Назад до каталогу статей
Корисні статті

ВІДКРИТІ ТОРГИ З ОСОБЛИВОСТЯМИ: ЩО ВРАХУВАТИ

10 Січня 2023

Закцентуємося на змінених вимогах до тендеру в умовах воєнного стану у зв’язку з останніми змінами до Особливостей публічних закупівель. Розглянемо інші важливі положення Особливостей у проведенні відкритих торгів

Наразі порядок закупівель в умовах війни визначають Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості про закупівлі, Постанова №1178).

Тож замовники, на час війни зобов’язані проводити тендера відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» (надалі – Закон про закупівлі) з урахуванням Особливостей про закупівлі. Зауважимо, у відкритих торгах за Особливостями про закупівлі маєте врахувати їх вимоги при формуванні умов тендеру для учасників, привести у відповідність проєкт своєї тендерної документації.

Далі розглянемо тільки ті окремі моменти у проведенні  відкритих торгів, які мають свої особливості, з урахуванням Постанови №1178 та останніх змін у січні.

Дізнайтеся більше про проведення відкритих торгів з особливостями на майданчику, перегляньте статтю та відео-пояснення за посиланням.


Пороги для відкритих торгів з особливостями

Спершу зазначимо, що з 19 жовтня замовники проводять відкриті торги, якщо вартість:

Розглянемо, що змінилося у відкритих торгах після внесення змін до Постанови №1178.


Відкриті торги з особливостями без аукціону на Прозоро: як тепер проходять

Пункт 35 Особливостей про закупівлі тепер визначає, що відкриті торги проводяться без застосування електронного аукціону.

До Особливостей про публічні закупівлі 3 січня були внесені зміни (Постанова КМУ «Про внесення змін до особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» від 30.12.2022 № 1495). Серед них важливою є те, що тимчасово відміняють у системі Прозорро електронні аукціони у відкритих торгах з особливостями.

Таким чином у відкритих торгах з особливостями, що оголошені з 3 січня 2023 року чи після, аукціони у системі ProZorro не будуть проводитися. Дата аукціону буде відображається на майданчику Е-Тендер через те, що проведення аукціонів відміняється тимчасово, тож у системі Прозоро інформацію про аукціони залишили.

Якщо замовник оголошував закупівлю відкритих торгів з особливостями до 3 січня, або в оголошеній закупівлі до цієї дати, вносив зміни вже після 3 січня, то у такому разі, аукціони у системі Прозоро на майданчику Е-Tender пройдуть.

Також в оголошенні про відкриті торги з особливостями не дивлячись на відміну аукціону, замовник відповідно до частини 26 Особливостей про закупівлі, має вказати і крок пониження ціни пропозиції.


Оцінка тендерних пропозицій у відкритих торгах без аукціонів

У замовників та учасників після січневих змін виникають запитання, а як буде проходити оцінка тендерних пропозицій, якщо відмінили електронний аукціон.
Оцінку тендерних пропозицій учасників система Прозоро буде проводити автоматично на основі критеріїв і методики оцінки, визначених замовником у тендерній документації, визначаючи найбільш економічно вигідну пропозицію. Такою тендерною  пропозицією є та, ціна/приведена ціна якої є найнижчою на етапі подання пропозицій.

Після того, як завершиться період подання пропозицій, всі тендерні пропозиції учасників відкриються та проранжовуються від найнижчої ціни до найвищої. Тож, тендерна пропозиція учасника з найнижчою ціною і стане на розгляд замовнику.

Далі розглянемо, які строки наразі у закупівлях за Особливостями у відкритих торгах мають застосовувати закупівельники.


Відкриті торги з особливостями: строки в Прозорро

1

  • Публікуйте оголошення про тендер та тендерну документацію - не пізніше ніж за 7 к. д. 

Оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями замовник публікує в системі Прозоро у строк не пізніше ніж за 7 календарних днів до кінцевого строку подання тендерної пропозиції. В оголошенні маєте обов’язково вказувати інформацію, яка зазначена в частині 2 статті 21 Закону про закупівлі.

Урахуйте, що у відкритих торгах з особливостями, замовник може приховати інформацію щодо місця поставки, на рівні населеного пункту відповідно пункту 27 до Постанови №1178: «У разі коли оприлюднення в електронній системі закупівель інформації про місце поставки (оприлюднення якої передбачено Законом) несе загрозу безпеці замовника, така інформація може зазначатися як найменування населеного пункту, в який здійснюється доставка товару (в якому виконуються роботи чи надаються послуги).»

  • Установлюйте строк для подання пропозицій – не менше, ніж 7 д.

Як визначає пункт 34 Особливостей про закупівлі, у відкритих торгах строк для подання пропозицій учасникам маєте встановити не менше, ніж 7 днів з дня оприлюднення оголошення про тендер. 

Важливо, що відкриті торги з особливостями пройдуть й тоді, якщо до вас на тендер подався один учасник. На відміно від відкритих торгів за Законом про закупівлі, коли для тендеру мало бути подано не менше двох пропозицій.

У такому разі, ProZorro після закінчення строку для подання тендерної пропозиції, визначених замовником в оголошенні, не проводить оцінку пропозиції, а визначає її найбільш економічно вигідною.

На етапі подання тендерних пропозицій у відкритих торгах з особливостями учасники також можуть оскаржити тендер. Предметом їхнього оскарження можуть стати ваші рішення, як замовника, дія чи бездіяльність або, умови тендерної документації.  

  • Надавайте роз’яснення на звернення учасника протягом 3 к.д.

У відкритих торгах з особливостями учасники можуть звертатися до замовника за роз’ясненнями щоб той усунув порушення у тендері або роз’яснив про певні умови (вимоги) тендерної документації. Так, учасники можуть звернутися до замовника не пізніше ніж за 3 календарних днів до закінчення строку подання тендерних пропозицій. Замовнику слід надати роз’яснення на їх звернення протягом 3 календарних днів з дня оприлюднення звернення учасника. Окрім, слід оприлюднити його в системі ProZorro. 

Прозоро автоматично зупинить перебіг ваших відкритих торгів, якщо ви не надали вчасно роз’яснення учаснику.

Якщо ви надали несвоєчасного роз’яснень щодо змісту тендерної документації електронна система Прозорро автоматично зупиняє перебіг відкритих торгів. Для поновлення якого маєте розмістити роз’яснення щодо змісту тендерної документації з одночасним продовженням строку подання тендерних пропозицій не менш як на чотири дні.

Також на етапі подання пропозицій можете вносити зміни до тендерної документації. У такому разі ви продовжуєте для учасників строк подання пропозицій в прозоро. І як говориться у пункті 51 Особливостей, у разі внесення змін до тендерної документації строк для подання тендерних пропозицій продовжуєте в систему Прозоро так, аби з моменту внесення змін до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій залишалося не менше 4 днів.

  • Укладайте договір про закупівлю – не пізніше ніж через 15 д.

Максимальний та мінімальний строк укладення договору визначає пункт 46 Особливостей про закупівлю. 

Так, не можна укладати договір про закупівлю раніше ніж через 5 календарних днів з дня оприлюднення в системі Прозорро повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.
Договір про закупівлю замовник укладає з переможцем тендеру, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладення договору може бути продовжений до 60 днів

Як бачимо,  більшість строків у відкритих торгах за Особливостями про публічні закупівлі дещо менші, ніж за Законом про закупівлі, що дозволяє оперативніше закупити необхідні товари, роботи та послуги під час війни. 

Також в Особливостях про закупівлі дещо розширені підстави (пункт 47), коли замовник відміняє торги. 


Відміни торгів з особливостями замовником та системою ProZorro

Так, замовник відміняє свій тендер, якщо:

  • немає подальшої потреби в закупівлі;
  • неможливо усунути порушення, що виникли через виявлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, з описом порушень, які неможливо усунути;
  • скоротили видатки на здійснення закупівлі;
  • закупівля стала неможливою внаслідок дії непереборної сили.

Автоматично система Прозорро відміняє тендер, якщо:

  • замовник відхилив усі тендерні пропозицій (у т. ч., якщо була подана одна, яку відхилили);
  • учасники не подали жодної пропозицій на тендер у строк, встановлений замовником згідно з Особливостями.

Особливості про публічні закупівлі також передбачають, що замовник не вимагає певну інформацію від учасника/переможця тендера. Що саме не вимагаєте у відкритих торгах від учасника та переможця за Особливостями:

Від учасника
Від переможця
Не вимагайте інформацію про відсутність тих підстав, які є для відмови в участі в процедурі закупівлі — жоден з пунктів частини 1 та 2 статті 17 Закону про закупівлі та її підтвердження.
Не вимагайте документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом «Про доступ до публічної інформації» та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в Прозорро.

Не вимагайте підтвердження відсутності підстави, визначеної пунктом 13 частини першої статті 17 Закону про закупівлі і не перевіряєте таку інформацію.
Не вимагайте інформацію про відсутність податкової заборгованості.
Не вимагайте оригінал довідки з податкової.


Якщо у вас залишилися запитання, телефонуйте за номером 0 800 30 77 55 (безкоштовно в межах України) або пишіть на e-mail support@e-tender.ua

Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Корисні статті
Закупівлі через Prozorro Market набирають популярності. Придбати товари першого вжитку оперативно у час війни стало можливим саме завдяки електронному каталогу. Ми провели аналіз попиту та пропозиції, а також аргументували таку динаміку та навели плюси такого способу закупівлі для замовника
Корисні статті
Запрошуємо учасників на вебінар. Отримайте поради щодо складання тендерної пропозиції за вимогами Постанови № 1178 та підтвердження відсутності підстав для відмови у тендері
Корисні статті
10 наголосів про зміни до Постанови №1178, які замовнику слід знати