Назад до каталогу статей
Дайджест

Що робити боржникам банків, які ліквідуються?

31 Січня 2018

Або доля іпотеки у збанкрутілому банку та як все виправити?

Ви дізнались, що ваш банк-кредитор ліквідується і вирішили не сплачувати кошти за іпотечним кредитом? Або ще задовго до банкрутства перестали вносити платежі?

Позичальникам варто знати, що навіть у такому становищі банк не залишить без уваги боржників. Документи по кредиту не втрачають чинності, а право власності за кредитом найближчим часом банк вимушений продати на електронному аукціоні.

Навіть якщо зараз вам ніхто не телефонує і не вимагає повернути кошти, це лише справа часу. Пройде два-три місяці та повернення будуть вимагати в повному обсязі та, скоріш за все, не сам банк, а вже новий кредитор. А чому новий, розповімо далі.

Варто знати!

Якщо Вашим кредитором виступає банк стосовно якого почато ліквідаційну процедуру — Ваші обов’язки як позичальника за кредитним договором залишаються дійсними, а заставне майно банка зберігає свій статус до моменту повного виконання зобов’язань за договором.

Хто буде вимагати погашення боргу, якщо банк ліквідується?

Під час ліквідації, банк зобов’язаний продати всі активи — права вимоги кредитів та власне майно через електронну торгову систему ProZorro.Sale. Під час електронного аукціону ваш кредит може купити буквально будь-хто. Тому саме новий власник і буде вимагати повернення коштів.

Варто знати!

Законодавчу заборону придбання права вимоги за кредитним договором мають  сам позичальник та поручитель за договором, відповідно будь-які інші особи мають право придбати таке право вимоги

Чим небезпечний новий власник кредиту?

Тим, що ви не знаєте хто це буде. Оскільки, кредит може придбати будь-хто, окрім позичальника та поручителя, то новим власником може стати — фізична, юридична особа, фінансова установа тощо.

Чи залишаєтесь ви власником майна, якщо Ваш кредит продали?

Так, адже за результатами проведеного аукціону укладається угода про відступлення права вимоги за кредитним договором, а право власності зберігається за власником майна. Але далі новий кредитор має право в разі невиконання позичальником зобов'язання за договором одержати задоволення своїх вимог майном, яким забезпечено кредитну угоду.

Як можна дізнатись чи продають ваш або будь-який інший кредит?

За наступними посиланнями є перелік ліквідованих банків. Якщо ви знайшли свій банк серед збанкрутілих — можете звернутись до менеджерів електронного майданчика E-Tender.UA за телефоном +380673293940. Вся інформація Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а саме — реєстр активів та паспорти активів перебувають у публічному доступі та відкриті для ознайомлення.

Якщо ніхто не купив кредит на торгах – що далі?

Важливо, що на індивідуальний продаж право вимоги за окремим договором оголошується лише один раз, а потім банки формуватимуть так звані пули активів, тобто збірну нереалізованих кредитів. У такому випадку ваш кредит продаватимуть вже серед тисячі таких же в одному лоті з вартістю у декілька мільйонів гривень. Очевидно, що подібні пули лотів купуватимуть великі фінансові компанії. Нові власники зацікавлені отримати Ваше майно, або максимум від тих зобов’язань, що не були виконані стороною за договором.

За яку ціну можуть придбати кредит? 

За 20-30% від номінальної вартості.

Які є процедури продажу? 

На сьогодні діють дві моделі аукціонів з продажу активів банків — класичний та голландський аукціони. Від виду аукціону залежить та мінімальна вартість, за яку можуть придбати право вимоги. Наприклад, на класичному аукціоні, який відбувається у три раунди мінімально кредит може бути реалізований за 31% відносно номінальної (початкової) ціни, а на голландському аукціоні за 20%. Лише уявіть, кредит можуть придбати за 20%, а вимагати від позичальника виконання зобов’язань за договором у повному обсязі.

Реалізація кредиту відбувається в електронній системі через електронний майданчик E-Tender.UA. Ви також маєте можливість спостерігати за ходом аукціону. А як це відбувається — розкажуть наші менеджери.

Як погасити кредит та скільки це коштуватиме?

Звертайтесь за телефоном +380673293940 та менеджери E-Tender.UA (офыцыйного майданчика системи прозоро продажі) нададуть Вам інформацію про статус торгів.

Або переходьте за посиланням на офіційну інформацію від ФГВФО.

Для довідки!

  • E-Tender.UA — електронний майданчик-оператор торів, має річний досвід реалізації активів неплатоспроможних банків та акредитований Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.
  • ProZorro.Sale — це електронна система, через яку відбуваються торги активів ліквідованих банків.
  • Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) — установа, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
  • Загалом системою за 2017 рік було реалізовано майна на більш ніж 7 мільярдів гривень та проведено 125 тис. аукціонів, за участю 3,6 тис. – учасників, що прийшли на ці аукціони.

Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Дайджест
З початком воєнного стану законодавець обмежив проведення земельних торгів щодо передачі в оренду земель с/г призначення. Але 19 жовтня 2022 року ці зміни були скасовані та земельні ділянки всіх категорій відтепер передаються в оренду через електронні аукціони в Прозорро.Продажі та E-Tender.
Дайджест
На електронному майданчику E-Tender важливе технічне доопрацювання щодо публікації звітів без використання ЕСЗ
Дайджест
Команда E-Tender продовжує здійснювати доопрацювання електронної системи закупівель для компаній приватного сектора. Пропонуємо вам ознайомитися із добіркою останніх оновлень.