Назад до каталогу статей
Корисні статті

ВІДНОВЛЕННЯ ПЛАТОСПРОМОЖНОСТІ ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ: відповідаємо на головні запитання

01 Червень 2020

Якщо раніше закон передбачав можливість банкрутства фізичних осіб за боргами, які виникли внаслідок підприємницької діяльності, тобто фізичних осіб-підприємців, то після набрання чинності кодексом можливе банкрутство фізичної особи без такого статусу. Які є особливісті процедури банкрутства фізичної особи, переваги та недоліки цієї процедури для боржника. Та інші важливі юридичні питання – у статті

Головним нормативним актом, який регулює питання неплатоспроможності фізичної особи, його відновлення та процедура відновлення - є кодекс України з процедур банкрутства. Документ набрав чинності 21.04.2019, введений у дію – 21 жовтня минулого року. Тобто майже рік ми маємо новий документ, який і визначає основні положення про банкрутство фізичних осіб. Також саме у кодексі вперше широко та детально описали процедуру банкрутства фізичних осіб та процедуру продажу активів банкрутів через електронні аукціони у системі Прозорро.Продажі.

Про це ми вже писали у статтях:

Особливості банкрутства фізособи 

Якщо раніше закон передбачав можливість банкрутства фізичних осіб за боргами, які виникли внаслідок підприємницької діяльності, тобто фізичних осіб-підприємців, то після набрання чинності кодексом можливе банкрутство фізичної особи без такого статусу. Особливістю цієї процедури є те, що провадження у справі про неплатоспроможність боржника-фізичної особи або фізичної особи-підприємця може бути відкрите лише за заявою боржника і розглядатиметься за місцезнаходженням боржника.

Нові умови відкриття провадження про неплатоспроможність фізичної особи

Розмір прострочених зобов'язань боржника перед кредитором (кредиторами) – не менше ніж 30 розмірів мінімальної заробітної плати. Станом на перше січня цього року становило – 141 690,00 грн. Необов'язковою є безспірність цих вимог.

Боржник припинив погашення кредитів чи здійснення інших платежів у розмірі більше ніж 50% місячних платежів за кожним з кредитних або інших зобов'язань впродовж 2‑х місяців.

Подання боржником декларації про свій майновий стан за 3 роки (у розрізі кожного року), що передували поданню заяви. Така декларація повинна містити інформацію не лише щодо майна боржника, але й щодо майна, доходів та витрат членів його родини, які перевищують 30 розмірів мінімальної заробітної плати.

Які правові наслідки відкриття провадження у справі про неплатоспроможність для боржника?

Після відкриття провадження у справі про неплатоспроможність щодо боржника або його майнового стану настають такі наслідки:

 • не нараховують штрафні санкцій та відсотки за простроченими зобов'язаннями боржника;
 • вводять мораторій на задоволення вимог кредиторів;
 • корпоративні права боржника здійснюють, враховуючи обмеження, встановлені кодексом;
 • строк виконання усіх грошових зобов'язань боржника вважається таким, що настав;
 • відчуження майна боржника у будь-який спосіб відбувається за погодженням з арбітражним керуючим, який є головним у справі про банкрутство.

Які стадії банкрутства фізичної особи-боржника?

У процедурі банкрутства фізичної особи є дві стадії:

1. реструктуризація боргів та визнання боржника банкрутом.

2. процедура погашення боргів.

Реструктуризація боргів є найбільш оптимальним варіантом закінчення справи про банкрутство фізичної особи як для фізичної особи, так і для кредиторів, оскільки відбувається відновлення її платоспроможності та погашення боргів.

Складають план реструктуризації, в якому зазначають розмір визнаних судом вимог кредиторів із зазначенням суми та черговості задоволення, інформація про всі доходи боржника, а також про ймовірні очікувані доходи в майбутньому, розмір щомісячної суми, яку виділятимуть на задоволення вимог кредиторів, вимоги кредиторів, які будуть прощені (списані) у разі виконання плану реструктуризації боргів.

А після того, як суд затвердить такий план, боржник втрачає право:

 • бути поручителем за будь-якими зобов'язаннями інших осіб,
 • укладати договори довічного утримання, переведення боргу, позики,
 • укладати договори щодо відчуження або обтяження рухомого та нерухомого майна, вартість якого перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати.

У разі визнання боржника банкрутом суд призначає керуючого реалізацією майна боржника, який спільно з ним і проводить інвентаризацію майна та визначає його вартість. Таке майно складає ліквідаційну масу.

Що не входить до складу ліквідаційної маси?

До складу не включають:

 • житло, яке є єдиним місцем проживання сім'ї боржника (квартира не більше ніж 60 м2 або житловою площею не більше ніж 13,65 м2 на кожного члена сім'ї боржника чи житловий будинок не більше ніж 120 м2) та не є предметом забезпечення,
 • інше майно боржника, на яке згідно із законодавством не може бути звернене стягнення;
 • кошти, які перебувають на рахунках у пенсійних фондах та фондах соціального страхування.

Які переваги процедури банкрутства на сьогодні?

Так, така процедура вирішує питання (реструктуризація, списання) боргів фізичної особи виключно в законній площині за допомогою суду та арбітражного керуючого. Введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, борг перестає збільшуватися, штрафні санкції не застосовують. А заборгованість буде погашена або списана повністю, незважаючи на суму боргу.

Також із боржника не може бути стягнуто більше майна, ніж він має. Боржник свої борги не передає у спадок та отримує шанс «почати життя з початку». І вже після закінчення 5 років, з колишнього боржника знімають усі обмеження та скасовують арешти.

Чи є недоліки процедури банкрутства?

Так, як в будь-якій процедурі є свої моменти. Наприклад, на сьогодні за кодексом є обов'язкова участь у справі арбітражного керуючого, оплата його послуг та сплата судового збору.

Необхідність перед укладанням кредитних договорів, договорів позики, застави повідомляти іншу сторону договору про факт своєї неплатоспроможності.

Залишається той факт, що протягом 3‑х років після визнання банкрутом особа не може вважатися такою, що має бездоганну ділову репутацію. Та протягом 5‑ти років не має права повторно ініціювати відкриття провадження у справі про неплатоспроможність щодо себе. А також – введення заборони відчуження майна боржника під час процедури банкрутства.

Від яких боргів не звільняють боржника?

Боржника не звільняють від:

 • сплати аліментів;
 • відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров’ю громадян;
 • інших вимог, які нерозривно пов’язані з його особистістю.

Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Корисні статті
Що таке велика приватизація, як працюють онлайн торги у Прозорро Продажі. Які умови участі в торгах великої приватизації. Лоти великої приватизації. Електронні торги великої приватизації на майданчику Е-Тендер
Корисні статті
Як учасникам Прозорро подати тендерну пропозицію на тендер, який обсяг інформації та вимоги до оформлення у воєнний час. Які права учасника у відкритих торгів з особливостями та що врахувати при подачі документів пропозиції
Корисні статті
До вашої уваги - інтерв'ю з Наталею Шимко, заступницею директора ДП “Прозорро”. Закупівельнику про закупівлі в електронному каталозі, законність такого способу, отримання потрібного товару та інші важливі нюанси закупівлі - послухаєте в нашій розмові, яку провела Іванна Занюк, директорка із розвитку публічних закупівель на Е-Тендер.