров'я” поширюються на проектування нових і реконструкцію існуючих будинків і споруд усіх типів закладів охорони здоров'я незалежно від їх відомчого підпорядкування і форм власності, а також приміщень медичного призначення, вбудованих чи таких, що входять до складу інших типів будинків.

У проекті нових ДБН пропонується переглянути вимоги щодо:

 • Місткості лікарняних палат – як звичайних, так і для батьків з дітьми або мам та новонароджених;
 • Комфорту в палатах та забезпеченості їх санітарними кімнатами;
 • Спеціального обладнання для палат;
 • Інклюзивності медичних закладів;
 • Проектування службових приміщень для персоналу;
 • Влаштування публічного простору лікарень: вимоги до проектування холів, рецепції, приймального відділення, кафе, аптеки, місць для дитячих візків, зони очікування;
 • Рекуперації та вентиляції тощо.

Проект нових ДБН розробляється за активної участі Міністерства охорони здоров'я України, фахівців галузі, експертів та громадськості.

Інформація підготовлена за інформацією сайту Мінрегіобуду

схожi новини

Новини
За останній місяця цього року до використання нашої платформи долучилися нові приватні компанії, що вже успішно проводять свої закупівлі
Новини
Уряд затвердив Порядок проведення електронних аукціонів для продажу об’єктів великої приватизації в системі Прозорро.Продажі. У статті розповіли коротко про те, як буде проходити аукціон
Новини
Уряд вніс зміни до Постанови № 1178, яка затверджує Особливості здійснення публічних закупівель. Що це за зміни, прокоментували у статті