Назад до каталогу статей
Дайджест

Стратегічні закупівлі: як економити?

25 Квітня 2018

Тези виступу Сергія Довгаленко на зустрічі Клубу Закупівельників

Зустріч Клубу Закупівельників 24 квітня відбулась за участі експерта Сергія Довгаленко, почесного члена СIPS, директора з закупівель Etihad. Виступ спікера “Інструменти отримання і реалізації економії в стратегічних закупівлях” розкрив питання важелів впливу на економію, визначив джерела економії та поняття додаткової цінності.

Отже, основу управління економією компанії складають такі дії:  

 • Визначити і спланувати: принципи обліку економії, план економії по категорії, узгодити план економії;

 • Забезпечити економію — власне, користуватись інструментами;

 • Відстежити: скорегувати бюджет, відстежити економію.

Важелі впливу на економію

Для успіху закупівель важливі деякі не зовсім на перший погляд очевидні речі, як от довіра постачальника. Важливо йти на зустріч діловому партнеру та навіть шукати точки перетину інтересів, щоб мати додаткові переваги для компанії. Наприклад, якщо ви знайдете час на аналіз бізнес-процесів та виробництва постачальника, будете уважні та зможете надати вчасну та потрібну пораду щодо оптимізації ланцюжка постачання, то безперечно зможете претендувати на більш лояльні умови співпраці, знижку, тощо. Розуміти та спілкуватись з постачальником означає викинути зайве, а отже економити гроші партнеру та собі. Таким принципам роботи з постачальниками користуються наприклад, авто-виробники та компанія Apple. 

Провідні інструменти стратегічних закупівель: консолідація потреб, зниження циклу володіння та впровадження в цикл закупівель постачальників.

Джерела економії — та як реально економити

 • За рахунок історичної ціни - нижче, ніж в минулому році.

 • Ціна нижче, ніж запланована.

 • Зменшити специфікації - замовити менше, ніж спочатку планувалося без втрати продуктивності.

Як запобігти витратам?

Правильна відповідь — попередити їх! Запобігання витратам — м'яка економія, закупівельники мають тримати на контролі не тільки якість товару, але й зазделегідь закласти статті на такі витрати: 

 • 1-2% на швидку заміну товару. Не можна сказати, що це пряма економія, але ви заощадите час та зменшите невдоволення клієнтів.

 • Аванс для технічних фахівців, які до підписання договорів на поставку порівняють технічні вимоги до предмету закупівлі — технології, програмного забезпечення чи техніки до витрат. Справа в тому, що закупівельники ставлять питання до постачальників та внутрішнього замовника з фінансовим ухилом, щоб зробити бюджетну оцінку, але не технічну. Проте саме технічна характеристика ключова.

Довгострокова економія включає роботу закупівельника над умовами співпраці з постачальниками над довгостроковим контрактом, над збільшенням поставки, що   оптимізує грошовий поток, над збільшенням термінів оплати з 30 днів до 60 наприклад.

Інструменти розширеної стратегії закупівель

 • Умови оплати — чим більше платити потім, тим гірше для постачальника.

 • Спосіб оплати — знайти найбільш вигідний спосіб, щоб не переплачувати комісію.

 • Навчання — сертифікація фахівців від постачальників виходить практично безкоштовною.

 • Коригування ціни.

 • Витрати на відрядження.

 • Зберігання та розподіл.

 • Ремонт і повернення.

Кожен з пунктів дозволяє заощадити за рахунок ефективного розподілу ресурсів компанії.

Як створити додаткову цінність?

Прибуток відділу закупівель існує і монетизується коштом:

 • Обов’язків щодо прибутку.

 • Бартером.

 • Маркетинговим партнерством.

 • Комісією від продажу.

 • Соціальною відповідальністю.

Щоб оперувати важелями створення цінності компанія Ernst&Young рекомендує аналізувати потреби закупівель на етапах  реалізації, впровадження навіть на етапі ланцюга постачання. Сергій Довгаленко підсумував, що головне в пошуках механізмах економії визначити, як те, що ви впроваджуєте чи закуповуєте впливає на фінансову звітність.

схожi новини

Дайджест
Огляд новин з 18 – 24 травня. Новий лист Мінекономіки «Щодо визначення замовників». Хто вони – замовники за новою редакцією закону про закупівлі? Проєкт постанови щодо Prozorro Market. Що із державними закупівлями на карантині? Уряд доповнив перелік першочергових платежів, які здійснює Казначейство. Уряд затвердив план заходів щодо створення та запровадження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва. Продовжено та розширено список санкцій. Держрегулювання цін на деякі товари та товари протиепідемічного призначення. Етапи введення в дію закону про оренду державного та комунального майна. Готуємо вас до оренди державного та комунального майна: експертна допомога від Е-Тендер. Як бізнес продає свої активи в Прозорро.Продажі. Правила успішного тендера в комерційній системі закупівель.
Дайджест
Огляд новин з 12 – 17 травня. Важливі оновлення на майданчику E-Tender. Тендерний комітет чи уповноважена особа? Організація роботи замовника за чинним законом. Щодо ситуацій із останніми оновленнями у PROZORRO. Реєстрація на Prozorro. Користувачу про його перші кроки. 15 стипендій для підвищення кваліфікації у публічних закупівлях на сертифікаційній програмі «Менеджер із закупівель» від Центру вдосконалення закупівель КШЕ. Презентація від Прозорро про спрощені закупівлі від 50 тис. грн. Міжнародна діяльність у сфері публічних закупівель. Укрпошта виставила в Prozorro.Продажі перші 30 об’єктів з переліку непрофільних активів, вартістю 82,6 млн грн. Аукціони на карантині: як пандемія вплинула на доходи в Прозорро.Продажі. Співпраця ФГВФО та «ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ» у цифрах: 18 млрд грн від продажу активів банків-банкрутів. Англійський інтерфейс для іноземних постачальників на E-Tender для комерційних закупівель
Дайджест
Огляд новин з 04 – 11 травня. Спрощені закупівлі: етапи застосування, обов’язковість та винятки. Спрощені закупівлі: схема етапів проведення. Закупівлі, що не перевищують 50 тис. грн та актуальні відповіді про звіт. Тестування уповноваженої особи замовника: коли обов’язкове. Автоматичне формування звіту про результати проведення спрощеної закупівлі. Лист Мінекономіки про проведення спрощених закупівель. Київтранспарксервіс продає 17-ть паркувальних майданчиків у Києві. ТОП 10 головних змін в оренді державного та комунального майна. Чи можна вже проводити аукціони з оренди комунального майна? 60 тонн брухту чорного металу укрзалізниця пропонує в прозорро.продажі