Назад до каталогу статей
Корисні статті

ВЕЛИКА ПРИВАТИЗАЦІЯ 2020: ПРАВИЛА ПРОДАЖУ, ЕЛЕКТРОННИХ АУКЦІОНІВ ТА НОВІ ОБ’ЄКТИ

29 Січня 2020

Що таке об’єкт великої приватизації, що передбачає сама приватизація та які державні підприємства-гіганти, планують виставити на продаж у 2020-му. Про все це – у статті

Вже третій рік в Україні йде електронна приватизація державного та комунального майна. Так, у лютому, саме 2018-го, ухвалили закон, який спростив і запустив процес продажу такого майна. І основні правила проведення електронних аукціонів та великої приватизації, зокрема, передбачені саме у законі «Про приватизацію державного і комунального майна».

Головним у цьому питанні є те, що наразі велику приватизацію не проводять в системі Прозорро.Продажі, яка б передбачала відкритість, вільний доступ і якісного інвестора.

Переваги продажу через майданчики Прозорро.Продажі системи вже підтвердилося світовим визначення. Ось, наприклад, система отримала міжнародне визнання у 2017 в рамках конкурсу CitiT4I – Challenge, де стала проєктом одним із кращих антикорупційних стартапів світу. У 2018-му також проєкт Прозоро.Продажі отримав антикорупційну нагороду від C5 Accelerate та USA Institute of Peace в рамках конкурсу «The Shield in the Cloud Innovation Challenge».

Що відносять до об’єктів великої приватизації?

У згаданому законі є поділ на об’єкти малої та великої приватизації. Так, до об’єктів великої приватизації віднесли єдині майнові комплекси державних підприємств та пакети акцій або часток суб’єктів господарювання, у статутному капіталі яких 50% і більше, належить державі та вартість активів яких, згідно з даними фінансової звітності за останній рік, перевищує 250 млн грн або встановлена у такому розмірі незалежною оцінкою.

Хто визначає такі об’єкти?

Приватизацію згаданих об’єктів розпочинають із затвердження їх переліків та опублікування. Щодо списку об’єктів великої приватизації, то їх затверджує Уряд за поданням Фонду державного майна. На відміну від малої, де їх формує тільки Держфонд. Якщо йдеться про об’єкти комунальної власності, то їх визначають місцеві ради. Такий перелік об’єктів, що підлягає приватизації, розміщують на сайті Держфондмайна.

Які об’єкти великої приватизації заплановані до продажу у 2020-му?

І, як повідомили, у 2020-му Уряд планує виставити на продаж майже 300 держкомпаній. І це складає близько 12-ту частину всіх активів, які зараз є у державі.

Серед об'єктів, які запланували продати, є п’ять об’єктів великої приватизації — вартість кожного більше 250 млн грн.

У списку на велику приватизацію опинилися такі, зокрема, гіганти:

  • Об’єднана гірничо-хімічна компанія,
  • Гірничо-металургійний завод на Січеславщині,
  • Одеський припортовий завод,
  • Київський Президент Готель,
  • Харківський завод Електроважмаш.

Про аукціони в системі Прозорро.Продажі

Малу Приватизацію об’єктів проводять на електронних аукціонах у системі Прозоро.Продажі:

• з умовами;

• без умов;

• зі зниженням стартової ціни;

• за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій;

• за методом вивчення цінових пропозицій;

• шляхом викупу.

Електронні майданчики системи прозоро – головні надавачі доступу до неї

Учасник та організатор мають бути зареєстровані на електронному майданчику системи Прозорро.Продажі. Важливо знати, що такі майданчики обов’язково мають бути авторизованими. Майданчик Е-Тендер є акредитованим у системі та офіційно надає доступ користувачам до аукціону та його організації.

На сьогодні, на майданчику можете переглянути список типу категорій продажів.

Окрім доступу, майданчик також підтримує користувача у всіх питаннях щодо аукціонів і питань приватизації. Так, ми допомагаємо від моменту реєстрації на майданчику до моменту укладення договору із продавцем. 

Тарифи майданчика для організатора і учасника 

Для організаторів торгів послуги майданчику безкоштовні. Для покупців для участі в торгах винагорода на майданчику залежить від типу об’єкта та його вартості, й складає від 1-3%.

Чим закінчується процес приватизації?

Приватизація є завершеною з переходом до покупця права власності. Так, із покупцем організатор  укладає договір купівлі-продажу.

У всіх типах торгів на аукціонах – англійському та голландському, переможцем є той учасник, який зробив найвищу ставку під час аукціону.

Та покупець має зважити, у разі відмови від купівлі об’єкту, гарантійний внесок йому не повертають.  І він має підписати протокол торгів протягом чотирьох р.д. з моменту проведення аукціону.

схожi новини

Корисні статті
В цій статті більш детально розглянемо закупівлі товарів згідно додатку до Постанови № 1275 “Про затвердження особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану” від 11 листопада 2022 року
Корисні статті
В умовах повномасштабного вторгнення та знищення енергетичної інфраструктури країни замовники вимушені купувати джерела альтернативного живлення (генератори) для забезпечення стабільної роботи. Саме тому ми вирішили нагадати Вам про поняття ступеню локалізації виробництва та потребу його застосування.
Корисні статті
Цікавлять нові замовлення від держзамовників, але не хочеться займатися підготовкою тендерних документів? Тоді беріть участь у «Запиті ціни пропозицій»