Назад до каталогу статей
Корисні статті

Відкрийте для себе відкриті торги. Строки та етапи проведення

01 Вересня 2022

Одна із найважливіших та складніших процедур закупівель в системі Прозорро - відкриті торги. Поговоримо про строки, етапи, умови та особливості проведення даного типу закупівлі на майданчику e-tender.ua

Відкриті торги — процедура, без якої вже важко уявити Prozorro на сьогоднішній день. Адже, саме за цією процедурою проводяться закупівлі на крупні суми і об’єми. Закупівлі за процедурою відкритих торгів не рідко стають об’єктом пильного спостереження громадськості, бо доволі часто стосуються сфер, які прямо чи опосередковано мають вплив на наше життя. Чи то закупівля продуктів харчування в дитячих садочках, чи ремонти доріг. Нам цікаво дізнаватися про ефективність таких закупівель, адже ми платники податків, що частково формує держбюджет, частка якого відповідно йде на держзакупівлі.

Тому, до такої закупівлі великі вимоги, відповідно вона досить складна в правилах проведення. Складається з багатьох етапів, має суттєві особливості по строкам та етапам проведення, а також ряд умов, при яких її застосування обов’язкове. Хочеться таку процедуру назвати найбільш популярною серед конкурентних, однак в умовах воєнного часу це ствердження можна піддати сумніву. Адже, Уряд визначив спрощену процедуру та електронні каталоги Prozorro Market провідними для проведення закупівель, потреба в яких виникла внаслідок обставин воєнного часу. Для таких потреб закупівлі можуть проводитися від 50 тис. грн. і без обмежень в сумі очікуваної вартості, тобто навіть на десятки мільйонів. Сьогодні, статистика свідчить про більшу кількість оголошених саме спрощених процедур (дані за липень-серпень, 2022). Про зміни, встановлені Урядом читайте тут.

Отже, давайте безпосередньо перейдемо до правил проведення відкритих торгів.

Пороги та види відкритих торгів

Користувачі можуть часто зустрічати такі назви: відкритих торги з українськими порогами і відкриті торги з європейськими, останні ж ще також називають євроторгами або торги з публікацією на англійській мові.

Даний поділ не є офіційним визначенням, це одна і та ж сам процедура — відкриті торги, проте в залежності від порогів суми очікуваної вартості, вона має деякі особливості в проведенні.

Схематично зображено цінові умови проведення відкритих торгів

Етапи проведення відкритих торгів

Давайте детально пройдемося по етапам  відкритих з українськими порогами, її можна поділити на 5 етапів.

Період подання пропозицій

Аукціон

Після завершення періоду подання пропозицій системою автоматично визначається дата та час аукціону. День призначення аукціону припадає завжди на робочі день і час.

В особистому кабінеті користувача відображатиметься посилання на аукціон. Для учасника на участь, а замовника на перегляд.

Насправді цей етап більш коректно називати редукціоном, адже на ньому відбувається пониження ціни учасників. Однак, користувачі будуть зустрічати обидві назви, в контексті Prozorro — це єдиний аукціон на пониження ціни.

Учасники мають право як понижати свої ціни від початкової цінової пропозиції так і не приймати активної участі в аукціоні, а просто спостерігати за його перебігом.

В кінці аукціону вперше стають відомі найменування учасників та розкриваються їх тендерні пропозиції. Інструкція для участі в аукціоні тут.

Розкриття та розгляд пропозицій

На етапі розкриття та розгляду пропозицій Замовник проводить розгляд поданих пропозицій. При цьому Замовник не розглядає одразу всі наявні по тендеру, а починає з найменшої за результатом аукціону.

Принцип та проведення оцінки

Якщо ж пропозиція першого постачальника відповідає вимогам замовника, тоді наступні пропозиції вже розглядати непотрібно.

Термін розгляду пропозиції постачальника не повинен перевищувати 5 робочих днів. Однак, термін може бути аргументовано продовженим до 20 робочих днів. Повідомлення про продовження терміну розгляду пропозицій замовник має обов’язково опублікувати на майданчику.

Укладання договору

В  день визначення переможця, замовник приймає рішення про намір укласти договір і протягом 1 дня після прийняття такого рішення оприлюднює його на майданчику. Після цього, не раніше, ніж через 10 днів з дня оприлюднення повідомлення про намір укласти договір, але не пізніше, ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір, замовник і учасник- переможець повинні укласти договір поза системою. Замовник прикріпляє договір разом з усіма додатками до нього в систему. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладання договору може бути продовжений до 60 днів.

Відкриті торги — європороги

Головною особливістю Відкритих торгів з публікацією англійською мовою є додатковий період - Пре-кваліфікація.

Оголошення про проведення відкритих торгів

Важливо! Оголошення потрібно також дублювати замовником на англійській мові.

Організатор тендеру визначає мови комунікації, на яких готовий  приймати запитання і надавати відповіді. Тобто в оголошенні в контактних даних будуть вказані мінімум 2 особи:

  • основний контакт — особа, відповідальна за публікацію інформації про закупівлю (заповнюється автоматично);
  • додатковий контакт — співробітник, який буде відповідати на питання іншомовних постачальників.

Період подання пропозицій — мінімально триває 30 днів.

Повністю співпадає з аналогічним періодом в “українських” відкритих торгах, різниця полягає лише в тому, що мінімальний період для подання пропозицій не може бути меншим за 30 днів.

Запитання, поставлені постачальниками в період, коли вони мають можливість звертатися за роз'ясненнями, на інші мови не перекладаються. При цьому відповідь надається в одному полі, продубльована всіма мовами, визначеними для комунікації.

Пре-кваліфікація — максимально триває 20 робочих днів

Після завершення періоду подання пропозицій розкриваються всі деталі пропозицій постачальників. Замовник розглядає всі пропозиції, оцінює відповідність постачальників усім вимогам тендерної документації та обирає одну із двох опцій по кожному постачальнику:

  • допустити до аукціону;

ЧИ

  • відхилити пропозицію.

Під час пре-кваліфікації відкриваються всі документи постачальників, окрім цінової частини. Замовник проводить розгляд всіх документів постачальників, що відкрилися на пре-кваліфікації. Цінова частина пропозицій відкриється після аукціону.

Після того, як замовник оцінив всі пропозиції і поставив відповідний статус до кожної з них, він натискає на майданчику кнопку  “Сформувати протокол розгляду пропозицій”. Після цього майданчик самостійно розсилає повідомлення постачальникам про допуск/не допуск їх до аукціону.

Далі починається період оскарження. Коли учасники можуть оскаржити своє відхилення чи допуск до аукціону інших учасників. Тож система планує аукціон таким чином, щоб час до початку аукціону становив не менше 5 днів.

Аукціон — не раніше, ніж через 5 днів після пре-кваліфікації

У час, що визначений системою, аукціон розпочинається автоматично.

Аукціон проходить так само, як у відкритих торгах "українських".

Визначення переможця

Після проведення аукціону система автоматично сформує повідомлення про намір укласти договір.

Укладання договору

Замовник укладає договір не раніше, ніж через 10 днів після оприлюднення повідомлення про намір укласти договір і не пізніше, ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір. На цьому процедура відкритих торгів завершується.

Додатково вам також можуть знадобитися інструкції:

Замовникам

Учасникам

Якщо у вас залишилися запитання, телефонуйте за номером 0 800 30 77 55 (безкоштовно в межах України) або пишіть на e-mail support@e-tender.ua

Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Корисні статті
Закупівлі через Prozorro Market набирають популярності. Придбати товари першого вжитку оперативно у час війни стало можливим саме завдяки електронному каталогу. Ми провели аналіз попиту та пропозиції, а також аргументували таку динаміку та навели плюси такого способу закупівлі для замовника
Корисні статті
Запрошуємо учасників на вебінар. Отримайте поради щодо складання тендерної пропозиції за вимогами Постанови № 1178 та підтвердження відсутності підстав для відмови у тендері
Корисні статті
10 наголосів про зміни до Постанови №1178, які замовнику слід знати