Назад до каталогу статей
Корисні статті

ЯК ЗАМОВНИКУ ПРАВИЛЬНО ПЕРЕДБАЧИТИ ТЕНДЕРНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ?

06 Листопада 2019

ЧАСТИНА 1. Тендерне забезпечення – банківська гарантія

У статті обговорили основні характеристики інструментів для забезпечення отримання якісного товару чи послуги. Замовники мають право визначати умови, які допомагають захистити себе від недобросовісних постачальників. Також, ця інформація буде корисною для учасників публічних тендерів.


Так, сталося, що основний Закон у сфері закупівель визначив інструменти забезпечення у закупівлі, використання яких може зменшити ризики поставки неякісного товару. Це забезпечення:

 • тендерної пропозиції (ст. 24);
 • виконання договору про закупівлю (ст. 26).

Якщо підійти до визначення поняття «забезпечення» у тендері, взагалі, то можна сказати, що для замовника це гарантія того, що його переможець виконає усі його зобов’язання за договором  та надасть належної якості послуги або товар.


Забезпечення тендерної пропозиції – як гарантія забезпечення виконання 

Єдиним видом забезпечення тендерної пропозиції законом визначена гарантія. ЇЇ видають різні установи, тож в залежності від того, яка саме установа видає гарантію, вона буває:

 • страхова;
 • банківська:
 • гарантія видана іншими фінансовими установами.

Найпоширенішою є, звичайно, банківська гарантія, зокрема, й електронна. Далі головні нюанси про неї.


Гарантія – право чи обов’язок для замовника?


Закон надає замовнику право вимагати від учасників у складі їх пропозицій внесення її забезпечення. Та, якщо для замовника вимагати та прописувати відповідну вимогу в документації – право, то для учасників виконати та надати її - обов’язок. Також важливо, що конкретний розмір такого забезпечення замовник визначає на свій розсуд.

ВАЖЛИВО

Та при цьому маєте, все-таки, врахувати, що розмір забезпечення тендерної пропозиції, у грошовому виразі, не може перевищувати 0,5 % очікуваної вартості закупівлі, у разі проведення торгів на закупівлю робіт, та 3 % – у разі проведення торгів на закупівлю товарів чи послуг на умовах, визначених тендерною документацією. 

Банківська гарантія: хто і як? 

Банки, що надають банківську гарантію для бюджетних установ:Якщо учасник порушив умови тендера, так, наприклад, відкликав свою пропозицію чи відмовився підписувати договір про закупівлю, після того, як його визнали переможцем, за банківською гарантією банк зобов’язаний виплатити замовнику грошові кошти.

Так, зазвичай банки виплачують кошти, коли отримали письмову вимогу про це від замовника. Після виплати коштів замовнику, банки вимагають від учасника торгів, компенсувати кошти, що були оплачені за гарантією.

ВАЖЛИВО
Замовник не може зазначати у вимогах до гарантії, яка конкретно установа її має надати, адже це буде вважатись дискримінацією.


Основні дії замовника щодо визначення банківської гарантії


Так, замовник має вказати в:

 • оголошенні – розмір тендерного забезпечення;
 • тендерній документації – умови надання тендерного забезпечення, зокрема, вид, розмір, термін дії та застереження щодо випадків, коли забезпечення тендерної пропозиції не повертається постачальнику.

Також замовник має перевірити дійсність гарантії, що надає постачальник в складі своєї пропозиції під час його кваліфікації. Інформацію щодо цього може надати установа, яка видала гарантію.

Сьогодні, фінансові установи використовують два способи накладення ЕЦП на тендерну гарантію. Фінансовим установам рекомендовано вказувати у колонтитулах тендерної гарантії посилання на програмний комплекс, яким накладено ЕЦП.

Наразі існує 2 варіанти перевірки ЕЦП за допомогою програмного комплексу:

 • M.E.Doc.
 • ІІТ Користувач ЦСК-1.

При накладанні ЕЦП зазначеним програмним комплексом файл доступний для перегляду без необхідності використання окремого програмного забезпечення. Перевірка ЕЦП здійснюється онлайн на сайті Центрального засвідчуваного органу.

Окрім, деякі фінансові установи передбачають можливість перевірити саму гарантію, а не тільки ЕЦП. Для цього необхідно зайти на сайт установи, що видала гарантію, завантажити файл-гарантію у відповідне поле, ввести свої дані (електронну адресу, телефон), через деякий час Вам прийде відповідь від працівника банку, дійсна ця гарантія чи ні.


Банківська гарантія: чинність та повернення


Банківська гарантія втрачає чинність у разі:

 • Закінчення терміну її дії;
 • Повернення її постачальнику.

Також є випадки, коли гарантію постачальнику не повертають. А саме, коли він:

 • відкликав свою пропозицію після закінчення терміну її подання, але до того, як сплив термін, протягом якого тендерні пропозиції вважаються чинними;
 • став переможцем, а договір про закупівлю, не підписав;
 • є  переможцем і в зазначений  термін, не надав документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених ст. 17 Закону;
 • є переможцем і не надав виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір, якщо надання такого забезпечення вимагав замовник.

У статті також використана інформація із сайту infobox.prozorro.org

похожие новости

Корисні статті
Щороку до 20 січня Мінекономіки надає інформацію про перелік відкритих єдиних державних реєстрів, доступ до яких є вільним. У статті систематизували інформацію, з останнього листа від 16.01.2020 № 3304-04/2361-06 «Щодо інформації про перелік відкритих єдиних державних реєстрів, доступ до яких є вільним»
Корисні статті
У статті розглянули головні моменти оприлюднення інформації про використання публічних коштів; інформації про діяльність підприємств; подання бюджетної та/або фінансової звітності
Корисні статті
Сільськогосподарська продукція у системі Прозоро є однією з найпоширеніших предметів закупівлі. Саме електронні аукціони є тим самим додатковим каналом збуду для представників агро бізнесу. У статті розповіли деталі та особливості участі в державних тендерах та роботи у системі Прозорро