Назад до каталогу статей
Корисні статті

ЩО НОВОГО ЗАПРОВАДЖУЮТЬ ЗМІНИ В ОБОРОННИХ ЗАКУПІВЛЯХ

28 Лютого 2023

Нові зміни в оборонних закупівлях - обов’язок замовників звітувати у Prozorro про ціни, за якими купують товари для військових та дотримати прозорості. Що саме зміниться розповіли у замітці

Парламент прийняв в другому читанні та в цілому Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про оборонні закупівлі» щодо запровадження прозорості в оборонних закупівлях (крім відомостей про закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні» (законопроєкт № 8381).  

У прийнятому Законі встановили вимоги до здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, серед яких необхідність оприлюднення в Прозорро:

 1. оголошення про закупівлю,
 2. звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель,
 3. повідомлення про внесення змін до істотних умов такого договору.

Звітування в оборонних закупівлях

Зміни передбачають звітуванні у системі Prozorro про оборонні закупівлі. Так закупівельники у сфері оборони публікуватимуть у Прозоро ціни, за якими закуповують товари для військових та інші товари і послуги для забезпечення ЗСУ.

У звіті про договір про оборонну закупівлю, укладений без системи Прозорро, на суми,  вище порогів, зокрема, будуть зазначати:

 • назву предмета закупівлі (із зазначенням одиниці виміру щодо товарів);
 • ціну за одиницю товару, ціну робіт, послуг.

А для закупівель послуг із забезпечення комплектами продуктів, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування військових частин зазначатимуть також відомості щодо вартості всіх складових цих послуг, зокрема:

 • окремі найменування харчових продуктів (товарів) із зазначенням ціни за одиницю харчового продукту;
 • та вартості окремих послуг.

У разі змін до істотних умов договору про оборонну закупівлю, укладеного без використання Прозорро, державний замовник оприлюднюватиме повідомлення про внесення змін до істотних умов договору.

Також в системі Prozorro з’явиться окремий модуль, який дасть змогу оборонним замовникам публікувати інформацію за одиницю продукції.

Закон передбачає обов’язок державних замовників забезпечити публікацію звітів про оборонні закупівлі, що не були опубліковані у період з 24 лютого 2022 року та станом на день набрання чинності цим Законом.

Запровадження визначальних принципів

Як визначають зміни, здійснення оборонних закупівель у час війни мають відповідати таким принципам як:

 • своєчасності та відповідності прийнятим рішенням, забезпечення потреб безпеки і оборони;
 • конкурентності;
 • ефективності використання коштів;
 • результативності;
 • відкритості та прозорості (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці);
 • запобігання корупції.

Система державного гарантування якості товарів, робіт і послуг оборонного призначення

Зауважимо також, що 24 лютого, Уряд затвердив план заходів з реалізації Концепції створення системи державного гарантування якості товарів, робіт і послуг оборонного призначення. Концепція створена на виконання Закону України «Про оборонні закупівлі» в частині застосування державного гарантування якості та створення умов для взаємного визнання державного гарантування якості з державами-членами та державами-партнерами НАТО.

У рамках військово-технічної допомоги для ЗСУ від держав-партнерів надходить велика кількість товарів оборонного призначення, які вироблені та випробувані із застосуванням натовських стандартів, зокрема стандартів серії AQAP. А діюча система, не враховує сучасні підходи, які застосовуються у провідних державах світу, зокрема, державах-членах НАТО.

Тому створення та запровадження в Україні системи, яка була б сумісною з аналогічними системами держав-партнерів, є вкрай важливою.

Серед заходів також - запровадження стандартів НАТО з якості та розроблення відповідних національних та військових стандартів і документів з питань аудиторської діяльності у сфері забезпечення якості, підготовка фахівців з питань державного гарантування якості.

Це дозволить якісно оцінити спроможності національних виробників і забезпечити виконання вимог державних контрактів, здійснювати оцінювання процесів забезпечення якості та виконання виробниками вимог державних замовників.

Реалізація Концепції дозволить забезпечити гнучкий підхід до контролю якості товарів, робіт і послуг оборонного призначення у разі, коли обсяг та способи такого контролю залежать від рівня ризиків, пов'язаних з їх закупівлею.

Інформація підготовлена із сайту КМУ та законопроєкту № 8381

Які ще останні зміни у публічних закупівлях, читайте у нашому коментарі.

Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Корисні статті
Надаємо відповіді на найпоширеніші запитання від замовників про закупівлі у воєнний час. Відповідаємо як застосовувати положення Особливостей про здійснення публічних закупівель на Е-Тендер
Корисні статті
Закупівля газу 2023 в електронному каталозі Прозорро Маркет. Відкриті торги на закупівлю газу та запит цін пропозицій
Корисні статті
Де взяти довідку про несудимість онлайн та безкоштовно. Алгоритм дій для отримання витягу про відсутність судимості, про це розповіли на сайті - E-tender.ua