Назад до каталогу статей
Корисні статті

ТЕНДЕРНА ДОКУМЕНТАЦІЯ: ЯКІ ОБОВ’ЯЗКОВІ ТА ЗАБОРОНЕНІ ВИМОГИ, ПОЯСНЮЄ E-TENDER.UA. частина 1

08 Лютого 2023

Що таке тендерна документація. Які вимоги передбачити до учасників та переможця. Які вимоги тендерної документації за Особливостями, які вимоги до учасник є дискримінаційними, пояснює Е-Тендер

З 19 жовтня почала діяти Постанова №1178, яка затвердила Особливості проведення публічних закупівель, а відтак внесла зміни до проведення тендерів. На період дії воєнного стану замовники проводять закупівлі відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» з урахуванням Особливостей.  

Особливості значно зменшили кількість процедур, тож замовники сьогодні мають можливість:

 • проводити процедуру відкритих торгів з особливостями;
 • закуповувати через електронний каталог;  
 • укладати договори про закупівлю без застосування системи Прозорро;  
 • проводити спрощену закупівлю за порядком, що встановлює Наказ ДП «Прозорро» від 20.10.2022 № 25.

Проводячи відкриті торги на ProZorro замовник має розробити тендерну документацію.

Спершу розберемо, що таке тендерна документація, навіщо вона потрібна, які вимоги замовник має визначити обов'язково, які має право на свій розсуд, а яких узагалі триматися подалі та чому.


Що таке тендерна документація

Саме тендерна документація є головним документом для проведення відкритих торгів з Особливостей. Від її правильно сформованих вимог буде залежати результат ваших торгів у Прозоро.

Формуєте тендерну документацію відповідно до вимог статті 22 Закону про закупівлі з урахуванням Особливостей. Відтак є ті умови, які маєте  передбачити обов'язково, є ті, які визначаєте на свій розсуд та ті, які заборонені Законом про закупівлю.

Тендерна документація для учасників торгів є свого роду інструкцією у закупівлю на яку вони орієнтуються. Оскільки тендерну документацію ви завантажуєте через електронний майданчик у систему Прозорро, вона є у вільному доступі, а відтак - під пильним оком учасників, контролюючих органів, та усіх, кому цікавий ваш тендер. Тож до її формування ви маєте підійти відповідально.


Примірна тендерна документація

Аби замовнику було легше у роботі, уповноважений орган ще у 2016 році затвердив  своїм наказом від 13.04.2016 №680 Примірну тендерну документацію.

На її основі ви можете сформувати власну тендерну документацію, врахувавши особливості своєї закупівлі, Особливості, затверджені Постановою № 1178 та інші нормативно-правових акти, які визначають окремі положення (вимоги) до вашого предема закупівлі.

Також Мінекономіки спільно з Антимонопольним комітетом України підготували Примірну тендерну документацію щодо здійснення закупівель послуг з організації харчування (код ДК 021:2015 55510000-8 послуги їдалень) в закладах освіти, яка містить приклади та рекомендації. Можете скачати її тут

Зверніть увагу, примірні тендерні документації не є обов'язковими для формування документації для процедури відкритих торгів, а служать лише прикладами.


Яку інформацію зазначають у тендерній документації

Детальний перелік інформації, яку повинна містити тендерна документація, передбачає стаття 22 Закону України “Про публічні закупівлі”. Відповідно до цієї статті, у тендерній документації замовник зазначає, зокрема:

 • один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 Закону про закупівлю;
 • підстави, за статтею 17 Закону про закупівлю;
 • інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством;
 • інформацію про необхідні технічні, якісні, кількісні характеристики предмета закупівлі, зокрема відповідну технічну специфікацію, та інформацію про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим вимогам у тендерній документації;
 • проєкт договору про закупівлю з обов’язковим зазначенням порядку змін його умов;
 • інформацію про мову, валюту тощо.

Які умови передбачити у проєкті договору про закупівлі пояснили у статті.

Деяка інформація зі статті 22 Закону про закупівлі є обов'язкова,  інша - ні. У цій статті ми систематизували та проілюстрували для вас вимоги, які є обов'язкові, які ви маєте право визначати та ті, які заборонені Законом про закупівлі. 


Вимоги до тендерної документації

1. Які вимоги у тендерній документації маєте передбачити обов'язково

У тендерній документації обов'язково описуєте предмет закупівлі, його якісні, кількісні та технічні характеристики. Визначаєте критерії оцінки  - обов’язково ціну, а інші  - за своїм бажанням.

Маєте чітко зазначити вимоги до технічних та функціональних характеристик свого предмета закупівлі, вказати ДСТУ, ТУ, яким  має відповідати товар/роботи/послуги, які закуповуєте.

Ви маєте описати порядок підготовки та подачі учасниками тендерної пропозиції (перелік документів, необхідних для участі в даному тендері відповідно до Закону та Особливостей.

Обов’язково визначайте  інформацію, що приймаєте або не приймаєте до розгляду тендерну пропозицію, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, яку визначили в оголошенні.

ВАЖЛИВО

Цю вимогу ввела Постанова №1178. Якщо приймаєте таку тендерну пропозицію, то вкажіть прийнятний відсоток перевищення ціни тендерної пропозиції учасника над очікуваною вартістю предмета закупівлі, яку визначили в оголошенні.

Наприклад, якщо закуповуєте роботи чи послуги, зазначайте вимогу до учасника зазначити у тендерній пропозиції інформацію (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб’єкта господарювання, якого він планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20% вартості договору про закупівлю. Визначаєте самостійно, які саме документами учасник має підтвердити свою відповідність таким вимогам.

2. Які вимоги не можете встановити в тендерній документації

Конкретна марка чи виробник 
Не визначайте у технічній специфікації посилання на конкретні марку чи виробника або на конкретний процес, чи на торгові марки, патенти, типи або конкретне місце походження чи спосіб виробництва. Якщо таке посилання необхідне, пишіть вираз «або еквівалент» та обґрунтовуйте необхідність такого зазначення.  
ч. 4 ст. 23 Закону про закупівлі
Публічна інформація, що є у відкритих джерелах 
Не вимагайте документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації» та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в системі Прозорро. 
ч. 5 ст. 17 та ч. 4 ст. 22 Закону про закупівлі
Засвідчення документів учасниками 
Не вимагайте в тендерній документації засвідчити матеріали, які учасник подає у складі тендерної пропозиції, печаткою та підписом уповноваженої особи, якщо такі документи, надані у формі електронного документа через Прозоро із накладанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, згідно із Законом України «Про електронні довірчі послуги».
ч. 5 ст. 22 Закон про закупівлю 
Вимоги національних стандартів до відповідних предметів закупівлі
Дотримуйтеся вимоги національних стандартів для таких предметів закупівлі, як: 
 
 • електрична енергія; 

 • тверде паливо; 

 • бензин; 

 • дизельне пальне; 

 • природний газ; 

 • газ скраплений для автомобільного транспорту; 

 • газ скраплений для комунально-побутового споживання та промислових цілей.

Не встановлюйте до цих предметів закупівлі кваліфікаційних критеріїв, за пунктами 1 і 2 частини 2 статті 16 Закону про закупівлю.

п. 29 Особливостей 
Обмеження конкуренції
Не визначайте у своїй тендерній документації вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
ч. 4 ст. 22 Закону про закупівлі 

3. Які вимоги має право визначати у тендерній документації

Замовник може в своїй тендерній документації на власний розсуд визначати:

 • опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких учасники можуть подати свою тендерну документацію;
 • правила зазначення в договорі про закупівлю грошового еквівалента в національній чи іноземній валюті за офіційним курсом, установленим НБУ.
 • інформацію про:

- маркування,

- протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі вимогам, які встановив замовник;

 • надання забезпечення тендерної забезпечення (розмір та умови);
 • умови про забезпечення виконання договору про закупівлю (розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення);
 • у технічній специфікації:

- інформацію про передачу прав інтелектуальної власності на предмет закупівлі;

- посилатися на стандартні характеристики, технічні регламенти та умови, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов’язані з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними, іншими спільними технічними європейськими нормами, іншими технічними еталонними системами, визнаними європейськими органами зі стандартизації або національними стандартами, нормами та правилами. У такому разі до кожного посилання додавайте вираз "або еквівалент".

Зауважимо, що у разі визначення таких вимоги у тендерній закупівлі вони є обов'язкові до виконання учасниками.

4. Які вимоги можуть розцінюватися як дискримінаційні

Коли формуєте проєкт своєї тендерної документації, уникайте вимог, які можуть вважатися дискримінаційними.

Дискримінаційними умовами є вимоги замовника до учасників тендера або до предмета закупівлі, які є надмірними або занадто деталізованими у порівнянні з тими, які висувають зазвичай та є об'єктивно необхідними для успішного виконання договору про закупівлю. Контролюючі органи детально вивчають заявлені замовником вимоги в тендерній документації й аналізують, наскільки характеристики предмета закупівлі є специфічними чи спеціальними у порівнянні з іншими.

НА ПРАКТИЦІ

В оголошенні про закупівлі замовник вимагає від компанії-постачальника зобов’язання доставити 3 400 000 літрів питної бутильованої води на територію замовника у м. Київ, а згодом за власний кошт здійснити доставку у різні регіони України. При цьому, у м. Київ мало залишитися лише 50 000 літрів води. Дискримінаційний характер такої вимоги полягає у тому, що таку поставку економічно вигідно виконувати лише компаніям, розташованим безпосередньо у Києві (із Настанови “Щодо здійснення уповноваженим аналізу контрагентів у публічних закупівлях”).

Не ускладнюйте умови своїх закупівель і не вимагайте від учасників зайвої інформації, яка за своєю суттю не впливає на зміст тендерної пропозиції.

Виважено та з дотриманням законодавства формуйте свої вимоги до предмета закупівлі та потенційних учасників, уникайте встановлення надмірних вимог, що ускладнюють участь у тендері та штучно обмежують коло потенційних учасників. Окрім того, дискримінаційні вимоги є однією із підстав оскарження учасником вашого тендеру до Комісії з розгляду скарг АМКУ.

Читайте також наші статті:

Якщо у вас залишилися запитання, телефонуйте за номером 0 800 30 77 55 (безкоштовно в межах України) або пишіть на e-mail support@e-tender.ua

Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Корисні статті
Надаємо відповіді на найпоширеніші запитання від замовників про закупівлі у воєнний час. Відповідаємо як застосовувати положення Особливостей про здійснення публічних закупівель на Е-Тендер
Корисні статті
Закупівля газу 2023 в електронному каталозі Прозорро Маркет. Відкриті торги на закупівлю газу та запит цін пропозицій
Корисні статті
Де взяти довідку про несудимість онлайн та безкоштовно. Алгоритм дій для отримання витягу про відсутність судимості, про це розповіли на сайті - E-tender.ua