Назад до каталогу статей
Корисні статті

Відповіді на питання вебінару “ДОГОВОРИ ПРО ЗАКУПІВЛЮ ІЗ ВРАХУВАННЯМ ОСОБЛИВОСТЕЙ ВОЄННОГО СТАНУ” і не тільки

19 Жовтня 2022

За результатами вебінару ми обіцяли надати відповіді по питанням, що надходитимуть протягом заходу. Пообіцяли — зробили

Діана Чайка

Діана Чайка надала вичерпні консультації на всі питання.

Відповідно до тексту Постанови КМУ "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування" (далі - Особливості) закупівлі товарів, робіт і послуг, що розпочаті до набрання цією постановою чинності, завершуються у порядку, що діяв до набрання цією постановою чинності.  

Якщо процедура відкритих торгів, яку ви розпочали по Закону, не відбудеться в зв’язку з недостатньою кількістю учасників, і на момент відміни вже вступить в дію нова Постанова, то підстав застосовувати виняток передбачений Постановою  (відмінено відкриті торги через відсутність учасника процедури закупівлі (учасників процедури закупівлі), у тому числі за лотом) у Вас не має.

Ви можете провести відкриті торги з особливостями відповідно до  нової Постанови, і лише у випадку їх відміни через відсутність учасників, - будуть підстави укласти прямий договір, скориставшись винятком, передбаченим пунктом 13 Особливостей.

  • Як будуть сумуватися закупівлі після вступу в дію нової Постанови?

Із вступом в дію Постанови КМУ "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі - Особливості) планувати всі закупівлі Замовники будуть виключно до вимог Закону та з урахуванням положень Особливостей.

Тому, відповідно до пункту 14 Особливостей закупівля здійснюється замовником на підставі наявної потреби у її здійсненні або в разі необхідності планової потреби наступного року (планових потреб наступних періодів). Запланована закупівля включається до річного плану закупівель замовника відповідно до статті 4 Закону України "Про публічні закупівлі", в якій встановлено, що планування закупівель здійснюється на підставі наявної потреби у закупівлі товарів, робіт і послуг.

Разом з тим, в пункті 15 Особливостей законодавець чітко конкретизував, що якщо у замовника виникла додаткова потреба (яку замовник не міг передбачити на момент здійснення закупівлі за тотожним предметом закупівлі) у здійсненні закупівлі за предметом закупівлі, закупівля за яким ним вже була здійснена у поточному році, очікувана вартість такого предмета закупівлі не сумується з очікуваною вартістю тотожного предмета закупівлі (тотожних предметів закупівель), закупівля яких була здійснена; замовник обирає вид закупівлі такого предмета закупівлі з урахуванням вартісних меж, визначених цими Особливостями.

  • Новою Постановою передбачено заключення Договорів лише на строк дії воєнного стану і 90 днів після нього, то як діяти з енергоносіями (електрична енергія)?

Відповідно до пункту 14 Особливостей закупівля здійснюється замовником на підставі наявної потреби у її здійсненні або в разі необхідності планової потреби наступного року (планових потреб наступних періодів).  

Це означає, що Ви будете мати можливість закупити електричну енергію на планову потребу на наступний рік, тобто на  2023 рік. В такому випадку строк дії договору про закупівлю буде до кінця 2023 року, адже буде проводитись планова закупівля на 2023 рік.

Запланована закупівля включається до річного плану закупівель замовника відповідно до статті 4 Закону України "Про публічні закупівлі", який оприлюднюється в ЕСЗ  протягом 5 робочих днів з дня його затвердження.

  • Які документи вимагати від учасників при збільшенні ціни на електроенергію?

У випадку закупівлі електроенергії, рекомендуємо в проектах договорів чітко передбачати порядок зміни ціни на електричну енергію у випадку зміни ціни за одиницю товару; регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що застосовуються в договорі про закупівлю. При цьому наголошуємо, що інформацію щодо коливання ціни товару на ринку можуть надавати уповноважені на те згідно з законодавством органи, установи, організації. Перелік таких організацій не є вичерпним.

Вибраний замовником варіант визначення ціни за електричну енергію буде впливати на викладення змісту окремих умов щодо внесення змін до істотних умов договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару.

Для прикладу в проєкті договору можна прописати: "Сторони погоджуються та допускають, що документальним підтвердженням відповідності коливання ціни на ринку є роздруківки з офіційного вебсайту Оператора ринку за посиланням https://www.oree.com.ua з інформацією щодо середньозваженої ціни товару на РДН ОЕС України (дана умова прописана відповідно до листа Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 3304-04/33869-06 від 14.08.2019 "Щодо зміни ціни в договорах постачання електричної енергії". Для документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку сторони можуть використовувати інформацію з офіційного сайту ДП "Оператор ринку");

  • У зв'язку із збільшенням одиниці товару, чи можна одночасно в одній додатковій угоді зменшити обсяги закупівлі та ціну договору (електрична енергія)?

В пункті 19 Особливостей визначено чіткий і вичерпний перелік підстав внесення змін істотних умов до договору про закупівлю. Серед яких є наступна підстава: "погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладання договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення".

Варто наголосити, що одним із ключових показників даної норми є те, що сума договору про закупівлю не повинна збільшуватися. Це означає, що в разі збільшення ціни за одиницю, кількість (обсяг) товару, відповідно, повинна зменшуватися.

Тобто в додатковій угоді згідно з підпунктом 2 пункту 19 Особливостей замовник повинен відобразити збільшення ціни за одиницю та зменшення обсягів закупівлі. Це є можливим, адже внесення змін до договору про закупівлю в частині істотних умов можливе також за наявності однієї або кількох підстав, визначених пунктом 19 Особливостей.

Також Постанова не містить обмежень щодо укладення однієї додаткової угоди до договору про закупівлю у разі застосування кількох підстав, у випадку якщо такі підстави зміни істотних умов договору передбачені в пункті 19 Особливостей.

Тому, у вашому випадку, можливо у зв'язку з збільшенням ціни за одиницю товару одночасно в одній додатковій угоді зменшити обсяги закупівлі та ціну договору.

  • Чи буде в замовників можливість використовувати норми Закону в період дії нової Постанови, зокрема проводити спрощені процедури закупівель?

З вступом в дію Постанови КМУ "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування"  планувати всі закупівлі Замовники будуть виключно до вимог Закону України "Про публічні закупівлі" та урахуванням положень цих Особливостей. А відповідно до Особливостей у замовника будуть наступні способи здійснення закупівель:

  1. Відкрити торги з урахуванням особливостей
  2. Використання електронного каталогу
  3. Винятки, передбачені пунктом 13 Особливостей
  4. Рамкові угоди

Як бачимо, в новій Постанові немає спрощених закупівель, переговорної процедури, конкурентного діалогу, торгів з обмеженою участю та відкритих торгів з публікацією англійською мовою.

Тому, після вступу в дію нової Постанови використовувати норми Закону без врахування Особливостей не можна.

До вашого відома інформація про найближчий захід від ПП "Тендер-Експерт"

Якщо у вас залишилися запитання, телефонуйте за номером 0 800 30 77 55 (безкоштовно в межах України) або пишіть на e-mail support@e-tender.ua

Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Корисні статті
В цій статті більш детально розглянемо закупівлі товарів згідно додатку до Постанови № 1275 “Про затвердження особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану” від 11 листопада 2022 року
Корисні статті
В умовах повномасштабного вторгнення та знищення енергетичної інфраструктури країни замовники вимушені купувати джерела альтернативного живлення (генератори) для забезпечення стабільної роботи. Саме тому ми вирішили нагадати Вам про поняття ступеню локалізації виробництва та потребу його застосування.
Корисні статті
Цікавлять нові замовлення від держзамовників, але не хочеться займатися підготовкою тендерних документів? Тоді беріть участь у «Запиті ціни пропозицій»