Парламент прийняв в другому читанні та в цілому Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про оборонні закупівлі» щодо запровадження прозорості в оборонних закупівлях (крім відомостей про закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні» (законопроєкт № 8381).
У прийнятому Законі встановили вимоги до здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, серед яких необхідність оприлюднення в Прозорро:
- оголошення про закупівлю,
- звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель,
- повідомлення про внесення змін до істотних умов такого договору.
Звітування в оборонних закупівлях
Зміни передбачають звітуванні у системі Prozorro про оборонні закупівлі. Так закупівельники у сфері оборони публікуватимуть у Прозоро ціни, за якими закуповують товари для військових та інші товари і послуги для забезпечення ЗСУ.
У звіті про договір про оборонну закупівлю, укладений без системи Прозорро, на суми, вище порогів, зокрема, будуть зазначати:
- назву предмета закупівлі (із зазначенням одиниці виміру щодо товарів);
- ціну за одиницю товару, ціну робіт, послуг.
А для закупівель послуг із забезпечення комплектами продуктів, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування військових частин зазначатимуть також відомості щодо вартості всіх складових цих послуг, зокрема:
- окремі найменування харчових продуктів (товарів) із зазначенням ціни за одиницю харчового продукту;
- та вартості окремих послуг.
У разі змін до істотних умов договору про оборонну закупівлю, укладеного без використання Прозорро, державний замовник оприлюднюватиме повідомлення про внесення змін до істотних умов договору.
Також в системі Prozorro з’явиться окремий модуль, який дасть змогу оборонним замовникам публікувати інформацію за одиницю продукції.
Закон передбачає обов’язок державних замовників забезпечити публікацію звітів про оборонні закупівлі, що не були опубліковані у період з 24 лютого 2022 року та станом на день набрання чинності цим Законом.
Запровадження визначальних принципів
Як визначають зміни, здійснення оборонних закупівель у час війни мають відповідати таким принципам як:
- своєчасності та відповідності прийнятим рішенням, забезпечення потреб безпеки і оборони;
- конкурентності;
- ефективності використання коштів;
- результативності;
- відкритості та прозорості (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці);
- запобігання корупції.
Система державного гарантування якості товарів, робіт і послуг оборонного призначення
Зауважимо також, що 24 лютого, Уряд затвердив план заходів з реалізації Концепції створення системи державного гарантування якості товарів, робіт і послуг оборонного призначення. Концепція створена на виконання Закону України «Про оборонні закупівлі» в частині застосування державного гарантування якості та створення умов для взаємного визнання державного гарантування якості з державами-членами та державами-партнерами НАТО.
У рамках військово-технічної допомоги для ЗСУ від держав-партнерів надходить велика кількість товарів оборонного призначення, які вироблені та випробувані із застосуванням натовських стандартів, зокрема стандартів серії AQAP. А діюча система, не враховує сучасні підходи, які застосовуються у провідних державах світу, зокрема, державах-членах НАТО.
Тому створення та запровадження в Україні системи, яка була б сумісною з аналогічними системами держав-партнерів, є вкрай важливою.
Серед заходів також - запровадження стандартів НАТО з якості та розроблення відповідних національних та військових стандартів і документів з питань аудиторської діяльності у сфері забезпечення якості, підготовка фахівців з питань державного гарантування якості.
Це дозволить якісно оцінити спроможності національних виробників і забезпечити виконання вимог державних контрактів, здійснювати оцінювання процесів забезпечення якості та виконання виробниками вимог державних замовників.
Реалізація Концепції дозволить забезпечити гнучкий підхід до контролю якості товарів, робіт і послуг оборонного призначення у разі, коли обсяг та способи такого контролю залежать від рівня ризиків, пов'язаних з їх закупівлею.
Інформація підготовлена із сайту КМУ та законопроєкту № 8381
Які ще останні зміни у публічних закупівлях, читайте у нашому коментарі.