Назад до каталогу статей
Стаття від експерта

Як купити або орендувати землю на електронному аукціоні

07 Грудня 2021

П'ять простих кроків до перемоги в земельних торгах на Е-Тендер

Яку землю можна придбати чи орендувати на земельних торгах?  

В Україні майже 30 млн гектарів приватних земельних паїв і ще 10 млн гектарів сільськогосподарської землі державної та комунальної власності. Донедавна приватна сільськогосподарська земля (паї) знаходилась під мораторієм. Тепер її можна купити або орендувати за прямою угодою або на електронному конкурентному аукціоні (якщо власник оголошує ділянку на земельні торги, то у зацікавленого покупця немає іншого вибору, як брати участь в аукціоні).  

Сільськогосподарську землю державної та комунальної власності заборонено продавати, проте дозволяється передавати у користування (оренда та емфітевзис). Комунальні та державні землі інших категорій (під забудову, землі промисловості) дозволено як продавати, так і передавати в оренду. Що робити з такою землею, вирішує громада, в особі відповідної ради. Проте, продаж чи передача в оренду цих земельних ділянок відбувається виключно на аукціонах у Прозорро.Продажі.  

В Україні, на Прозорро.Продажі, формується величезний онлайн ринок землі. Наразі місцеві ради та приватні власники щоденно публікують десятки нових аукціонів. Всі опубліковані аукціони можна знайти на Е-Тендер. Онлайн база земельних ділянок динамічно наповнюється. Станом на 1 грудня 2021 у Прозорро.Продажі опубліковано 1425 аукціонів (948 – аукціони з оренди, 477 – продаж). Як купити землю на аукціоні? Розповідаю далі.  


П'ять кроків до перемоги на земельному аукціоні

“Електронний аукціон - це, напевно, складно і довго. Розбиратись немає часу. Краще пошукаю інший спосіб”, - нормальна реакція людини, яка не стикалася з електронною комерцією. Дійсно, до земельних торгів потрібно ретельно готуватися і загалом розуміти механізми аукціону. Але, заради унікальних лотів, які виставляються у Прозорро.Продажі, варто розібратися як працює система. Крім того, чи дійсно електронні аукціони настільки страшні, як то уявляється? Розглянемо по крокам участь покупця в аукціоні - від реєстрації до  підписання договору. Лише п'ять кроків:

1. Зареєструвати пропозицію (початкову ставку) через Е-Тендер. Це можуть зробити користувачі, у яких є особистий кабінет на майданчику. Початкова ставка повинна бути не нижчою, ніж стартова вартість лоту. Стартова ціна завжди вказана в оголошенні аукціону.  

2. Підготувати документи та сплатити гарантійний і реєстраційний  внески (два звичайних банківських платежі).  

Відразу зазначимо, гарантійний внесок повертається учасникам, які не стали переможцями (якщо аукціон відбувся). Гарантійний внесок не повертається: 1) якщо аукціон не відбувся; 2) переможцю, якщо той не виконує свої зобов'язання (відмовляється підписати протокол або договір, сплатити за лот).  Розмір гарантійного внеску становить 30% від стартової ціни продажу або річної орендної плати на аукціоні.

Реєстраційний внесок - це плата за користування інфраструктурою майданчика. У 2022 цей внесок для учасника становитиме 650 гривень.  

Для участі в аукціоні не вимагається великий перелік документів. Наприклад, для ФОП їх лише три:

  • Заява про участь в аукціоні;
  • Копія довідки ІПН;
  • Документи, що підтверджують сплату внесків.

Для юросіб дещо інший перелік. Більше про це можна дізнатись у матеріалі за посиланням. У будь-якому разі, персональний менеджер Е-Тендер перевірить ваші документи і пропозицію. Потрібно лише пам'ятати, що заяву і копію довідки потрібно підписати кваліфікованим електронним підписом (КЕП), отже він у вас має бути оформлений. Персональний менеджер Е-Тендер перевірить ваші документи і вкаже на неточності, якщо вони будуть. Команда Е-Тендер зацікавлена в тому, щоб наші клієнти перемагали в аукціонах, тому ми будемо сприяти цьому усіма доступними засобами. 

3. Взяти участь в аукціоні. Торги відбуваються за моделлю класичного аукціону - три раунди на підвищення ціни. Протягом аукціону ви маєте можливість тричі підняти свою ставку, торгуючись з іншими учасниками. Команда Е-Тендер допоможе продумати та обрати переможну стратегію, адже наш майданчик є лідером по кількості проведених угод у Прозорро.Продажі за 2021 рік.  

Зауважте, земельний аукціон буде визнаний таким що не відбувся, якщо:

  • зареєструвалось менше, ніж два учасники;  
  • жоден із зареєстрованих учасників не зробив хоча б один крок на збільшення стартової ціни під час торгів.  

Ділянки, торги по яким не відбулися, можуть бути виставлені на повторний аукціон.

4. Підписати протокол торгів, якщо ви перемогли - протягом 3 робочих днів з дня наступного за днем формування протоколу. Вслід за переможцем, протокол підписує організатор. Він також має на це 3 робочі дні.  Протокол підписується КЕП.  

5. Укласти договір з організатором аукціону. Договір укладається протягом 20 робочих днів, з дня наступного за днем формування протоколу. Тобто, протягом 20 днів потрібно підписати і протокол і договір.  Договір в аукціонах з оренди також підписується КЕП, однак, в аукціонах з продажу - потрібен "мокрий" підпис.  


Якщо ви все ж сумніваєтесь, що зможете самостійно підготуватися - Е-Тендер пропонує комплексну послугу з супроводження учасника у торгах. За інформацією звертайтесь до персонального менеджера Е-Тендер.  

Ще раз звертаємо увагу, що вже на перших кроках вам знадобиться КЕП.  Як отримати КЕП та перевірити його, можна дізнатись з окремої інструкції. Без дійсного електронного цифрового підпису неможливо взяти участь у земельному аукціоні.  

Успішних вам земельних торгів! 

Якщо потрібна більш детальна консультація щодо купівлі земельної ділянки, звертайтесь за контактами:  

 0 800 30 07 05 (безкоштовно в межах України) або пишіть на e-mail support-auction@e-tender.ua

Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Стаття від експерта
За наявності яких підстав законодавством дозволено правомірно вносити зміни до істотних умов договору про закупівлю. Як правильно зменшити обсяги закупівлі, змінити ціну за одиницю товару та продовжити строк дії договору, читайте у статті
Стаття від експерта
Як описати обставини непереборної сили в договорі про закупівлю на Прозорро. Які чотири нюанси підтвердження обставин непереборної сили. Коли заборонено укладати договір про закупівлю. Чи можна корегувати умови договору під час його укладення , пояснює E-Tender
Стаття від експерта
Строк дії договору є істотною умовою договору про закупівлю. І сторони договору мають розуміти, як правильно його сформувати . На що зважати при цьому, пояснив E-Tender