Назад до каталогу статей
Новини

ЩО ЗМІНИЛОСЯ У ЛОКАЛІЗАЦІЇ ВИРОБНИЦТВА У ЗАКУПІВЛЯХ В 2023 РОЦІ

09 Січня 2023

З початку 2023 були внесені зміни до Постанови № 1178, яка визначає особливості здійснення публічних закупівель. Поміж змін зокрема, й положення щодо локалізації виробництва. Окрім у 2023 діє новий ступень локалізації в публічних закупівлях. Про все це у статті

На початку січня відбулися ряд змін у закупівлях, зокрема й у положеннях, які визначають локалізацію на Прозорро. Проаналізуємо коротко, що мають врахувати нового замовники та учасники тендеру про локалізацію виробництва у 2023 році.

Ступінь локалізації виробництва у закупівлях 

З 01.01.2023 року мінімальний ступінь локалізації виробництва сягає 15%

Тобто, у 2023 році мінімально допустима частка місцевої (української) складової у пропонованих учасниками закупівель товарах, що підпадають під правила локалізації, має становити 15% собівартості. Так передбачено у пп. 1 п. 6-1 р. X Закону України «Про публічні закупівлі» (надалі – Закон про закупівлі). 

Нагадаємо, що у 14 липні 2022 року набули чинності відповідні зміни до Закону про закупівлі, якими і було введено поняття «ступінь локалізації виробництва». Відтоді його необхідно враховувати при проведенні певних тендерів.

Що таке локалізація на Прозорро, як працює локалізація на електронному майданчику E-Тендер, можете прочитати тут.                                                                                                           Того самого року, 4 серпня набрала чинності Постанова КМУ № 861 від 02.08.2022, яка затвердила такі два порядки:

  • підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів;
  • проведення моніторингу дотримання вимог щодо ступеня локалізації.

Початковий рівень локалізації становив 10 %. Саме такий відсоток застосовували у 2022 році. Законодавством передбачено, що він буде щороку збільшуватися на 5 % і, в результаті досягне 40 %.

Мінекономіки, як уповноважений орган, формує та веде перелік товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва. Такий перелік міністерство оприлюднює на своєму офіційному веб сайті та здійснює моніторинг дотримання вимог щодо ступеня локалізації виробництва предметів закупівлі, внесених до такого переліку товарів.

Таким чином, якщо вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 200 тисяч грнзамовник закуповує товари, визначених підпунктом 2 пункту 6-1 розділу Х Закону про закупівлі, виключно якщо їх ступінь локалізації виробництва дорівнює чи перевищує 15% у 2023 році.

Мінекономіки пропонує оголошувати закупівлю навіть тоді, коли за попереднім аналізом не знайшли потрібного товару у переліку товарів з підтвердженим ступенем локалізації. Адже під час подання тендерних пропозицій виробники можуть внести свій товар до переліку та взяти участь у закупівлі.

Зважте, що за рішенням КМУ різні товари з переліку можуть мати різне значення мінімально необхідного ступеня локалізації виробництва. Також врахуйте, що не до усіх товарів застосовують ступінь локалізації.

Нові випадки не застосування локалізації з тендерах

З 3 січня чинності набула Постанова КМУ «Про внесення змін до особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» від 30.12.2022 № 1495 (надалі – Постанова).

Поміж важливих нововведень, які вона внесла до Постанови КМУ № 1178, додала ще один випадок, коли замовники не застосовують положення пункту 61 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про закупівлі щодо локалізації – у разі здійснення закупівлі товару для потреб Збройних Сил, інших військових формувань, правоохоронних органів на їх запит з подальшою передачею таких товарів на облік  запитувача.

Також замовники не застосовують локалізацію у закупівлі обладнання, включеного до переліку товарів, які звільнені від оподаткування ПДВ, як визначає постанова КМУ «Про внесення змін до пункту 3 особ­ливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» від 11.11.2022 №1261.

Підсумовуємо питання локалізації в держзакупівлях:

  • Якщо відповідний товар, що за Законом про закупівлі відноситься до локалізованих, мав у 2022 році ступінь локалізації виробництва 10 %, то вже зараз має бути локалізованим щонайменше на 15%. Інакше замовник зобов’язаний буде такі товари не закуповувати.
  • З 3 січня замовники не застосовують ступінь локалізації у тендерах на закупівлю товарів для потреб ЗСУ та у закупівлі обладнання, які звільняють від оподаткування ПДВ.

! До уваги замовників: за допомогою інтерактивного інструменту «Локалізація-tool: помічник закупівельника», замовники можуть визначити, чи потрібно застосовувати вимоги щодо ступеню локалізації з урахуванням положень міжнародних договорів України.

! До уваги учасників: щоб додати товар до переліку локалізованих потрібно зайти електронний майдачник Е-Тендер і скористатись інструкцією, яка допоможе вам додати товар до Переліку. 

Якщо у вас залишилися запитання, телефонуйте за номером 0 800 30 77 55 (безкоштовно в межах України) або пишіть на e-mail support@e-tender.ua

Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Новини
В електронному каталозі Прозорро Маркет для замовників з'явиться можливість завантажувати проєкти договорів та використовувати готові шаблони договорів
Новини
В системі Прозорро.Продажі та E-Tender оголошені перші аукціони з продажу непрацюючих кредитів державного банку АБ “Укргазбанк”. Це продаж прав вимог за кредитними договорами, що забезпечені заставою (іпотекою), а придбати їх можуть лише фінансові установи.
Новини
До уваги замовників! Внесли зміни до Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну № 309. Прокоментували, що саме замовнику врахувати