Назад до каталогу статей
Стаття від експерта

Вартість життєвого циклу товару – новий критерій оцінки закупівель в Prozorro

31 Травня 2021

З травня 2021 року замовники в системі Prozorro можуть проводити закупівлі товарів, робіт та послуг, застосовуючи новий критерій оцінки тендерних пропозицій - «вартість життєвого циклу».

Єлизавета Штупун, керівник консультаційного центру підтримки користувачів E-Tender

Що таке вартість життєвого циклу товару 

Вартість життєвого циклу  - це сукупність вартості предмета закупівлі (або  його частини) та витрат замовника, які він нестиме під час використання, обслуговування та припинення використання предмета закупівлі.

Коли замовник застосовує критерій оцінки вартості життєвого циклу, він  може вимагати від постачальника оцінки витрат, які пов’язані з:

1) використанням, зокрема споживанням енергії та інших ресурсів;

2) технічним обслуговуванням;

3) збором та утилізацією;

4) зменшенням впливу на навколишнє середовище, у разі якщо грошова вартість екологічних чинників може бути визначена (вплив викидів парникових газів, забруднюючих речовин тощо).

Замовник в оголошенні закупівлі може вказати не всі ці види витрат, а лише кілька з них. На майданчику Е-Тender (мал.1) замовник, при публікації оголошення, може зазначити в критеріях, що учаснику потрібно надати документ (довідку) або заяву (заповнити електронне поле) або просте погодження (вказати витрати).

мал. 1

В свою чергу, учасник аукціону, при поданні пропозиції, вказує інформацію щодо вартості параметру життєвого циклу (приклад на мал.2).

мал.2


Особливості розрахунку «вартості життєвого циклу»

Вартість життєвого циклу розраховується за методикою, яка наводиться у тендерній документації.  Окрім ціни на товар та оцінки вартості життєвого цикла, замовник може встановлювати й інші критерії оцінки пропозиції (умови оплати, гарантійні зобов'язання тощо). Але питома вага вартості життєвого циклу не може бути нижчою ніж 70 відсотків, крім випадків застосування процедури конкурентного діалогу.

Відповідно до ст.22 Закону України  «Про публічні закупівлі», методика оцінки тендерних пропозицій повинна містити опис усіх складових вартісних елементів та перелік документів і інформації, які повинні надати учасники для підтвердження вартості складових елементів життєвого циклу.

У разі необхідності дисконтування витрат життєвого циклу майбутніх періодів, замовник може використовувати поточну облікову ставку Національного банку України.

Вартість життєвого циклу може рахуватися, як сума всіх витрат життєвого циклу, або як сума всіх витрат життєвого циклу, поділена на розрахункову одиницю експлуатації предмета закупівлі.

Ціна на аукціоні та укладання договору

Аукціон буде проходити по ціні з урахуванням вартості життєвого циклу - спостерігачі та замовник будуть бачити сам таку ціну. Постачальники під час торгів зможуть змінювати лише ціну товару, а витрати по життєвому циклу будуть лишатись незмінними.

Важливий нюанс стосується укладання договору між переможцем та замовником - сума договору буде складатися з ціни товару та витрат, пов’язаних з його придбанням. Усі послуги пов’язані з вартістю життєвого циклу предмета закупівлі можуть зазначатись в договорі за бажанням замовника.

Якщо потрібна консультація щодо участі у публічних закупівлях на майданчику Е-Тендер, звертайтеся до наших менеджерів:

тел.: 0 800 30 77 55 (безкоштовно в межах України),

 e-mail: support@e-tender.ua


Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Стаття від експерта
Детально про терміни на подання звернень та відповіді на них для різних закупівельних процедур в системі Прозорро
Стаття від експерта
Чому гальмуються реформи на ринку необробленої деревини з обсягом продажів близько 12 млрд гривень на рік?
Стаття від експерта
З 17 серпня 2021 року замовники можуть зазначати в системі Prozorro «ціну за одиницю товару». Навіщо потрібен цей показник і як реалізовано функціонал на Е-Тендер, читайте у статті