Назад до каталогу статей
Стаття від експерта

Як продати пай на аукціоні Прозорро.Продажі

21 Жовтня 2021

Земельні ділянки (паї) можна продавати на електронних аукціонах через майданчик Е-Тендер. Власнику ділянки потрібно завантажити декілька документів та оголосити аукціон. Як це зробити - розповідаємо далі.

Юрій Шпак, керівник напряму земельних аукціонів на E-Tender

Після старту земельної реформи, приватні власники сільськогосподарських земельних ділянок можуть продати свої паї двома шляхами:

 • через пряму угоду із зацікавленим покупцем (за його ціною);
 • або на електронному конкурентному аукціоні.

Рекомендуємо спробувати продаж на аукціоні, адже тут ви знайдете більше зацікавлених покупців, які будуть конкурувати за вашу ділянку між собою - в результаті ви отримаєте вищу ціну за кожен гектар землі. Тим більше, що інвестувати в землю сьогодні є багато бажаючих.

Аукціон у Прозорро.Продажі може здатися складним, але підготуватись до нього так само, як і до прямої угоди. Ми створили для вас детальну інструкцію - це всього 3 кроки.

 
1 крок: підготувати правовстановлюючий документ  
У власника земельної ділянки має бути один з правовстановлюючих документів

 • Державний акт;
 • або свідоцтво на право власності;
 • або витяг з реєстру речових прав на нерухоме майно.

Важливо щоб ділянці був присвоєний кадастровий номер. Він присвоюється під час державної реєстрації ділянки (вказаний в державному акті або свідоцтві на право власності) і зберігається за ділянкою протягом усього часу існування.

Кадастровий номер ділянки може змінитися у разі поділу її на менші ділянки або обєднання кількох в одну. Тоді нові вже ділянки отримають нові кадастрові номери.

Правовстановлюючим документом також є витяг з реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - РРП). Його можна отримати в електронній формі, скориставшись сервісами Мінюсту за посиланням . Окрім іншого, у витязі міститься актуальна інформація про обтяження:

 • чи знаходиться ділянка в заставі;
 • чи діє щодо неї заборона на відчуження (арешт);
 • інформація про орендаря (якщо ділянка в оренді) тощо.

Якщо у земельної ділянки немає кадастрового номеру? 

Таке можливо, якщо власник землі отримав державний акт на землю старого зразка. Перевірити номер можна на Публічній кадастровій карті України.  

Щоб отримати кадастровий номер, потрібно звернутися до розробників технічної документації із землеустрою (землевпорядної організації). Результатом буде реєстрація  ділянки в Державному земельному кадастрі (далі - ДЗК) та отримання Витягу з ДЗК.

Без кадастрового номеру сьогодні неможливо провести будь-які юридичні операції із земельною ділянкою (продати або передати в оренду).

2 крок: отримати витяги з ДЗК та про грошову оцінку

Витяг з ДЗК надає детальну інформацію по земельній ділянці:

 • кадастровий план;
 • категорію земель та цільове призначення;
 • інформацію про розробників документації;
 • підставу набуття права власності тощо.

Починаючи з 1 січня 2019 року, власники можуть отримувати безкоштовні витяги про нормативну грошову оцінку (НГО) земельних ділянок. Відповідно до законодавства земельна ділянка не може бути продана дешевше, ніж її нормативна грошова оцінка. Таким чином, на електронному аукціоні у системі Прозорро.Продажі стартова ціна ділянки може бути встановлена на рівні не нижче, ніж НГО.

Витяг з ДЗК та Витяг про НГО можна отримати безкоштовно в електронному вигляді, скориставшись сервісами Держгеокадастру за посиланням. Потрібно ввести кадастровий номер земельної ділянки та обрати необхідні послуги. Такі витяги можна також отримати у паперовій формі через регіональні центри надання адміністративних послуг (ЦНАП).

Діюче законодавство вимагає: земельна ділянка, яка продається повинна мати експерту грошову оцінку (ЕГО). З суми ЕГО продавець заплатить податки: ПДФО за ставкою 5 % від ціни та військовий збір у розмірі 1,5 %.

ЕГО земельної ділянки можна провести безкоштовно, замовивши довідку на сайті ФДМУ за посиланням. Також можна замовити проведення експертної грошової оцінки сертифікованим оцінювачам. Вартість послуг становить приблизно 1 тис. гривень.

Якщо дані у витягах не співпадають?

Дані у витягах з ДЗК та РРП необхідно ретельно звірити. Особливо, це стосується даних про площу земельної ділянки, адже різниця навіть в одну тисячну га не дозволить нотаріусу провести угоду. Дані про власника також мають повністю співпадати. Потрібно ще звернути увагу на існуючі обтяження та обмеження, які теж можуть завадити продажу ділянки.

У разі виявлення невідповідностей у будь-якому з вищевказаних документів, їх необхідно виправити до продажу. Угода по відчуження земельної ділянки (паю) підлягає нотаріальному посвідченню.
Таким чином, перед оголошенням аукціону у вас на руках мають бути наступні документи:

3 крок: оголосити пай на аукціон

Ділянку на аукціон можна оголосити через електронний майданчик. Для цього потрібно зареєструватись на Е-Тендер. Далі фахівці Е-Тендер допоможуть в усіх питаннях, які пов'язані з процедурою проведення аукціону.

Порядок продажу земельної ділянки розповсюджується й на інші категорії земель. Якщо у вас є земля під забудову, її також можна продати на аукціоні Прозорро.Продажі через Е-Тендер.

Для більш детальної консультації щодо продажу земельної ділянки звертайтесь за контактами:

телефонуйте за номером 0 800 30 07 05 (безкоштовно в межах України) або пишіть на e-mail support-auction@e-tender.ua

Зацікавила інформація статті?
Отримати додаткове розʼяснення

схожi новини

Стаття від експерта
За наявності яких підстав законодавством дозволено правомірно вносити зміни до істотних умов договору про закупівлю. Як правильно зменшити обсяги закупівлі, змінити ціну за одиницю товару та продовжити строк дії договору, читайте у статті
Стаття від експерта
Як описати обставини непереборної сили в договорі про закупівлю на Прозорро. Які чотири нюанси підтвердження обставин непереборної сили. Коли заборонено укладати договір про закупівлю. Чи можна корегувати умови договору під час його укладення , пояснює E-Tender
Стаття від експерта
Строк дії договору є істотною умовою договору про закупівлю. І сторони договору мають розуміти, як правильно його сформувати . На що зважати при цьому, пояснив E-Tender