Наразі порядок закупівель в умовах війни визначають Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості про закупівлі, Постанова №1178).
Тож замовники, на час війни зобов’язані проводити тендера відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» (надалі – Закон про закупівлі) з урахуванням Особливостей про закупівлі. Зауважимо, у відкритих торгах за Особливостями про закупівлі маєте врахувати їх вимоги при формуванні умов тендеру для учасників, привести у відповідність проєкт своєї тендерної документації.
Далі розглянемо тільки ті окремі моменти у проведенні відкритих торгів, які мають свої особливості, з урахуванням Постанови №1178 та останніх змін у січні.
Дізнайтеся більше про проведення відкритих торгів з особливостями на майданчику, перегляньте статтю та відео-пояснення за посиланням.
Пороги для відкритих торгів з особливостями
Спершу зазначимо, що з 19 жовтня замовники проводять відкриті торги, якщо вартість:
Розглянемо, що змінилося у відкритих торгах після внесення змін до Постанови №1178.
Відкриті торги з особливостями без аукціону на Прозоро: як тепер проходять
Пункт 35 Особливостей про закупівлі тепер визначає, що відкриті торги проводяться без застосування електронного аукціону. |
До Особливостей про публічні закупівлі 3 січня були внесені зміни (Постанова КМУ «Про внесення змін до особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» від 30.12.2022 № 1495). Серед них важливою є те, що тимчасово відміняють у системі Прозорро електронні аукціони у відкритих торгах з особливостями.
Таким чином у відкритих торгах з особливостями, що оголошені з 3 січня 2023 року чи після, аукціони у системі ProZorro не будуть проводитися. Дата аукціону буде відображається на майданчику Е-Тендер через те, що проведення аукціонів відміняється тимчасово, тож у системі Прозоро інформацію про аукціони залишили.
Якщо замовник оголошував закупівлю відкритих торгів з особливостями до 3 січня, або в оголошеній закупівлі до цієї дати, вносив зміни вже після 3 січня, то у такому разі, аукціони у системі Прозоро на майданчику Е-Tender пройдуть.
Також в оголошенні про відкриті торги з особливостями не дивлячись на відміну аукціону, замовник відповідно до частини 26 Особливостей про закупівлі, має вказати і крок пониження ціни пропозиції.
Оцінка тендерних пропозицій у відкритих торгах без аукціонів
У замовників та учасників після січневих змін виникають запитання, а як буде проходити оцінка тендерних пропозицій, якщо відмінили електронний аукціон.
Оцінку тендерних пропозицій учасників система Прозоро буде проводити автоматично на основі критеріїв і методики оцінки, визначених замовником у тендерній документації, визначаючи найбільш економічно вигідну пропозицію. Такою тендерною пропозицією є та, ціна/приведена ціна якої є найнижчою на етапі подання пропозицій.
Після того, як завершиться період подання пропозицій, всі тендерні пропозиції учасників відкриються та проранжовуються від найнижчої ціни до найвищої. Тож, тендерна пропозиція учасника з найнижчою ціною і стане на розгляд замовнику.
Далі розглянемо, які строки наразі у закупівлях за Особливостями у відкритих торгах мають застосовувати закупівельники.
Відкриті торги з особливостями: строки в Прозорро
Публікуйте оголошення про тендер та тендерну документацію - не пізніше ніж за 7 к. д.
Оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями замовник публікує в системі Прозоро у строк не пізніше ніж за 7 календарних днів до кінцевого строку подання тендерної пропозиції. В оголошенні маєте обов’язково вказувати інформацію, яка зазначена в частині 2 статті 21 Закону про закупівлі.
Урахуйте, що у відкритих торгах з особливостями, замовник може приховати інформацію щодо місця поставки, на рівні населеного пункту відповідно пункту 27 до Постанови №1178: «У разі коли оприлюднення в електронній системі закупівель інформації про місце поставки (оприлюднення якої передбачено Законом) несе загрозу безпеці замовника, така інформація може зазначатися як найменування населеного пункту, в який здійснюється доставка товару (в якому виконуються роботи чи надаються послуги).»
Установлюйте строк для подання пропозицій – не менше, ніж 7 д.
Як визначає пункт 34 Особливостей про закупівлі, у відкритих торгах строк для подання пропозицій учасникам маєте встановити не менше, ніж 7 днів з дня оприлюднення оголошення про тендер.
Важливо, що відкриті торги з особливостями пройдуть й тоді, якщо до вас на тендер подався один учасник. На відміно від відкритих торгів за Законом про закупівлі, коли для тендеру мало бути подано не менше двох пропозицій.
У такому разі, ProZorro після закінчення строку для подання тендерної пропозиції, визначених замовником в оголошенні, не проводить оцінку пропозиції, а визначає її найбільш економічно вигідною.
На етапі подання тендерних пропозицій у відкритих торгах з особливостями учасники також можуть оскаржити тендер. Предметом їхнього оскарження можуть стати ваші рішення, як замовника, дія чи бездіяльність або, умови тендерної документації.
Надавайте роз’яснення на звернення учасника протягом 3 к.д.
У відкритих торгах з особливостями учасники можуть звертатися до замовника за роз’ясненнями щоб той усунув порушення у тендері або роз’яснив про певні умови (вимоги) тендерної документації. Так, учасники можуть звернутися до замовника не пізніше ніж за 3 календарних днів до закінчення строку подання тендерних пропозицій. Замовнику слід надати роз’яснення на їх звернення протягом 3 календарних днів з дня оприлюднення звернення учасника. Окрім, слід оприлюднити його в системі ProZorro.
Прозоро автоматично зупинить перебіг ваших відкритих торгів, якщо ви не надали вчасно роз’яснення учаснику. |
Якщо ви надали несвоєчасного роз’яснень щодо змісту тендерної документації електронна система Прозорро автоматично зупиняє перебіг відкритих торгів. Для поновлення якого маєте розмістити роз’яснення щодо змісту тендерної документації з одночасним продовженням строку подання тендерних пропозицій не менш як на чотири дні.
Також на етапі подання пропозицій можете вносити зміни до тендерної документації. У такому разі ви продовжуєте для учасників строк подання пропозицій в прозоро. І як говориться у пункті 51 Особливостей, у разі внесення змін до тендерної документації строк для подання тендерних пропозицій продовжуєте в систему Прозоро так, аби з моменту внесення змін до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій залишалося не менше 4 днів.
Укладайте договір про закупівлю – не пізніше ніж через 15 д.
Максимальний та мінімальний строк укладення договору визначає пункт 46 Особливостей про закупівлю.
Так, не можна укладати договір про закупівлю раніше ніж через 5 календарних днів з дня оприлюднення в системі Прозорро повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.
Договір про закупівлю замовник укладає з переможцем тендеру, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладення договору може бути продовжений до 60 днів.
Як бачимо, більшість строків у відкритих торгах за Особливостями про публічні закупівлі дещо менші, ніж за Законом про закупівлі, що дозволяє оперативніше закупити необхідні товари, роботи та послуги під час війни.
Також в Особливостях про закупівлі дещо розширені підстави (пункт 47), коли замовник відміняє торги.
Відміни торгів з особливостями замовником та системою ProZorro
Так, замовник відміняє свій тендер, якщо:
- немає подальшої потреби в закупівлі;
- неможливо усунути порушення, що виникли через виявлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, з описом порушень, які неможливо усунути;
- скоротили видатки на здійснення закупівлі;
- закупівля стала неможливою внаслідок дії непереборної сили.
Автоматично система Прозорро відміняє тендер, якщо:
- замовник відхилив усі тендерні пропозицій (у т. ч., якщо була подана одна, яку відхилили);
- учасники не подали жодної пропозицій на тендер у строк, встановлений замовником згідно з Особливостями.
Особливості про публічні закупівлі також передбачають, що замовник не вимагає певну інформацію від учасника/переможця тендера. Що саме не вимагаєте у відкритих торгах від учасника та переможця за Особливостями:
Від учасника | Від переможця |
Не вимагайте інформацію про відсутність тих підстав, які є для відмови в участі в процедурі закупівлі — жоден з пунктів частини 1 та 2 статті 17 Закону про закупівлі та її підтвердження. | Не вимагайте документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом «Про доступ до публічної інформації» та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в Прозорро. |
Не вимагайте підтвердження відсутності підстави, визначеної пунктом 13 частини першої статті 17 Закону про закупівлі і не перевіряєте таку інформацію. | |
Не вимагайте інформацію про відсутність податкової заборгованості. | Не вимагайте оригінал довідки з податкової. |
Якщо у вас залишилися запитання, телефонуйте за номером 0 800 30 77 55 (безкоштовно в межах України) або пишіть на e-mail support@e-tender.ua