Життя поступово все далі й далі переходить у віртуальний світ, а наші роботи та професії – в онлайн існування. І наразі ситуація, що склалася у світі, зокрема, й карантин, прискорили цей процес. Та у державних тендерах це почалося ще за довго до останніх подій. Вже 5-й рік, як публічні закупівлі повністю існують в електронній системі – ProZorro (Прозорро). І в електронних закупівлях є дещо свої моменти і щодо засвідчення документів у складі тендерних пропозицій електронним підписом та подачі документів електронно. Про це ми детально і поговоримо далі у статті.
У багатьох учасників публічних закупівель, особливо у новачків, вникають запитання щодо обов'язковості накладення ЕЦП (КЕП) на документи, які вони подають у складі своїх тендерних пропозицій.
Окрім того, для учасників публічних закупівель доречно зауважити, що однією із підстав для відхилення замовником тендерної пропозиції учасника є саме не накладення електронно- цифрового підпису на документах пропозиції, як того вимагав замовник.
Так, у разі, коли замовник у тендерній документації передбачив підписання документів тендерної пропозиції ЕЦП, то учасник має додатково накласти такий електронний цифровий підпис.
У протилежному випадку, відсутність ЕЦП на документах, які вимагав у тендерній документації замовник може бути розцінена як невідповідність умовам документації.
І таке рішення замовника про ваше відхилення підтримає й АМКУ. Оскільки на думку органу замовник має право визначити у тендерній документації вимоги щодо ЕЦП. Зокрема, необхідність його накладення на документи, які будуть в складі пропозиції.
Та, у разі, коли замовник вашу пропозицію відхилить на такій підставі, а вимоги про накладення ЕЦП у його документації, не буде, тоді АМКУ розцінить таке рішення замовника – як неправомірне.
Що говорить про накладення ЕЦП закон про публічні закупівлі?
Закон про публічні закупівлі у чинній редакції передбачає, що під час використання електронної системи закупівель Прозоро з метою подання тендерних пропозицій та їх оцінки, документи та дані створюють та подають з урахуванням вимог законів:
- Про електронні довірчі послуги;
- Про електронні документи та електронний документообіг.
Та законодавство про публічні закупівлі не встановлює обов’язкових вимог щодо накладення ЕЦП на тендерну пропозицію. Учасник буде зобов’язаний це зробити, як зазначили вище, у випадку, коли про це є вимогою замовника у документації. Та це не стосується вас, якщо ви – нерезидент України, така вимога щодо вас, буде – дискримінаційною.
Що із законами, які визначають поняття електронних підписів?
Наразі діє закон «Про електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 № 2155-VIII, набрав він чинності 07.11.2018-го. І відповідно до його норм, до 07.11.2020-го ЕЦП прирівнюють до КЕП, тобто можна використовувати у якості КЕП.
Також зауважимо, КЕП має таку ж юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису.
На сьогодні також немає нормативних документів, які б визначали вимоги щодо накладення ЕЦП (КЕП) учасниками на тендерні пропозиції. Тому учасник має уважно читати вимоги замовника щодо цього.
ЕЦП – обов’язковий реквізит електронного документа
Так, під час використання прозоро з метою подання тендерних пропозицій та їхньої оцінки документи та дані створюють та подають з урахуванням вимог законів, які згадали вище. У свою чергу, оригінал електронного документа – електронний примірник документа з обов’язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису. І такі документи, які створює учасник обов’язково мають мати з-поміж усіх обов’язкових реквізитів й підпис електронного документа.
Тож документи, які учасник готує та подає в складі тендерної пропозиції, вважаються оригіналом електронного документа у разі наявності обов’язкових реквізитів, зокрема, ЕЦП/КЕП.
Також учаснику варто пам’ятати й про те, що у разі оскарження процедур закупівель чи рішення замовника, скаргу скаржник подає у вигляді електронного документа і, відповідно, накладає ЕЦП (КЕП) на скаргу.
Акредитовані центри сертифікації ключів (АЦСК), які підтримує майданчик E-Tender.ua
На майданчику Е-Тендер підтримуються такі АЦСК:
1. Акредитований центр сертифікації ключів ІДД ДФС;
2. АЦСК органів юстиції України;
3. ЦСК Укрзалізниці;
4. Регіональний ЦСК Дніпропетровської області;
5. АЦСК «MASTERKEY» ТОВ «АРТ-МАСТЕР»;
6. АЦСК ТОВ «КС»;
7. АЦСК ДП «УСС»;
8. АЦСК Публічного акціонерного товариства «УкрСиббанк»;
9. АЦСК ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК»;
10. Акредитований центр сертифікації ключів Збройних Сил;
11. АЦСК ТОВ «Центр сертифікації ключів «Україна»;
12. ТОВ «Український сертифікаційний центр»;
13. АЦСК Державної казначейської служби України;
14. АЦСК «eSign» ТОВ «Алтерсайн».
15. АЦСК МВС України
Які поради учаснику щодо накладення ЕЦП (КЕП)?
- Дотримуйтеся тих вимог щодо накладення ЕЦП, які замовник визначив у документації.
- Якщо ви – учасник нерезидент, тоді вимога замовника щодо надання документів із ЕЦП – неправомірна. Ви можете її оскаржувати до АМКУ.
Якщо залишилися запитання, звертайтеся до наших менеджерів.
З повагою команда E-Tender!