Назад до каталогу статей
Новини

Закон про електронні довірчі послуги набрав чинності, а закон про ЕЦП, втратив

07 Листопада 2018

Закон про електронні довірчі послуги набрав чинності: закупівлі та закон. Що з акредитованими центрами сертифікації ключів?


ЗАКОН ПРО ЕЛЕКТРОННІ ДОВІРЧІ ПОСЛУГИ НАБРАВ ЧИННОСТІ, А ЗАКОН ПРО ЕЦП, ВТРАТИВ


Закон України «Про електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 № 2155-VIII набрав чинності 7 листопада. Розробили його для реформування законодавства у сфері електронно-цифрового підпису (ЕЦП) з урахуванням досвіду ЄС для розбудови єдиного простору довіри. Новий Закон дещо інтегрує всі попередні здобутки щодо застосування ЕЦП. 

Далі коротко про деякі його нововведення. 


Закупівлі та Закон

Перш за все учасникам закупівельної спільноти важливо знати, що перехідними і прикінцевими положеннями цього Закону передбачено втрату чинності Закону України «Про електронний цифровий підпис».

У системі ProZorro під час проведення закупівель та участі у них, використовують електронно-цифровий підпис. Тож, відтепер замовники в тендерній документації, формулюючи свої вимоги щодо накладення на відповідні документи ЕЦП, мають врахувати зміни і посилатися на норми нового Закону. 

Що з акредитованими центрами сертифікації ключів?

Так, відповідно до прикінцевих та перехідних положень Закону, чинні кваліфіковані сертифікати електронного підпису діятимуть ще два роки з моменту набрання чинності Законом. Також легітимними залишаються усі АЦСК, які тепер автоматично стають кваліфікованими надавачами електронних послуг.

Закон значно спростив процедуру набуття статусу «надавача електронних довірчих послуг». Якщо до цього, з сертифікатами ЕЦП оперували тільки ЦСК та АЦСК, то в оновленій моделі надавачем послуг може стати майже будь-яка юридична особа. Наприклад, банківська установа чи оператор стільникового зв’язку тощо.

Електронна ідентифікація

Новий закон водить таке поняття, як засіб електронної ідентифікації. Це носій інформації, який містить ідентифікаційні дані особи і використовують її для автентифікації під час надання та/або отримання електронних послуг.

Також електронні дані з накладеним ЕЦП, який підтверджено з використанням посиленого сертифіката відкритого ключа, визнають після набрання чинності Законом електронними даними із створеним кваліфікованим ЕП, але не пізніше двох років з дня набрання чинності Законом.

Реєстрована електронна доставка документів

Законом також регламентована послуга реєстрованої електронної доставки. Тепер документи в електронній формі можуть передаватися між учасниками цивільних правовідносин з повним збереженням юридичної сили і доказовості у суді. 

Також з набранням чинності Законом відбудеться взаємне визнання українських та іноземних сертифікатів відкритих ключів та електронних підписів. Що означає поширення ЕЦП у транскордонній взаємодії. 

Яка відповідальність передбачена новим Законом?

Так, особи, винні в порушенні вимог Закону або нормативно-правових актів, що регулюють діяльність у сфері електронних довірчих послуг, несуть кримінальну, адміністративну та цивільно-правову відповідальність. А шкоду, яку заподіяли надавачі,  засвідчувальний центр, центральний засвідчувальний чи контролюючий орган користувачеві, підлягає відшкодуванню у повному розмірі.


Текст Закону України «Про електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 № 2155-VIII http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2155-19схожi новини

Новини
Через систему комерційних продажів на майданчику Е-Тендер продається готовий бізнес в Івано-Франківську. Взявши участь в електронному аукціоні, можна стати власником деревообробного цеху виробничою потужністю 20 кубічних метрів лісу-кругляку за зміну. Актив належить ТОВ "Промінь-19". Аукціон відбудеться 11 грудня 2020 року.
Новини
В системі комерційних продажів на майданчику Е-Тендер оголошено продаж майнового комплексу, який знаходиться в селі Похівка Івано-Франківської області. Подавши заявку на участь та здобувши перемогу в електронному аукціоні, ви отримаєте потужну виробничу базу для свого бізнесу. Аукціон заплановано на 11 грудня 2020 року.
Новини
У Прозорро Продажі оголошено аукціон з продажу Вишняківського місця проведення діяльності ДП Укрспирт. Аукціон відбудеться 18-го грудня 2020 року. Взяти участь у акціоні можна на майданчику E-Tender.