Назад до каталогу статей
Стаття від експерта

Спрощені закупівлі. Погляд в майбутнє

24 Травня 2018

Серед нововведень, які планується внести в Закон України «Про публічні закупівлі» передбачається поява спрощеної процедури закупівлі

Олег Кушнір

13 квітня 2018 року Президент України визначив як невідкладний проект Закону про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та деяких інших законодавчих актів України.

Серед нововведень, які планується внести в Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII зі змінами (далі – Закон №922), передбачається поява спрощеної процедури закупівлі.

В проекті Закону сформульовано наступне визначення:

"251) спрощена закупівля – придбання замовником закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому частини першої статті 2 цього Закону"

Також, пропонується законотворцям доповнити Закон №922 статтею «111. Спрощені закупівлі».

Давайте спробуємо розібратися, що принесуть замовникам зміни!

Допорогові закупівлі = спрощені закупівлі!

Перш за все, після прийняття змін до Закону №922, замовникам слід дочекатись двох подій:

1) Розроблення Уповноваженим органом (Мінекономрозвитку) форм документів для спрощених закупівель;

2) Технічної реалізації таких форм на авторизованих електронних майданчиках.

         Після цього спрощені закупівлі стануть частиною повсякденного життя для кожного закупівельника в Україні.

         Тендерний комітет/Уповноважена особа і спрощені закупівлі

         Зміни до Закону передбачають, що обов’язок проводити спрощені закупівлі передається до тендерного комітету або Уповноваженої особи.

Таким чином, протокольним рішенням ТК або УО будуть затверджуватись:

  • документація спрощеної закупівлі та зміни до неї;
  • рішення про намір укласти договір про закупівлю;
  • рішення про відхилення пропозиції учасника;
  • рішення про відміну спрощеної процедури закупівлі.

         Відповідальність 

Оскільки проект Закону чітко врегульовує норми щодо здійснення закупівель від 50 тис. грн. до існуючих порогів, питання відповідальності стає доволі актуальним.

Так, стаття 164-14 КУпАП передбачає відповідальність за неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства.

Отже, у випадку порушень майбутніх норм Закону №922 щодо оприлюднення інформації щодо спрощених закупівель, службові (посадові), уповноважені особи замовників отримають шанс позбутись своїх особистих мінімум 11900 гривень.

Спрощені закупівлі і Казначейство

Проект Закону «радує» замовників торгів тим, що до визначення поняття «Договір про закупівлю» додається норма, яка прирівнює укладений договір за результатами спрощеної закупівлі до договору про закупівлю!

Які наслідки?

  • Для реєстрації договору, укладеного за результатами спрощеної процедури закупівлі, в органах Казначейства, замовникам потрібно буде пройти такий самий шлях, як і під час реєстрації договору про закупівлю за результатами проведеної процедури відкритих торгів або переговорної процедури. Казна, в свою чергу, змушена буде перевіряти наявність договору про закупівлю, річного плану закупівель та звіту про результати проведення спрощеної процедури закупівлі, які підтверджують проведення спрощеної процедури закупівлі, за результатами якої укладено договір про закупівлю

Чекаємо на нові «історії» від казначейств…

Договір про закупівлю

Рекомендую запам’ятати основні два застереження для замовників:

1) Зміни до істотних умов договору, укладеного за результатами спрощеної процедури закупівлю можна буде вносити лише в рамках ч.4 ст.36 Закону №922… Відповідно, зміни до такого договору та звіт про його виконання потрібно буде оприлюднювати в системі протягом трьох робочих днів згідно ст. 10 Закону №922;

2) Стаття 164-14 КУпАП  вказує на відповідальність за укладення з учасником, який став переможцем торгів, договору про закупівлю за цінами і обсягами, що не відповідають вимогам тендерної документації. Тобто, згадуємо правило «Ціна аукціону = ціна договору про закупівлю»!

Виключення 

Проект закону передбачає ряд виключень, які дозволять замовникам укладати прямі договори, але зі збереженням обов’язку оприлюднення звіту про укладений договір.

Всі виключення взяті із переговорної процедури закупівлі.

Проте, буде включена в Закон №922 можливість укласти договір «напряму», якщо є нагальна потреба у здійсненні закупівлі у зв'язку з об'єктивними обставинами, що унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення спрощеної закупівлі.

Єдине прохання до замовників: не зловживайте цією нормою! 

Підсумовуючи все сказане, можу запевнити, що страшно буде лише спочатку, а далі – все буде добре!

Читайте скоро: «Алгоритм проведення спрощеної процедури закупівлі»

Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Стаття від експерта
За наявності яких підстав законодавством дозволено правомірно вносити зміни до істотних умов договору про закупівлю. Як правильно зменшити обсяги закупівлі, змінити ціну за одиницю товару та продовжити строк дії договору, читайте у статті
Стаття від експерта
Як описати обставини непереборної сили в договорі про закупівлю на Прозорро. Які чотири нюанси підтвердження обставин непереборної сили. Коли заборонено укладати договір про закупівлю. Чи можна корегувати умови договору під час його укладення , пояснює E-Tender
Стаття від експерта
Строк дії договору є істотною умовою договору про закупівлю. І сторони договору мають розуміти, як правильно його сформувати . На що зважати при цьому, пояснив E-Tender