Назад до каталогу статей
Корисні статті

ТЕНДЕРНА ПРОПОЗИЦІЯ ТА ЕЛЕКТРОННИЙ ПІДПИС: ЩО СЛІД ВРАХУВАТИ УЧАСНИКУ?

28 Травня 2020

В електронних закупівлях є дещо свої моменти щодо засвідчення документів у складі тендерних пропозицій електронним підписом та подачі документів електронно. Про це ми детально і поговоримо далі у статті

Життя поступово все далі й далі переходить у віртуальний світ, а наші роботи та професії – в онлайн існування. І наразі ситуація, що склалася у світі, зокрема, й карантин, прискорили цей процес. Та у державних тендерах це почалося ще за довго до останніх подій. Вже 5-й рік, як публічні закупівлі повністю існують в електронній системі – ProZorro (Прозорро). І в електронних закупівлях є дещо свої моменти і щодо засвідчення документів у складі тендерних пропозицій електронним підписом та подачі документів електронно. Про це ми детально і поговоримо далі у статті.

У багатьох учасників публічних закупівель, особливо у новачків, вникають запитання щодо обов'язковості накладення ЕЦП (КЕП) на документи, які вони подають у складі своїх тендерних пропозицій. 

Окрім того, для учасників публічних закупівель доречно зауважити, що однією із  підстав для відхилення замовником тендерної пропозиції учасника є саме не накладення електронно- цифрового підпису на документах пропозиції, як того вимагав замовник.

Так, у разі, коли замовник у тендерній документації передбачив підписання документів тендерної пропозиції ЕЦП, то учасник має додатково накласти такий електронний цифровий підпис.

У протилежному випадку, відсутність ЕЦП на документах, які вимагав у тендерній документації замовник може бути розцінена як невідповідність умовам документації.

І таке рішення замовника про ваше відхилення підтримає й АМКУ. Оскільки на думку органу замовник має право визначити у тендерній документації вимоги щодо ЕЦП. Зокрема, необхідність його накладення на документи, які будуть в складі пропозиції.

Та, у разі, коли замовник вашу пропозицію відхилить на такій підставі, а вимоги про накладення ЕЦП у його документації, не буде, тоді АМКУ розцінить таке рішення замовника – як неправомірне.

Що говорить про накладення ЕЦП закон про публічні закупівлі?

Закон про публічні закупівлі у чинній редакції передбачає, що під час використання електронної системи закупівель Прозоро з метою подання тендерних пропозицій та їх оцінки, документи та дані створюють та подають з урахуванням вимог законів:

  • Про електронні довірчі послуги;
  • Про електронні документи та електронний документообіг.

Та законодавство про публічні закупівлі не встановлює обов’язкових вимог щодо накладення ЕЦП на тендерну пропозицію. Учасник буде зобов’язаний це зробити, як зазначили вище, у випадку, коли про це є вимогою замовника у документації. Та це не стосується вас, якщо ви – нерезидент України, така вимога щодо вас, буде – дискримінаційною.

Що із законами, які визначають поняття електронних підписів?

Наразі діє закон «Про електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 № 2155-VIII, набрав він чинності 07.11.2018-го. І відповідно до його норм, до 07.11.2020-го ЕЦП прирівнюють до КЕП, тобто можна використовувати у якості КЕП.

Також зауважимо, КЕП має таку ж юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису.

На сьогодні також немає нормативних документів, які б визначали вимоги щодо накладення ЕЦП (КЕП) учасниками на тендерні пропозиції. Тому учасник має уважно читати вимоги замовника щодо цього.

ЕЦП – обов’язковий реквізит електронного документа

Так, під час використання прозоро з метою подання тендерних пропозицій та їхньої оцінки документи та дані створюють та подають з урахуванням вимог законів, які згадали вище. У свою чергу, оригінал електронного документа – електронний примірник документа з обов’язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису. І такі документи, які створює учасник обов’язково мають мати з-поміж усіх обов’язкових реквізитів й підпис електронного документа.

Тож документи, які учасник готує та подає в складі тендерної пропозиції, вважаються оригіналом електронного документа у разі наявності обов’язкових реквізитів, зокрема, ЕЦП/КЕП.

Також учаснику варто пам’ятати й про те, що у разі оскарження процедур закупівель чи рішення замовника, скаргу скаржник подає у вигляді електронного документа і, відповідно, накладає ЕЦП (КЕП) на скаргу.

Акредитовані центри сертифікації ключів (АЦСК), які підтримує  майданчик E-Tender.ua

На майданчику Е-Тендер підтримуються такі АЦСК:

1. Акредитований центр сертифікації ключів ІДД ДФС;

2. АЦСК органів юстиції України;

3. ЦСК Укрзалізниці;

4. Регіональний ЦСК Дніпропетровської області;

5. АЦСК «MASTERKEY» ТОВ «АРТ-МАСТЕР»;

6. АЦСК ТОВ «КС»;

7. АЦСК ДП «УСС»;

8. АЦСК Публічного акціонерного товариства «УкрСиббанк»;

9. АЦСК ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК»;

10. Акредитований центр сертифікації ключів Збройних Сил;

11. АЦСК ТОВ «Центр сертифікації ключів «Україна»;

12. ТОВ «Український сертифікаційний центр»;

13. АЦСК Державної казначейської служби України;

14. АЦСК «eSign» ТОВ «Алтерсайн».

15. АЦСК МВС України

Які поради учаснику щодо накладення ЕЦП (КЕП)?

  • Дотримуйтеся тих вимог щодо накладення ЕЦП, які замовник визначив у документації.
  • Якщо ви – учасник нерезидент, тоді вимога замовника щодо надання документів із ЕЦП – неправомірна. Ви можете її оскаржувати до АМКУ.

Якщо залишилися запитання, звертайтеся до наших менеджерів.

З повагою команда E-Tender!

Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Корисні статті
В умовах повномасштабного вторгнення та знищення енергетичної інфраструктури країни замовники вимушені купувати джерела альтернативного живлення (генератори) для забезпечення стабільної роботи. Саме тому ми вирішили нагадати Вам про поняття ступеню локалізації виробництва та потребу його застосування.
Корисні статті
Цікавлять нові замовлення від держзамовників, але не хочеться займатися підготовкою тендерних документів? Тоді беріть участь у «Запиті ціни пропозицій»
Корисні статті
Скористайтеся перевагами запиту ціни пропозицій уже зараз