Назад до каталогу статей
Новини

Відновлено земельні торги з передачі в оренду сільськогосподарських земель

22 Листопада 2022

З квітня 2022 року на період воєнного стану земельні торги з оренди с/г земель були скасовані. Але не очікуючи завершення війни, Верховна рада ухвалила повернути електронні земельні торги в Прозорро.Продажі та E-Tender, закон вже підписано та опубліковано.

19.11.2022 р. набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель” який виключив підпункт 7 пункту 27 Перехідних положень Земельного кодексу України, що у квітні 2022 року скасував проведення земельних торгів щодо передачі прав оренди, емфітевзису, суперфіцію земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності.

Фактично, передбачалось, що до завершення правового режиму воєнного стану місцеві ради будуть передавати с/г землі в оренду за спрощеною процедурою прямих договорів, не публікуючи аукціонів в Прозорро.Продажі. Але вже в листопаді Верховна Рада України ухвалила зміни до земельного законодавства та повернула проведення земельних торгів.

Тому з 19.11.2022 р. земельні торги щодо передачі в оренду с/г землі проводяться виключно в електронній торговій системі Прозорро.Продажі та через електронний майданчик, яким виступає E-Tender. Тому, всі організатори земельних торгів, в більшості представники сільських, міських та селищних рад мають передавати в оренду с/г землі через електронні аукціони. Передача за прямою угодою скасована.

Щодо прямих угод, які були укладені з квітня 2022 року з оренди с/г земель

Згідно п. 27 Перехідних положень Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності здійснювалась за прямою угодою, яка укладалась в електронному вигляді та на визначених в п. 27 умовах.

Тобто, з квітня по 18 листопада 2022 року місцеві ради укладали прямі договори щодо передачі в оренду земельних ділянок строком дії не більше року. Договори не можуть бути поновлені, укладені на новий строк і припиняються зі спливом строку, на який їх укладено. Після припинення договорів організатори мають провести земельні торги з передачі права оренди в системі Прозорро.Продажі.

Якщо укладений під час воєнного стану прямий договір оренди закінчиться до збирання врожаю, посіяного орендарем на земельній ділянці, такий орендар має право на збирання врожаю з компенсацією ним орендодавцю збитків, спричинених тимчасовим зайняттям земельної ділянки, у розмірі орендної плати за період з дня закінчення строку дії договору оренди до дня закінчення збирання врожаю. Таку умову можна передбачити в оголошенні про проведення земельних торгів, посилаючись на підпункт “з” пункту 27 Перехідних положень.

Що необхідно робити місцевим радам, як власникам земельних ділянок та організаторам земельних торгів:

  • проводити земельні торги щодо передачі в оренду с/г земель, продажу земель не с/г призначення, тобто проводити аукціони на загальних підставах, які діяли до моменту введення воєнного стану;
  • очікувати завершення строку дії договорів оренди, укладених без проведення електронних торгів;
  • після завершення строку дії договору, укладеного без проведення торгів — провести земельний аукціон щодо такої ділянки в Прозорро.Продажі та E-Tender. Орендар з яким договір було укладено раніше може на загальних підставах прийняти участь в аукціоні та орендувати таку земельну ділянку через аукціон.

Щоб опублікувати земельні торги, реєструйтесь на майданчику E-Tender та отримайте безкоштовний супровід від фахового менеджера.

Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Новини
Уряд затвердив Порядок проведення електронних аукціонів для продажу об’єктів великої приватизації в системі Прозорро.Продажі. У статті розповіли коротко про те, як буде проходити аукціон
Новини
Уряд вніс зміни до Постанови № 1178, яка затверджує Особливості здійснення публічних закупівель. Що це за зміни, прокоментували у статті
Новини
Уряд ухвалив порядок продажу конфіскованих російських активів та майна у системі Прозоро.Продажі. Буде відкритий та абсолютно прозорий продаж такого майна