Президент України 28 квітня підписав закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» № 552-ІХ, який Парламент ухвалила 31.03.2020-го. Про це ми писали тут.
Коли запрацює закон та які землі він передбачає до вільного продажу?
Та запрацює закон про ринок землі тільки від 1 липня 2021-го. Саме тоді буде скасований мораторій на відчуження земель сільськогосподарського призначення. Оскільки він стосується виключно земель сільськогосподарського призначення.
Передбачають, що його наявність має посприяти розширенню інвестиційних можливостей в аграрному секторі країни та надасть можливість українцям реалізувати своє конституційне право на вільне розпоряджання своєю власністю.
Наразі товарного сільсько-господарського використання передбачено 27 млн га та 4,5 млн га землі - сільсько-господарської, але особистого використання, яку і можна вільно продавати, а 27 млн га землі буде дозволено до продажу тільки із 1 липня наступного року.
Що головне передбачає закон про вільний ринок землі?
Законом про відкриття ринку землі передбачено, зокрема:
- перші три роки купувати землі сільськогосподарського призначення до 100 га зможуть тільки громадяни України;
- від 1.01.2024-го купувати такі землі зможуть й юридичні особи, власниками яких є українці.
- заборонено продаж державних та комунальних земель.
- іноземці купувати землі не мають права. Таке питання буде вирішуватися на референдумі.
Закон також чітко внормував перелік тих, хто може набувати права власності на землю – громадяни України, держава, юридичні особи України та іноземні громадяни і особи без громадянства у разі набуття в порядку спадкування та обов’язком відчужити ділянку протягом року.
А що із вартістю землі?
Вартість землі залежатиме від її якості та попиту на неї на ринку. До прикладу, землі у Вінницькій, Полтавській, Черкаській, Хмельницькій та Київській областях, можуть коштувати дорожче, оскільки на них є більший попит та, відповідно, конкуренція.