Назад до каталогу статей
Успіх клієнтів

УКРОБОРОНПРОМ КУПУЄ ГАЗ ЗА РАМКОВОЮ УГОДОЮ НА Е-ТЕNDER

11 Лютого 2021

ДК "Укроборонпром" протягом 2021 року буде централізовано закуповувати природний газ, використовуючи процедуру рамкової угоди на майданчику E-Tender. Завдяки цьому інструменту Концерн отримує надійних постачальників і конкурентну ціну на паливо. Вже проведено дві закупівлі у січні та лютому 2021 року. До кінця опалювального сезону плануємо проводити такі торги щомісяця.

Надія Бігун,

Директор із закупівель ДК Укроборонпром

Переваги використання рамкової угоди   

Рамкова угода – це інструмент у закупівлях, який надає нам як замовнику можливість обрати пул надійних постачальників. В тендерах, які будуть періодично оголошуватись, зможуть брати участь лише ті учасники, які пройшли кваліфікацію. Цей інструмент дозволить нам укладати договори поставки у стислі строки, оскільки всі кваліфіковані постачальники вже перевірені нами. Ми можемо запланувати та провести тендер буквально за 1 день, і обрати з пула постачальника, який запропонує найнижчу ціну. 

Як отримати найнижчу ціну на газ?

Річна потреба усіх підприємств ДК “Укроборонпром” в газі складає понад 60 млн кубічних метрів. Концерн витрачає на нього приблизно 300 млн грн. на рік.

Для нас зазначена категорія є вкрай важливою, оскільки ми, перш за все, використовуємо газ у виробничих цілях.

Тож, плануючи централізовану закупівлю газу, нам потрібно передусім  забезпечити безперервне його постачання, але при цьому отримати оптимальну ціну. Основне питання, на яке ми мали знайти відповідь – як на динамічному ринку, де ціна весь час змінюється, отримати надійного постачальника за найнижчою ціною?

У першу чергу ми розглядали такий сценарій: застосувати формульний підхід до визначення вартості газу та укласти довгострокову угоду (наприклад, на рік) з перевіреним постачальником. Але залишається питання, який індикатив для розрахунку ціни за формулою застосовувати? Шукаючи відповідь на це питання, ми проаналізували ціни на паливо на міжнародних хабах (мал. 1), Українській енергетичній біржі та ціни, які постачальники пропонують на відкритих аукціонах.

 мал.1 Коливання ціни на газ на міжнародних хабах  

З'ясувалось, що хоча залежність від імпорту існує, проте ціни на внутрішньому і зовнішньому ринках можуть суттєво відрізнятися (мал.2). 

мал.2 Динаміка цін на газ березень-грудень 2020

Джерело: дослідження ДК “Укроборонпром”

Україна має власний видобуток, який в різні періоди може складати біля 30% від обсягів споживання. Також на вартість газу суттєво впливають потужні газосховища, що розташовані в Україні. Паливо з газосховищ постачальники можуть купувати у “низький” сезон. Водночас ціни аукціонів виключно на Українській енергетичній біржі (мал. 3) також не можуть в повній мірі відображати динаміку цін на ринку, через те, що лише невелика частина угод укладається через цю біржу, і одна велика угода може суттєво спотворити результати аналітики.

мал.3 Коливання ціни на Українській енергетичній біржі

За результатами досліджень, ми прийшли до висновку, що довгостроковий контракт з одним постачальником на основі формульного підходу не забезпечить найнижчої ціни на ресурс.

Інший сценарій, який відпрацювали в Укроборонпромі – проведення щомісячних тендерів, аби мати актуальну ціну. Але служба закупівель Концерну зіштовхнулася з тим, що постачальники могли дати розрахунок ціни лише наприкінці місяця, тобто провести тендер заздалегідь не можна, а значить у разі відмови переможця тендеру від укладання договору був вкрай високий ризик, що ми можемо залишитися без газу. Таким чином, існував великий ризик, що не вдасться здійснити закупівлю за актуальною ціною. Або не отримати актуальну ціну (якщо купувати заздалегідь), або не отримати газ (якщо постачальник «заторгується» в тендері і відмовиться від укладання договору).

Врешті-решт ми зупинились на інструменті “Рамкова угода” на майданчику Е-Тендер. Це абсолютно прозора процедура, яка забезпечує дотримання принципу “всі бачать все”. Водночас ми можемо отримати найнижчу ціну на газ, завдяки конкуренції між постачальниками та дуже коротким строкам на організацію аукціону між ними. 

Віталій Діхтяр, СЕО E-Tender:

“Укроборонпром – це група компаній, від яких залежить обороноздатність нашої країни. Укладання угоди про співпрацю з Концерном – велика відповідальність для Е-Тендер.

Переконані, що використання інструменту “рамкова угода” зробить закупівлі газу Укроборонпромом більш ефективними.

Наш майданчик співпрацює з найбільшими постачальниками газу в Україні. Ми своєчасно поінформували потенційних учасників про кваліфікаційний відбір та, на спеціальній зустрічі, презентували наш інструмент. Це важлива частина нашої роботи, яка сприяє успішному проведенню торгів”.


Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Успіх клієнтів
Вже майже рік триває співпраця між електронним майданчиком E-Tender та Торгово-виробничою компанією "Львівхолод". Саме наша команда допомогла підприємству автоматизувати закупівельні процеси. На сьогоднішній день "Львівхолод" проводить більшість своїх закупівель на електронних тендерах. Це дозволяє компанії економити значну частину оборотних коштів. І спрямовувати їх на свій розвиток. Про це в інтерв'ю розповів директор департаменту закупівель для внутрішніх потреб ТВК "Львівхолод" Володимиром Лиско. Пишаємось тим, що команда E-Tender допомагає своїм клієнтам розвивати їх бізнес.
Успіх клієнтів
Досвід та думка про роль попозиційних торгів нашого користувача, компанії WOG.
Успіх клієнтів
З початку 2021 року один із найбільших виробників харчових продуктів в Україні використовує систему автоматизації закупівель і продажів E-Tender, щоб підвищити ефективність своїх бізнес-процесів.